Co Apple może pokazać na konferencji 12 września 2023 roku?

Prawdopodobnie już wiemy czego można się spodziewać po wydarzeniu Apple’a z 12 września: iPhone 15, Apple Watch Ultra 2, słuchawki AirPods ze złączem USB-C i nie tylko!

Seria modeli iPhone 15 (2023)

Jesienne wydarzenie Apple’a w 2023 roku poświęcone iPhone’owi rozpocznie się już we wtorek 12 września o godzinie 19:00 czasu polskiego. Od miesięcy słyszymy pogłoski o tym, czego możemy się spodziewać, więc mamy już dobre pojęcie o tym, co to będzie. W tym artykule omówiliśmy wszystko, co Apple prawdopodobnie zaprezentuje 12 września podczas wydarzenia „Wonderlust”.

iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus

W 2023 roku Apple będzie kontynuować ofertę obejmującą cztery iPhone’y, a standardowe modele iPhone’a 15 będą dostępne w rozmiarach 6,1 i 6,7-calowych, podobnie jak w zeszłym roku. ‌iPhone 15‌ i ‌iPhone 15‌ Plus będą wyglądać niemal identycznie jak iPhone 14 i ‌iPhone 14‌ Plus, z jednym głównym wyjątkiem – będą wyposażone w port USB-C.

Zamiast portu Lightning modele ‌iPhone’a 15‌ będą wyposażone w port USB-C, który umożliwi iPhone’om, iPadom i komputerom Mac współdzielenie ładowarki i kabla ładującego. Apple wprowadza tę zmianę ze względu na zmiany regulacyjne w Unii Europejskiej, które wymagają, aby elektronika miała ustandaryzowany port ładowania, ale technologia USB-C zostanie wdrożona na całym świecie.

Zeszłoroczne podstawowe modele iPhone’ów nadal miały notcha, ale w modelach ‌iPhone 15‌ i ‌iPhone 15‌ Plus zostanie ono wyeliminowane. Zamiast tego w nowych iPhone’ach zastosowano technologię Dynamic Island, którą Apple po raz pierwszy zastosował w iPhone’ach 14 Pro i iPhone’ach 14 Pro Max, uwalniając więcej miejsca na ekranie.

Chociaż ‌iPhone 15‌ i ‌iPhone 15‌ Plus otrzymają „dynamiczną wyspę”, inne technologie wyświetlania, takie jak częstotliwość odświeżania ProMotion i zawsze włączony wyświetlacz, pozostaną ograniczone do modeli Pro. Jest jeszcze jedna mała zmiana konstrukcyjna, która ma związek ze szklanym tyłem. Matowe szkło było od dawna cechą iPhone’ów Pro, ale oczekuje się, że iPhone 15 i iPhone 15 Plus będą miały tył z matowego szkła, a nie z błyszczącego jak do tej pory.

Możliwe kolory iPhone'a 15
Możliwe kolory iPhone’a 15

Apple planuje nowe kolory dla iPhone’a 15 i dotychczasowe plotki sugerują, że zobaczymy niebieski – koralowy odcień będący skrzyżowaniem pomarańczu i różu, jasnozielono-żółty, biały i czarny. Widzieliśmy dopasowane kolorystycznie kable USB-C w oplocie, które będą pasować do każdego nowego „iPhone’a”.

Technologia aparatów ulegnie znaczącej aktualizacji wraz z wprowadzeniem w iPhone’ach 15‌ i iPhone’a 15‌ Plus 48-megapikselowego aparatu głównego z przysłoną f/1,6, który zapewnia wyższą rozdzielczość zdjęć i lepszą jakość przy słabym oświetleniu. Dostępny będzie także 12-megapikselowy aparat Ultra Wide, ale jest to ten sam aparat, który występuje w modelach ‌iPhone’a 14‌ bez żadnych aktualizacji.

Oczekuje się nowych chipów modemowych Qualcomm 5G, dzięki którym zaobserwujemy lepszy sygnał, mniejsze opóźnienia i lepszą wydajność energetyczną. Apple opracowuje nowy chip A17 dla modeli iPhone’a 15 Pro, ale standardowe modele iPhone’a 15 otrzymają chip A16, który jest obecnie dostępny w iPhone’ach 14 Pro i Pro Max.

Jak dotąd nie słyszeliśmy żadnych plotek o poprawie żywotności baterii, szybkości Wi-Fi lub pamięci RAM w standardowych modelach iPhone’a 15 i oczekuje się, że ceny pozostaną takie same.

iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max

Większość ekscytujących nowych zmian i dodatków funkcji w tym roku będzie dotyczyć modeli iPhone’a Pro, a nie standardowych modeli iPhone’a 15. Podobnie jak w zeszłym roku, spodziewamy się dwóch iPhone’ów Pro: 6,1-calowego ‌iPhone’a 15 Pro‌ i 6,7-calowego ‌iPhone’a 15 Pro‌ Max.

Oczekuje się, że modele iPhone’a 15 Pro zostaną poddane niewielkim zmianom konstrukcyjnym, a Apple wprowadzi szczególnie cieńsze, zakrzywione ramki i nowy tytanowy materiał na obudowie. Zamiast stali nierdzewnej, iPhone 15 Pro i Pro Max będą wykonane z tytanu w kolorach obejmujących srebrny, tytanowo-szary, czarny i granatowy. Tytan będzie miał bardziej matowe wykończenie niż stal nierdzewna, a modele iPhone’a 15 Pro mogą być o 10 procent lżejsze, ponieważ tytan waży mniej niż stal.

Chociaż krążyły pogłoski o zmianach przycisków głośności, z którymi Apple eksperymentował, aktualizacja przycisku głośności prawdopodobnie nie została wprowadzona. Oczekuje się jednak, że Apple zamieni przełącznik wyciszenia na przycisk wyciszenia, który będzie miał wiele funkcji, podobnie jak przycisk akcji w Apple Watch Ultra.

Możliwe kolory iPhone'a 15 Pro
Możliwe kolory iPhone’a 15 Pro

Kod systemu iOS 17 sugeruje, że przycisk będzie mógł włączać tryb cichy, aktywować kamerę, włączać latarkę, aktywować skrót, włączać tryb fokusu, uruchamiać aplikację Tłumacz, uruchamiać notatkę głosową i nie tylko.

Podobnie jak modele ‌iPhone 15‌, modele ‌iPhone 15 Pro‌ zostaną wyposażone w USB-C, ale podobno modele Pro obsługują szybsze prędkości transferu USB 3.2 (20 Gb/s) lub Thunderbolt (40 Gb/s). Krążą pogłoski, że niektóre modele ‌iPhone’a 15‌ (prawdopodobnie modele Pro) obsługują prędkość ładowania do 35 W.

Apple wprowadzi drobne ulepszenia w aparatach szerokokątnych i teleobiektywach obu modeli Pro, aby poprawić działanie przy słabym oświetleniu, ale nie oczekuje się, że główny 48-megapikselowy aparat odnotuje jakiekolwiek ulepszenia. ‌iPhone 15 Pro‌ Max otrzyma największą nową funkcję aparatu: funkcję zoomu peryskopowego dla teleobiektywu. Zoom optyczny jest obecnie ograniczony do 3x, ale dzięki technologii peryskopu Apple ma zwiększyć go do 5x lub 6x zoomu.

Podczas gdy standardowe modele iPhone’a 15 będą korzystać z chipa A16, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max będą wyposażone w chip A17, zbudowany w nowym 3-nanometrowym procesie. Będzie to pierwszy chip od kilku lat zbudowany na nowym węźle i powinien przynieść wyraźną poprawę wydajności i efektywności. Oczekuje się także wydłużenia żywotności baterii.

Apple będzie używać tego samego chipa 5G Qualcomm w całej ofercie iPhone’a 15. Krążą także pogłoski o nowym ultraszerokopasmowym chipie „U2”, który będzie zintegrowany z zestawem Vision Pro, który pojawi się w przyszłym roku. Modele Pro otrzymają Wi-Fi 6E, najnowszy i najszybszy protokół Wi-Fi współpracujący z pasmem 6 GHz. Dostępne mogą być warianty z 2 TB pamięci, a modele Pro będą wyposażone w 8 GB pamięci RAM, w porównaniu z 6 GB w zeszłorocznych modelach Pro.

‌iPhone 15 Pro‌ i Pro Max mają bogaty zestaw funkcji, a plotki sugerują, że spowoduje to wzrost ceny. Wiele źródeł podaje, że Apple planuje podwyżkę cen, ale nie jest jeszcze jasne, o ile. Nowe modele mogą być droższe o 100 dolarów, co oznacza, że ​​cena iPhone’a 15 Pro będzie zaczynała się od 1099 dolarów, a iPhone’a 15 Pro Max będzie zaczynała się od 1199 dolarów.

Apple Watch Series 9

W tym roku pojawi się nowy zegarek Apple Watch 9, ale po tej iteracyjnej aktualizacji nie ma co się spodziewać spektakularnych nowości. Nie spodziewamy się żadnych nowych zmian konstrukcyjnych ani nowych funkcji związanych ze zdrowiem.

Tak naprawdę odświeżenie skupi się na elementach wewnętrznych, głównie na nowym procesorze. Pojawi się nowy chip S9 oparty na technologii A15 i będzie to pierwsza znacząca aktualizacja chipa Apple Watch od czasu Apple Watch Series 6.

Wydajność zostanie znacząco poprawiona w Apple Watch Series 9, a także możemy zauważyć wydłużenie żywotności baterii. Oczekuje się, że ‌Apple Watch Series 9‌ będzie również wyposażony w zaktualizowany optyczny czujnik tętna i nowy ultraszerokopasmowy chip „U2”, który zapewni lepszą precyzję lokalizacji.

Aluminiowa wersja Series 9 może pojawić się w nowym różowawym kolorze, a Apple może planować wprowadzenie nowego typu paska z tkaniną i klamrą magnetyczną. Krążą również pogłoski, że skórzane paski są wycofywane na rzecz bardziej ekologicznych opcji.

Apple Watch Ultra 2

Oczekuje się, że Apple Watch Ultra 2 otrzyma odświeżenie w 2023 roku, ale nie spodziewamy się nowych funkcjii. Urządzenie otrzyma ten sam chip S9, który będzie dostępny w Apple Watch Series 9, zaktualizowany chip Ultra Wideband i nowy czujnik tętna, ale jeśli planowane są jakieś inne funkcje, nie wiemy o nich.

Apple Watch Ultra

Jeden z autorów zasugerował, że Apple Watch Ultra drugiej generacji może być lżejszy niż pierwsza generacja, ale nie jest jeszcze jasne, czy jest to prawdą. Jedną ze zmian może być nowa opcja kolorystyczna, a plotki wskazują na czarny tytanowy odcień.

Słuchawki AirPods ze złączem USB-C

Oczekuje się, że AirPods Pro 2 zostaną zaktualizowane o etui ładujące USB-C, które zastąpi obecne etui Lightning, co zbiegnie się w czasie z przyjęciem w iPhonie 15 portu USB-C zamiast portu Lightning.

Żadne inne zmiany sprzętowe nie zostaną uwzględnione, więc możesz liczyć na te same AirPodsy Pro co poprzednio, ale ze zaktualizowanym portem ładowania.

Nowe etui na iPhone’a

Według wielu źródeł Apple nie planuje produkować skórzanych etui do iPhone’a 15 i zamiast tego zastosuje materiał bardziej przyjazny dla środowiska.

Krąży plotka, że ​​nowy materiał będzie wykonany z tkanego materiału i będzie nosił nazwę „FineWoven”, ale nie jest jeszcze jasne, czy jest to prawdą.

Inne możliwe nowości

W przypadku niektórych jesiennych wydarzeń pojawiają się inne produkty z „dziką kartą”, które mogą zostać odświeżone we wrześniu lub nie, ale w tym roku nie spodziewamy się niczego poza iPhonem i Apple Watchem.

iPad 11. generacji

Nie było żadnych plotek o nowym, niedrogim iPadzie, ale Apple historycznie odświeżał tablet co roku. Możliwe, że zobaczymy iPada 11. generacji, ale nie jest to gwarantowane.

Prawdopodobnie te nowości pojawią się jeszcze w tym roku

Modele ‌iPhone 15‌ i ‌Apple Watch Series 9‌ mogą nie być ostatnimi produktami, które zobaczymy w 2023 roku. Pierwsze komputery Mac z procesorem M3 mogą zostać wprowadzone na rynek przed końcem roku, a Apple podobno planuje wprowadzić na rynek 13-calowego MacBooka Air M3, 13-calowy MacBook Pro M3 i Mac mini z M3. Mark Gurman z Bloomberga twierdzi, że komputery Mac M3 pojawią się w tym roku, ale analityk Apple Ming-Chi Kuo twierdzi, że żaden komputer Mac M3 nie zostanie zaprezentowany do 2024 roku, więc nie jest jasne, co może się wydarzyć.

iMac M3 Apple Silicon chip

Jeśli nowe komputery Mac pojawią się w 2023 roku, Apple może zorganizować wydarzenie w październiku lub wypuścić komputery Mac M3 w komunikacie prasowym pod koniec roku.

Przeczytaj też: Pierwszy Mac z M3 podobno ma pojawić się w październiku

Mark Gurman z Bloomberga również uważa, że ​​istnieje możliwość premiery nowego iPada Air w 2023 roku. Jeśli tak się stanie, być może zobaczymy go w październiku.

Na co poczekamy?

Z wyjątkiem iPada jedenastej generacji żadne inne iPady nie zostaną odświeżone w 2023 roku. iPad Pro i iPad mini zostaną zaktualizowane, ale dopiero w 2024 roku.

Jak oglądać konferencję „Wonderlust”?

Wydarzenie Apple „Wonderlust” rozpocznie się o godzinie 19:00 czasu polskiego we wtorek 12 września 2023 roku. Apple będzie transmitować wydarzenie na żywo w swojej witrynie internetowej i w serwisie YouTube, transmisja na żywo będzie dostępna także za pośrednictwem aplikacji Apple TV na obsługiwanych urządzeniach.

Dla tych, którzy nie będą mogli oglądać transmisji na żywo, zapewnimy pełną relację po wydarzeniu!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MacRumors