Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie telefony z USB-C w UE

Unia Europejska wyznacza 28 grudnia 2024 roku jako termin, of którego wszystkie nowe telefony będą musiały używać USB-C do ładowania przewodowego.

Typy złącz do ładowania elektroniki użytkowej – USB typu C standardem w UE od 2024 roku
Typy złącz do ładowania elektroniki użytkowej – USB typu C standardem w UE od 2024 roku

Teraz, gdy przepisy dotyczące wspólnego standardu ładowania zostały wpisane do ksiąg UE, odliczanie oficjalnie się rozpoczęło. W końcu mamy ostateczny i oficjalny termin, kiedy nowe telefony sprzedawane w Unii Europejskiej – w tym przyszłe iPhone’y – będą musiały używać USB-C do ładowania przewodowego – nowy przepis będzie obowiązywać od 28 grudnia 2024 roku.

Przeczytaj także: USB-C w iPhonie – OK, ale nie jako wymówka dla złego prawa

Nowe przepisy UE dotyczące USB-C zostały właśnie opublikowane, dzięki czemu są formalnie wiążące. Teraz wiemy, że przepisy oficjalnie wejdą w życie za 20 dni, a poszczególne państwa członkowskie UE będą miały wtedy maksymalnie 24 miesiące na zastosowanie ich jako prawa krajowego.

Data jest mniej więcej zgodna z wcześniejszymi prognozami polityków, ale do tej pory dokładna data pozostawała niejasna, biorąc pod uwagę liczbę etapów, przez które musi przejść każdy akt legislacyjny UE. Kiedy ustawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie przepisów w czerwcu, ogłosili, że będą one obowiązywać „jesienią 2024 roku”, ale w październiku w komunikacie prasowym stwierdzono, że przepisy będą obowiązywać „do końca 2024 roku

Oprócz telefonów, przepisy będą miały zastosowanie również do innych urządzeń, w tym tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek i przenośnych konsol do gier wideo. Laptopy zostaną ostatecznie objęte przepisem, ale dopiero w kwietniu 2026 roku. Zasady mają zastosowanie tylko do urządzeń oferujących ładowanie przewodowe, co oznacza, że te, które ładują się tylko bezprzewodowo, nie będą zmuszone do korzystania z USB-C.

Oto oficjalny tekst:

[Państwa członkowskie] stosują te środki od 28 grudnia 2024 r. w odniesieniu do kategorii lub klas urządzeń radiowych, o których mowa w części I pkt 1.1–1.12 załącznika Ia, oraz od 28 kwietnia 2026 r. w odniesieniu do kategorii lub klas urządzeń radiowych, o których mowa w art. w części I pkt 1.13 załącznika Ia.

Apple, który jest największym producentem telefonów, i który jeszcze nie wdrożył USB-C, publicznie potwierdził, że planuje zastosować się do nowych zasad. Biorąc pod uwagę obecny harmonogram wydań, technicznie rzecz biorąc, nie będzie musiał dokonywać zmiany do czasu premiery flagowego iPhone’a w 2025 roku, ale raporty wskazują, że może się to zmienić wcześniej.

Analityk Apple, Ming-Chi Kuo, twierdzi, że zmiana może nastąpić w przyszłym roku. Tymczasem Bloomberg potwierdził, że firma przetestowała korzystanie z portu i poinformował, że zmiana nastąpi „najwcześniej” w 2023 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: UE | The Verge