iPhone 15 może zaskoczyć żywotnością baterii

Cechą iPhone’a 15, która najbardziej może nas zainteresować, może być wyjątkowo długie działanie na jednym ładowaniu.

Informacja o ładowaniu w Dynamic Island na iPhonie 14 Pro
Informacja o ładowaniu w Dynamic Island na iPhonie 14 Pro | fot. Apple

Nowy iPhone 15 trafi do sklepów dopiero za siedem miesięcy, a o nadchodzącej serii iPhone’ów wiemy już prawie wszystko. Szczegóły projektu i specyfikacje techniczne wyciekły już kilka miesięcy temu, a pierwsze rendery oparte na plikach CAD iPhone’a 15 pojawiły się w ciągu ostatnich kilku dni. Niemniej iPhone 15 będzie miał kilka ekscytujących nowości, takich jak ulepszony projekt, USB-C zamiast portu Lightning, półprzewodnikowe przyciski, peryskopowy aparat i prawdopodobnie pojawi się też tytanowy model iPhone 15 Ultra.

Nie wszystkie modele iPhone’a 15 będą miały te funkcje, ale wygląda na to, że wszystkie z nich zapewnią świetną żywotność baterii. Podobnie jak w przypadku serii telefonów iPhone 14, także iPhone 15 będzie oferował wiele różnic między poszczególnymi modelami – oczywiście będzie to miało swoje odbicie w cenie każdego z tych urządzeń.

Mówi się, że iPhone 15 i 15 Plus będą bardzo podobne do iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max. Będą miały podobne specyfikacje i projekty. Nie będą jednak miały wyświetlacza z odświeżaniem 120 Hz i trzeciego tylnego aparatu.

Standardowo, droższe modele – iPhone 15 Pro i 15 Pro Max (Ultra) zapewnią znacznie więcej ulepszeń. Mowa tu przede wszystkim o układzie A17 Bionic, dodatkowej pamięci RAM i przyciskach półprzewodnikowych. Większy model podobno będzie również wyposażony w pierwszy peryskopowy obiektyw zmiennoogniskowy firmy Aple i tytanową obudowę. Tak głosi większość plotek.

Nie mamy szczegółowych informacji na temat rozmiarów baterii dla nadchodzącej serii iPhone’a 15. I nie ma gwarancji, że Apple zwiększy pojemność baterii. Ale dwie znaczące zmiany sprawiają, że żywotność baterii powinna być zauważalnie lepsza — szczególnie w modelach Pro.

Po pierwsze, plotki mówią, że A17 Bionic w modelach iPhone’a 15 Pro będzie zoptymalizowana pod kątem wydajności baterii, a nie na zwiększeniu prędkości.

iPhone 14 Pro oferuje świetną żywotność baterii, zwłaszcza 14 Pro Max. Wyłączając funkcję niegasnącego wyświetlacza (AOD – Always-on display) znacząco zmienia częstotliwość ładowania tego telefonu. Z wyłączoną funkcją AOD żywotność baterii z łatwością wystarczy na więcej niż jeden dzień.

Wydajność A17 Bionic nie pomoże jednak podstawowemu iPhone’owi 15 i 15 Plus?

I tu właśnie pojawia się plotka o OLED z początku tego tygodnia. Nowe panele OLED iPhone’a 15 będą zawierały chipy zbudowane w oparciu o bardziej wydajny proces. Doprowadzi to do oszczędności energii, które powinny wydłużyć żywotność baterii we wszystkich modelach iPhone’a 15. To wszystko zakłada, że Apple rzeczywiście użyje nowej technologii OLED w 2023 roku.

Możemy spodziewać się, że iPhone 15 będzie oferował co najmniej tak dobrą żywotność baterii jak iPhone 14 Pro. W końcu telefon będzie w zasadzie taki sam jak iPhone 14 Pro, ale bez niegasnącego wyświetlacza i dynamicznej częstotliwości odświeżania 120 Hz.

Rezultatem powinna być wyjątkowa żywotność baterii, z pewnością lepsza niż w przypadku iPhone’a 14. Ta sama logika dotyczy iPhone’a 15 Plus. I to jeszcze zanim weźmiesz pod uwagę bardziej wydajne panele OLED.

Jeśli chodzi o iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max, z pewnością dostaną wydajniejsze chipy A17 i bardziej wydajne panele OLED. Powinny to wszystko poprawić żywotność baterii w porównaniu z tym, co jest obecnie dostępne w iPhonie 14 Pro i Max.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BGR