Czy Apple Vision Pro będzie kolejnym przełomowym produktem Apple’a?

Apple Vision Pro, obsługujące rzeczywistość mieszaną, może zapoczątkować nową erę wirtualnych komputerów.

Przychody firmy Apple według kategorii produktowych od 2001 do 2022 roku
Przychody firmy Apple według kategorii produktowych od 2001 do 2022 roku

Kiedy Apple zaprezentował swój nadchodzący zestaw do rzeczywistości mieszanej o nazwie Apple Vision Pro podczas przemówienia WWDC w poniedziałek, przywołało to pewne wspomnienia ze stycznia 2007 roku. Wtedy Steve Jobs przedstawił zahipnotyzowanej publiczności telefon Apple’a, o którym mówiono od dawna. I chociaż wczorajsza myśl przewodnia została nagrana wcześniej, więc nie było „ochów” i „achów” ani spontanicznych oklasków, gdy Tim Cook ogłosił, że ma „jeszcze jedną rzecz” („one more thing”) do pokazania, to nowe, lśniące urządzenie z zupełnie nowym, „magicznym” interfejsem użytkownika, ma zapoczątkować nową erę komputerów.

„W ten sam sposób, w jaki Mac wprowadził nas w komputery osobiste, a iPhone w komputery mobilne, Apple Vision Pro wprowadzi nas w komputery przestrzenne” — powiedział Tim Cook w prezentacji, opierając się na publicznych oczekiwaniach, że Vision Pro będzie następną wielką rzeczą dla Apple’a i świata.

I chociaż nieliczni wybrani, którzy mieli okazję wypróbować nowe urządzenie zaraz po ogłoszeniu, byli pod dużym wrażeniem — pojawiło się również poczucie sceptycyzmu, ponieważ nie jest jeszcze jasne, jak bardzo wyjątkowe będzie używanie tego urządzenia.

Nie oznacza to jednak, że jest to zły produkt. Podobne wątpliwości pojawiały się, gdy Apple Watch został wprowadzony w 2015 roku i większość ludzi zgodziła się, że to niezły kawałek technologii, ale tak naprawdę nie wiedziano, co z tym zrobić.

Z biegiem czasu smartwatch znalazł swój cel, a Apple coraz bardziej zwracało uwagę na to, że jest to raczej urządzenie zdrowotne i fitness niż iPhone na nadgarstku. Z dzisiejszego punktu widzenia nawet pierwszy iPhone był bardzo ograniczony w rzeczywistych funkcjach i wszyscy wiemy, jak to się potoczyło.

Od momentu wprowadzenia iPhone’a na rynek w czerwcu 2007 roku, roczny przychód iPhone’a wzrósł od zera do ponad 200 miliardów dolarów, pomagając firmie Apple stać się najcenniejszą firmą w historii.

Biorąc pod uwagę cenę 3499 USD (ok. 14,6 tys. zł), wydaje się mało prawdopodobne, aby Vision Pro stał się od razu hitem, ale cena może z czasem spaść, dając początkującym użytkownikom i programistom kilka lat na zastanowienie się, co zrobić z tym nowym, potężnym kawałkiem technologii.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista