Wielkie imperia miliarderów w 2023 roku

Ludzie, którzy zbudowali jedne z najwiekszych odnoszących sukcesy i najbardziej wpływowych firm na świecie, zarobili dodatkową gotówkę, która umożliwiła im zakładanie i nabywanie kolejnych firm i marek.

Najbogatsi miliarderzy na świecie, w tym Elon Musk, Bernard Arnault, Jeff Bezos i Bill Gates, stosowali różne strategie budowania swoich marek. Podczas gdy niektórym nie znudziło się łączenie podobnych podmiotów pod parasolem ich początkowych przedsięwzięć, inni zboczyli ze swoich ścieżek, aby zbadać inne branże i przedsięwzięcia, które łaskotały ich zmysł biznesowy, a może tylko ich fantazję.

Założyciel Amazona Jeff Bezos w 2013 roku zrobił to drugie, kiedy kupił gazetę The Washington Post. Transakcja została sfinalizowana 10 lat temu – 5 sierpnia 2013 roku. Bezos już w 2000 roku założył firmę zajmującą się lotami kosmicznymi Blue Origin. Dzięki dawnemu właścicielowi Amazona, którego pozostaje największym udziałowcem, Bezos nabył szereg firm. Przejęcia Audible (w 2008 r.), Twitcha (w 2014 r.) i Whole Foods (w 2017 r.). Amazon jest także właścicielem IMDb (Internet Movie Database – przejęta w 1998 r.) i Zappos.com (przejęta w 2009 r.).

Elon Musk to kolejny miliarder ze słynnym zróżnicowanym gustem w zakładaniu i przejmowaniu firm. Po swoich znakach firmowych Tesla i Space X, już z dwóch różnych branż, Musk założył The Boring Company w 2016 roku – wprowadzając swój styl mniej niż poważnego postępowania biznesowego, który później powinien zdefiniować przejęcie Twittera, teraz nazywanego iksem 𝕏. Musk jest również właścicielem Neuralink Corporation, która eksperymentuje z implantami mózgowymi.

Larry Ellison, wciąż największy akcjonariusz firmy technologicznej Oracle, prawdopodobnie rozszerzył swoją działalność jeszcze bardziej, nabywając 98 procent wyspy Lana’i, szóstej co do wielkości wyspy Hawajów, na której obecnie mieszka. Założył także Sensei Ag — firmę, której celem jest dostarczanie światu zdrowej i przystępnej cenowo żywności dzięki innowacyjnym technikom rolniczym.

Bill Gates w końcu zachował tylko 1 procent udziałów w firmie Microsoft i jest prawdopodobnie miliarderem, który najbardziej odszedł od swojego pierwotnego dzieła. Spośród najbogatszych ludzi na świecie założył najbardziej płodne przedsięwzięcie filantropijne — Fundację Billa i Melindy Gatesów, a poprzez swoje nowsze firmy promował cele takie jak energia odnawialna.

Wybrane marki/firmy należące do najbogatszych ludzi na świecie (stan na 4 sierpnia 2023 r.)
Wybrane marki/firmy należące do najbogatszych ludzi na świecie (stan na 4 sierpnia 2023 r.) | fot. Statista
Elon MuskTesla, Space X, 𝕏 (X, wcześniej Twiiter), The Boring Company
Bernard ArnaultLVMH, Tiffany&Co., Dior,Sphora, Bulgari
Jeff BezosAmazon, The Washington Post, Blue Origin, IMDb, Whole Foods, Twitch
Larry EllisonOracle, hawajska wyspa Lana’i, Sensei Ag
Warren BuffettBerkshire Hathaway, Dairy Queen, Brooks, Duracell, Fruit of the Loom, Geico
Bill GatesMicrosoft,BEN (Brand Entertainment Network), Terra Power, Breakthrough Energy
Mark ZuckerbergFacebook/Meta, Instagram, WhatsApp, Oculus (teraz Reality Labs)

Wśród siedmiu najbogatszych ludzi na świecie Bernard Arnault oraz Warren Buffett i Mark Zuckerberg zaliczają się do najbardziej niezłomnych miliarderów. Francuz Arnault, który pozostaje największym udziałowcem luksusowego konglomeratu LVMH, poprzez podmiot kontroluje między innymi marki: Louis Vuitton, Moët & Chandon i Hennessy, a także Tiffany & Co., Dior, Sephora i Bulgari. Legenda głosi, że jako młody absolwent inżynierii Arnault był zaskoczony, że Amerykanie nie znają francuskich prezydentów, ale znają francuskich projektantów luksusowych, takich jak Christian Dior. To rzekomo doprowadziło go do rozpoczęcia poszukiwań przejęcia tych marek, w tym Diora, dzięki fortunie rodzinnej firmy budowlanej.

Sprawdź też: Najbogatsi ludzie z branży nowych technologii

Podobną drogą przeszli Warren Buffett i Mark Zuckerberg, wciąż też najwięksi akcjonariusze firm, które przyniosły im sławę. Zuckerberg poprzez Meta (wcześniej Facebook) przejął główne marki technologiczne, takie jak Instagram, WhatsApp, a w trakcie swojej wyprawy do wirtualnej rzeczywistości, producenta gogli VR Oculus VR (obecnie zrestrukturyzowany jako Reality Labs). Buffett poprzez Berkshire Hathaway zgromadził całą listę firm produkujących produkty konsumenckie, w tym Dairy Queen, producenta obuwia sportowego Brooks, Duracell, Fruit of the Loom i firmę ubezpieczeniową Geico.

Najbogatsi miliarderzy na świecie – poprzez udziały w firmach – również są ze sobą powiązani. Podczas gdy Larry Ellison jest właścicielem 1,4 procent Tesli, największym holdingiem fundacji Billa Gatesa jest Berkshire Hathaway z prawie 20 milionami akcji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista