10 najbogatszych ludzi na świecie wg Forbesa!

Kim są najbogatsi ludzie na świecie? Odpowiedź jest nieco skomplikowana, ale tutaj ją uprościmy. Istnieje wiele różnych sposobów definiowania „najbogatszego”.

TOP 10 najbogatszych ludzi na świecie – Forbes (stan na 17 lipca 2022 roku)
TOP 10 najbogatszych ludzi na świecie – Forbes (stan na 17 lipca 2022 roku)

Mówiąc o najbogatszych ludziach na świecie w 2022 roku możemy spojrzeć na listę miliarderów, którą co roku przygotowuje magazyn Forbes. Możemy też sprawdzić, jak bardzo wzrosło bogactwo każdej osoby (tzw. „zrealizowane”) – to właśnie robi Bloomberg ze swoim Indeksem Miliarderów. Ale bez względu na to, jakiej miary użyjemy do pomiaru bogactwa, jedno jest pewne: jest tam wielu bogatych ludzi! Lista 10 najbogatszych ludzi na świecie jest odzwierciedleniem naszej chwili. Tylko w ubiegłym roku trzech nowych graczy zadebiutowało na liście miliarderów Forbesa dzięki swojej pracy w dziedzinie technologii i e-commerce: CEO Facebooka Mark Zuckerberg (nr 6), CEO Ubera Dara Khosrowshahi (nr 8) i współzałożyciel Airbnb Nathan Blecharczyk (nr 11).

Założyciel Microsoftu – Bill Gates, jest na szczycie już od 24 lat – a jego wartość netto jest ponad dwukrotnie większa niż zajmującego drugie miejsce Jeffa Bezosa. Jest jedną z zaledwie dwóch osób, które pojawiały się na wszystkich 32 listach od 1993 roku, kiedy Forbes zaczął corocznie śledzić fortuny miliarderów.

Wszyscy doszli do swoich poziomów dzięki sprytnym decyzjom biznesowym, ale tylko jeden urodził się już bardzo bogaty. Z tej listy można się nauczyć wielu interesujących rzeczy, ale największym wnioskiem jest to, że większość osób, które się na niej znalazły, doszły do fortuny samodzielnie. Są to ludzie, którzy ciężko pracowali i mieli po drodze trochę szczęścia, ale w większości dotarli tam, gdzie są dzięki własnej pracy. Oczywiście jednym godnym uwagi wyjątkiem są Larry Page i Sergey Brin, którzy urodzili bogaci – ale nawet wtedy ich rodzice zapewnili im możliwość zdobycia wykształcenia na Uniwersytecie Stanforda (na który obaj uczęszczali) – nie wszystko dostali na tacy. Ich rodzice również zainwestowali w Google na początku, gdy firmę tworzyło tylko dwóch doktorantów z pomysłem na wyszukiwarkę (i bez pieniędzy).

Najbogatszych można znaleźć w wielu różnych branżach, od technologii po handel detaliczny. Podczas, gdy niektórzy są miliarderami z powodu swoich firm technologicznych, inni odziedziczyli firmę i sami pomogli w jej tworzeniu. Aby zostać uwzględnionym na tej liście miliarderów, musisz mieć majątek netto w wysokości 8,8 miliarda dolarów lub więcej. Lista opiera się na danych dostępnych dla wartości netto każdej osoby, a także ich rankingu na liście „Światowego miliardera” Forbesa (World Billionaire). To tylko 7 przykładów spośród ponad 2000 osób, które znalazły się na tegorocznej liście miliarderów Forbesa – jest ich o wiele więcej!

Może Cię zainteresować także: Ranking: najszybciej rozwijające się marki na świecie w 2021 r.

Lista World Billionaire Forbesa to coroczna lista opracowywana i publikowana przez magazyn Forbes, która zawiera ranking najbogatszych ludzi na świecie według wartości netto ich majątku. Lista została opublikowana po raz pierwszy w marcu 1987 roku, a szacowany majątek Mukesha Ambaniego wynosił 500 miliardów dolarów. Obecna lista obejmuje 2208 osób o łącznej wartości netto 8,7 biliona dolarów, co stanowi ponad jedną ósmą produktu krajowego brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych (USA).

Listę miliarderów można śledzić na żywo na stronie Forbesa – ranking aktualizowany jest co 5 minut, między innymi na podstawie wartości akcji na giełdzie. Na powyższej infografice przedstawiłem dane z 17 lipca 2022 roku z godziny 17:00.

MIEJSCEIMIĘ I NAZWISKOWARTOŚĆ NETTOFIRMA/OBSZAR
1.Elon Musk230,4 mld USDTesla, SpaceX
2.Bernard Arnault & family148,4 mld USDLVMH
3.Jeff Bezos139,2 mld USDAmazon
4.Gautam Adani & family112,6 mld USDinfrastruktura, towary
5.Bill Gates103,0 mld USDMicrosoft
6.Larry Ellison97,3 mld USDOracle/ software
7.Warren Buffett96,9 mld USDBerkshire Hathaway
8.Larry Page96,7 mld USDGoogle
9.Sergey Brin93,0 mld USDGoogle
10.Mukesh Ambani87,1 mld USDReliance Industries

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Forbes | Daily Infographic