Elon Musk ma już Twittera i od razu robi czystki

Dyrektorem generalnym Twittera jest od dziś Elon Musk, który już pierwszego zwalnia najlepszych menedżerów firmy.

Tweet Elona Muska, opublikowany po przejęciu Twittera: „the bird is freed”
Tweet Elona Muska, opublikowany po przejęciu Twittera: „the bird is freed”

Ptak został uwolniony (oryg. the bird is freed)! Po wielu miesiącach przepychanek Elon Musk oficjalnie zakończył przejęcie Twittera, a jego pierwszym zadaniem było „sprzątanie domu”. Powtarzająca się historia o kupnie przez Muska platformy mediów społecznościowych w końcu się zakończyła, i wreszcie przejął kontrolę nad firmą – w ostatnich dniach października 2022 roku. Transakcja wisiała na włosku od miesięcy, w końcu zobowiązał się zapewnić 46,5 miliarda dolarów finansowania kapitałowego i dłużnego, pokrywającego cenę nabycia i koszty zamknięcia.

Sprawdź także: Jak Elon Musk zyskuje na Twitterze?

W środę Musk został zauważony na kampusie Twittera, rozmawiał z inżynierami i kadrą kierowniczą. Do czwartku sfinalizował umowę kupna platformy mediów społecznościowych.

Jednak przekazanie władzy nie było pokojowe. Według The New York Times, w czwartek zwolniono czterech dyrektorów, w tym byłego dyrektora generalnego Paraga Agrawala, byłego dyrektora finansowego Neda Segala, byłego dyrektora politycznego Vijaya Gadde’a i byłego doradcy generalnego Seana Edgetta.

Anonimowe źródło powiedziało dla The New York Times, że co najmniej jeden z dyrektorów został wyprowadzony z biura Twittera. Musk twierdził również, że znaczne zwolnienia mogą być konieczne, aby ograniczyć koszty operacyjne Twittera.

Miliarder planuje radykalnie zmienić sposób zarządzania Twitterem w imię wolności słowa. Zapowiedział, że cofnie permanentną blokadę konta byłego prezydenta Donalda J. Trumpa. Zasugerował również, że przekształci Twittera w „aplikację do wszystkiego”, która będzie się nazywać X.

Powiedział inwestorom, że Twitter osiągnie roczny przychód w wysokości 26,4 miliarda dolarów i będzie miał ponad 930 milionów użytkowników do 2028 roku. W 2021 r. Twitter miał roczny przychód nieco ponad 5 miliardów dolarów i około 200 milionów użytkowników.

W kwietniu Musk zaproponował zakup Twittera po 54,20 dolarów za akcję, czyli około 44 miliardy dolarów. Twitter zaakceptował umowę jeszcze w tym samym miesiącu. Jednak Musk zdecydował się wycofać z umowy, twierdząc, że Twitter kłamał na temat liczby fałszywych kont na platformie. W tym samym miesiącu Twitter pozwał Muska, próbując zmusić miliardera do nabycia platformy za pełną cenę – finał jest już znany – Musk zmienił zdanie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The New York Times | Apple Insider