„W głębi lasu” Netfliksa to urzekająca adaptacja powieści Cobena

Nowy miniserial oryginalny Netfliksa nakręcony w Polsce pt. „W głębi lasu” (ang. „The Woods”) miał premierę 12 czerwca 2020 roku i wreszcie trzyma poziom!

Serial „W głębi lasu” (The Woods) – Netflix Original 2020

Po niezbyt udanym debiucie polskiego serialu 1983 na Netfliksie dwa lata temu, wreszcie pojawił się serial, który może spodobać się większej liczbie widzów. Zapowiadany od dłuższego już czasu, sześcioodcinkowy miniserial W głębi lasu (ang. The Woods) został nakręcony na podstawie powieści Harlana Cobena o tym samym tytule. Jest to pięknie nakręcony, porywający thriller i zapewniam, że będziesz chciał obejrzeć wszystkie 6 odcinków!

Serial rozpoczyna się od zbliżenia na płaczącego mężczyznę, który wpatruje się prosto w kamerę i przypomina sobie to co wydarzyło się w 1994 roku. To główny bohater – Paweł Kopiński (Grzegorz Damiecki), który jest warszawskim prokuratorem, a jego życie zmieniło się latem 1994 roku. Podczas letniego obozu, gdzie młody Paweł pracował jako opiekun, pewnej nocy ginie jego siostra Kamila. Podczas kolejnych dni w lesie znaleziono dwa ciała. Kamili jednak nigdy nie odnaleziono.

Dwadzieścia pięć lat później Pawel zostaje wezwany przez policję, aby przyszedł zidentyfikować ciało ofiary zabójstwa. Widząc znajomą bliznę na lewym ramieniu ciała, Paweł jest przekonany, że to ciało Artura Perkowskiego, jednego z chłopców z letniego obozie, który zaginął wraz z jego siostrą. Paweł jest teraz pewien, że jego siostra musi żyć, i zamierza przeprowadzić własne dochodzenie w nadziei, że ją znajdzie.

Serial dzieje się w dwóch liniach czasowych w 1994 i 2019 roku – powoli odsłaniając to, co wydarzyło się tego wiele lat temu. Sekwencje z 1994 roku oddają radość i nostalgię za letnimi obozami, chwile przyjaźni i pierwsze miłości, które nagle się kończą, gdy czwórka nastolatków ginie. Dochodzenie Pawła w 2019 roku pozwoli mu ponownie nawiązać kontakt ze swoją pierwszą miłością z obozu – Laurą (Agnieszka Grochowska), która jest teraz naukowcem. Znajoma pomoże mu odkryć, co wydarzyło się tego lata.

W głębi lasu – porwane zdjęcia (Netflix 2020)

„W głębi lasu” – serial a książka

Serial różni się od powieści. Miejsce akcji zostało zmienione z New Jersey na Warszawę w Polsce i oczywiście imiona bohaterów uległy także zmianie. W książce, siostra Paula Copelanda została uznana za ofiarę seryjnego zabójcy. W tym przypadku tak nie jest. Serial osadzony jest w polskiej rzeczywistości, z polską ścieżką dźwiękową obejmującą polską muzykę rockową i pop z lat 90. Seria nawiązuje także do antysemityzmu naszego kraju w latach 90. Ojciec Laury – Dawid – opiekun obozu letniego, staje się idealnym kozłem ofiarnym morderstw, przede wszystkim dlatego (jak sugeruje serial), że jest Żydem.

Jednak wszystkie ważne wątki z historii Cobena są uwzględnione w serialu, ale wydaje się, że tempo zostało nieco spowolnione, tworząc napięcie w innym rytmie niż to, do którego przyzwyczaiły na thrillery Cobena. To nie jest pogoń za odkryciem prawdy, ale historia smutnego mężczyzny obarczonego swoją przeszłością, który próbuje zrozumieć co się stało, rozwiązując mnóstwo tajemnic wokół zniknięcia jego siostry.

W głębi lasu to całkiem niezły serial, który wciąga od pierwszego odcinka.. Cię od pierwszego odcinka. To bardzo dobrze napisana adaptacja, która podąża za tajemnicą i napięciem z taką równowagą, że ​​cała opowieść jest naprawdę urzekająca. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia – różne odcienie i kolory pomagają rozróżnić dwa okresy. To sztuczka, która nie jest nowa, ale tutaj działa naprawdę dobrze, tworząc nastrój zarówno nostalgii, jak i melancholii.

Twórcy o obsada serialu

Serial został wyreżyserowany przez Leszka Dawida (Jesteś Bogiem, Pakt, Nielegalni) i Bartosza Konopkę (Mały Grand Hotel, Pod powierzchnią). Scenariusz napisali Agata Malesińska i Wojtek Miłoszewski oraz Emilio Mauro i Michael Yebba, a za zdjęcia odpowiedzialny był Paweł Flis (Kod genetyczny, Pakt). Harlan Coben i Andrzej Muszyński byli producentami wykonawczymi serii.

Wśród obsady znaleźli się między innymi: Grzegorz Damięcki (jako Paweł Kopiński), Agnieszka Grochowska (Laura Goldsztajn), Wiktoria Filus (Laura Goldsztajn w roku 1994), Hubert Miłkowski (Paweł Kopiński w roku 1994), Jacek Koman (Dawid Goldsztajn), Ewa Skibińska (Natalia Kopińska), Magdalena Czerwińska (Małgorzata Tatarczuk), Adam Ferency (policjant Lubelski), Przemysław Bluszcz (Bogdan Pyrkowski), Dorota Kolak (Naczelnik Herman), Piotr Głowacki (Policjant) Cezary Pazura (Krzysztof Dunaj-Szafrański), Arkadiusz Jakubik (Inspektor Maciej Jork) i inni.

Po The Stranger to nowa adaptacja Netfliksa jednego z thrillerów Harlana Cobena. Kolejna hiszpańska adaptacja Cobena pt. El Inocente pojawi się wkrótce również na tej platformie streamingowej.

Jaki będzie odbiór widzów w Polsce i na świecie? Przekonamy się już wkrótce. Proponuję jednak zobaczyć te serial i wyrobić sobie własne zdanie.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Moja ocena serialu to 7,5 na 10:

Rating: 7.5 out of 10.

źródło: Netflix Polska, Forbes