W których krajach jest najwięcej dobrych filmów i seriali na Netfliksie?

Sprawdź, w których krajach biblioteka Netfliksa jest najliczniejsza i zawiera najlepiej oceniane filmy i seriale – gdzie plasuje się Polska w tym rankingu?

Gigant transmisji strumieniowej wideo Netflix jest obecnie dostępny w ponad 190 krajach, ale zawartości katalogów filmów i seriali w poszczególnych krajach znacząco się różnią. Serwis Surfshark korzystając z Flixwatch – witryny z bazą bibliotek Netfliksa w 70 krajach – aby dowiedzieć się, jakie seriale telewizyjne i filmy są dostępne w każdym kraju. Następnie dodano ocenę IMDb, wynik MetaCritic i nagrody dla każdego tytułu, pokazując, które kraje mają najliczniejsze i najlepsze katalogi VOD w serwisie Netflix.

Kluczowe wnioski

  • Stany Zjednoczone mają najwięcej tytułów – w sumie 5879 (4035 filmów i 1844 seriali telewizyjnych), a Kanada ma największy katalog filmów – 4043 pozycji.
  • Gruzja ma najmniej tytułów: 2116 (1388 filmów i 728 seriali telewizyjnych).
  • Katalogi Netflix dostępne w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych mają najniższy średni wynik ocen wszystkich tytułów IMDb: 6,95 (w obu krajach taki sam).
  • Korea Południowa ma w katalogu Netfliksa 109 filmów nagrodzonych Oscarem – to o 24 filmy więcej niż Szwajcaria (następny najlepszy kraj) z 85 laureatami Oscarów.
  • Tajlandia, Malezja, Korea Południowa, Filipiny, Indonezja i Singapur mają dostęp do największej liczby nagradzanych tytułów Emmy: 35 seriali telewizyjnych.

Porównanie jakości bibliotek Netflix w 70 krajach na świecie

Poniżej znajdziesz zestawienia na podstawie zebranych wszystkich tytułów filmów i seriali dostępnych w serwisie Netflix w 70 krajach profilowanych przez Flixwatch. Ranking uwzględnia też jakość biblioteki serwisu Netflix w poszczególnych krajach na podstawie ocen z serwisu IMDb i wyników MetaCritic. Wykresy u mapy pokazują, które kraje mają najlepsze a które najgorsze katalogi Netflix.

Ranking krajów, w których biblioteka tytułów serwisu Netflix zawiera najlepiej oceniane seriale i filmy wg IMDb i Metacritic:

Kliknij na grafikę, aby ją powiększyć ⤵

Choć w USA jest najliczniejsza biblioteka filmów i seriali, to podobnie jak Kanada średnia ocen z IMDb (6,95) wszystkich dostępnych tam tytułów jest najniższa. Azerbejdżan, Portugalia, Gruzja, Ukraina i Rosja zajmują najwyższe miejsca w rankingu z najlepszą średnią IMDb – średni wynik to 7,13.

Azerbejdżan znajduje się również na szczycie listy pod względem średnich wyników MetaCritic (65,3) i dzieli się tym miejscem z Ukrainą. Katalog Azerbejdżanu jest stosunkowo niewielki i zawiera jedynie 2117 tytułów, to tylko o jeden więcej niż Gruzja, która ma najmniejszą bibliotekę w Netfliksie na świecie.

Biblioteka indyjska z kolei ma najwyższą średnią ocenę odbiorców IMDb wśród 10 krajów z największą liczbą tytułów – zawiera 5591 tytułów i średni wynik 7,12. Biblioteka Kanady ma najniższy średni wynik MetaCritic, wynoszący 61,4 – mieszkańcy tego kraju mogą jednak Mają wybierać spośród 5730 tytułów, ustępując miejsca tylko Stanom Zjednoczonym.

W których krajach jest najwięcej nagradzanych Oscarami filmów oraz seriali ze statuetkami Emmy?

Na poniższych mapach zobaczysz, w których krajach użytkownicy Netfliksa mogą wybierać z największej biblioteki nagradzanych Oscarami i Emmy tytułów.

Kliknij na grafikę, aby ją powiększyć ⤵

Parasite został pierwszym tegorocznym zdobywcą Oscarów w Korei Południowej, a Korea Południowa zajęła 1. miejsce w zestawieniu krajów za posiadanie „najwięcej laureatów Oscara” w serwisie Netflix. Kraj dzieli również największą liczbę seriali nagrodzonych Emmy (35) z pięcioma innymi krajami azjatyckimi: Tajlandią, Filipinami, Malezją, Singapurem i Indonezją.

Szwajcarski Netflix ma drugą najwyższą liczbę zdobywców Oscara (85), w porównaniu do 109 w Korei Południowej. Zaledwie o jeden mniej seriali nagrodzonych Emmy (niż w Korei Płd.) znajduje się w szwajcarskim katalogu (34).

Ale nagrody to nie wszystko

Mołdawia ma niewielką liczbę zdobywców Oscara (36), ale utrzymuje szacunkową średnią IMDb na poziomie 7,12. Czasami oscarowe hity nie są wyznacznikiem jakości dobrych produkcji!

?? Jak wygląda polski katalog Netfliksa na tle reszty świata?

Liczba tytułów w polskim Netfliksie

WSZYSTKIE TYTUŁY

3398

LICZBA FILMÓW

2317

LICZBA SERIALI

1081

Pod względem liczby dostępnych wszystkich tytułów (3398) Polska zajmuje 56. miejsce w rankingu. Z liczbą 2317 filmów zajmujemy 58. miejsce a z 1081 serialami 49. miejsce.

Średnia ocena tytułów i liczba tytułów z Oscarami oraz Emmy

6,98

6,98

średnia ocena tytułów z serwisu IMDb

64

64

średni wynik z serwisu Metacritic

54

54

liczba filmów nagrodzonych Oscarami

29

29

liczba seriali nagrodzonych Emmy

Średnie oceny wszystkich tytułów z serwisu IMDb (6,98) plasują nas daleko na 66. miejscu zestawienia. Produkcji z oceną powyżej 8 mamy zaledwie 23%. Nieco lepiej jest w przypadku średniej oceny z Metacritic (64), ale wciąż jesteśmy w końcówce peletonu na 51. miejscu. Dzięki 54 filmom nagrodzonych Oscarami przez Akademię mamy 55. miejsce, a w przypadku 29 seriali z nagrodami Emmy jesteśmy prawie na końcu – zajmując 66. miejsce.

W których krajach można oglądać najlepsze seriale telewizyjne i filmy?

Poniższe mapy przedstawiają dostępność najpopularniejszych filmów i seriali wg magazynów Empire i The Hollywood Reporter. Zamieściłem tylko te mapy, w których dany tytuł występuje także w polskim Netfliksie.

Kliknij na grafikę, aby ją powiększyć ⤵

Dlaczego zawartość katalogu w serwisie Netflix różni się w poszczególnych krajach?

Branża filmowa i telewizyjna inwestuje miliony w tworzenie swoich produkcji, a przy tak dużej stawce pieniędzy starają się odzyskać jak najwięcej z inwestycji. W tym celu studia egzekwują swoje prawa autorskie według kraju. Różne rynki mają różne wymagania dotyczące treści, na przykład brytyjski klasyk science fiction może nie być zainteresowany amerykańską publicznością lub amerykański hit filmowy może nie mieć zainteresowania na Ukrainie.

Studia pobierają więcej opłat za prawa do strumieniowania określonych tytułów na Netfliksie w niektórych krajach niż w innych. Gigant może zapłacić wysoką cenę za transmisję strumieniową tytułu w kraju, w którym jest przekonany, że treści będą popularne, podczas gdy wynegocjonowana kwota w innych regionach może się nie opłacać.

Metodologia

Do stworzenia wizualizacji użytych we wpisie, serwis Surfshark wykorzystał dane z Flixwatch, największej strony z bazą danych Netflix na temat filmów i seriali telewizyjnych dla ponad 70 krajów. Dla każdego filmu i serialu telewizyjnego dodano ocenę IMDb i wynik Metacritic. Następnie obliczono średnie oceny dla katalogu każdego kraju i sprawdzono, które tytuły mają maja najwięcej zdobywców Oscara i Emmy. Na koniec zestawiono tytuły według krajów.

źródło: Surfshark