Obejrzyj „1983” zamiast rozkładać go na czynniki pierwsze

Serial „1983” wreszcie pojawił się na Netflixie i pojawiły się dziesiątki recenzji, analiz i szczegółowej (nad)interpretacji – to dowód na to, że my Polacy wciąż mamy kompleksy.

1983 - odkryj prawdę - Netflix serial oryginalny (Polska)

Długo wyczekiwany pierwszy polski serial pt. 1983” w piątek 30 listopada wreszcie pojawił na platformie i mogą go obejrzeć widzowie na całym świecie. Oczekiwania wobec serialu były tak wygórowane, że zanim jeszcze pojawił się pierwszy zwiastun – który swoją drogą nie obiecywał wielkiej superprodukcji – komentatorzy, blogi filmowe i specjalizujące się w recenzowaniu seriali już ostrzyli swoje pióra.

Kiedy serial został udostępniony dziennikarzom jeszcze przed premierą, to jad się wylał. Przyznam, że obejrzałem kilka popularnych wideorecenzji i przeczytałem kilka obszernych wywodów osób recenzujących na co dzień produkcje filmowe i seriale. I przestraszyłem się, że oto mamy do czynienia z wielką przegraną bitwą Polska vs. Netflix – że oto nie potrafimy zrobić dobrego serialu, że Maciej Musiał „nie musiał”, że scenariusz napisany przez Joshuę Longa jest zupełnie oderwany od polskiej  rzeczywistości, że aktorzy grają sztywno, że nie ma klimatu, że nie wspomniano o Wałęsie (ale dlaczego mieliby wspominać?), że wszystko jest do dupy. STOP!

Nie sugerujcie się żadnymi recenzjami, nie słuchajcie moich kolegów recenzentów, bo mam wrażenie że niektórych zbyt poniosło. Serial „1983” nie jest dziełem wybitnym – tutaj się całkowicie zgodzę, ale według mnie nie zasługuje na taką falę krytyki jaką mu zaserwowano.

Przeczytaj także: „Rojst” promowany przez Brodkę z utworem „Wszystko czego dziś chcę”

Sam jestem wybredny, jeśli chodzi o seriale i nie zawsze daję szansę po pierwszym słabym odcinku. „1983” ma jednak w sobie coś intrygującego, co nie odrzuciło mnie i pozwoliło obejrzeć kolejne epizody – potrafi zaciekawić, ma klimat, jest lekko sztywny – ale może „musiał” taki być? Pamiętajmy, że jest to political fiction i w serialu nie musi być jakiejkolwiek prawdy historycznej, martyrologi i upamiętniania kogokolwiek.

Serial „1983” – prawdę trudno jest rozpoznać

„Prawdę trudno jest rozpoznać” – 1983, Netflix serial oryginalny

Serial ma być uniwersalny i według mnie taki jest – każdy powinien go obejrzeć na swój własny sposób i wyciągnąć własne wnioski po jego obejrzeniu. Ten wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, nie mam tez wielkiego interesu w tym, żeby ten serial w jakikolwiek sposób wyrózniać, ale według mnie warto go obejrzeć i przekonać się samemu jak wypadła pierwsza polska produkcja giganta streamingowego.

PS Niestety „1983” nie ma szans ze „Ślepnąc od świateł” (od HBO) w moim rankingu polskich seriali tego roku, ale i tak polecam jego obejrzenie! Jak wygląda dystopia w polskim wykonaniu?   Moja ocena serialu to 3½ na 5.

Jak wypada fikcja polityczna w porównaniu z House of Cards, SS-GBOpowieściami podręcznej czy Człowiekiem z wysokiego zamku? To zupełnie inny serial – przekonaj się sam oglądając wszystkie 8 odcinków:

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Informacje o produkcji serialu „1983”

  • Obsada serialu: Robert Więckiewicz (Anatol Janów), Maciej Musiał (Kajetan Skowron), Michalina Olszańska (Ofelia „Effy” Ibrom), Andrzej Chyra (Władysław Lis), Zofia Wichłacz (Karolina Lis), Mirosław Zbrojewicz (Kazimierz Świętobór), Ewa Błaszczyk (Maria Gierowska), Wojciech Kalarus (Mikołaj Trojan), Edyta Olszówka (Julia Stępińska), Agnieszka Żulewska (Maja Skowron), Patrycja Volny (Dana Freed), Mikołaj Kubacki (Łukasz Ziółek), Julian Świeżewski (Klemens Brzeziński), Clive Russell (William Keating), Vu Le Hong (Bao „Wujek” Chu), Krzysztof Wach (Maciej Mac), Tomasz Włosok (Jakub Suchoparski), Agnieszka Glińska (Angelika Torzecka), Grzegorz Wons (Stanisław Górski), Bartosz Bielenia (Benjamin Kras), Rafał Maćkowiak (Wiktor Skowron), Marcin Perchuć (Adrian Szufa), Marcin Bosak (Paweł Ibrom), Klara Bielawka (Ola Moroz), Dobromir Dymecki (Piotr Wybraniec), Filip Gurłacz (Filip Torzecki), David L. Price (Generał Elijah Hunter)
  • Reżyseria: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska
  • Twórca serialu: Joshua Long
  • Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak, Tomasz Naumiuk
  • Scenografia: Anna Anosowicz
  • Muzyka: Antoni Łazarkiewicz
  • Producenci wykonawczy: Agnieszka Holland, Frank Marshall, Andrzej Besztak, Maciej Musiał, Robert Zotnowski, Joshua Long

Więcej na temat pełnej listy osób pracujących przy produkcji serialu „1983” znajdziesz w internetowej bazie filmu polskiego.