Oto odświeżona (po 36 latach) Helvetica Now

Kultowy już font Helvetica doczekał się po 36 latach odświeżenia – sprawdź co się zmieniło w zliftingowanym kroju Helvetica Now.

This is Helvetica Now (2019)

Każdy ma swoje ulubione czcionki, ale Helvetica od dawna króluje w epoce nowożytnej. Helvetica używana jest przez wiele marek: Panasonic, Jeep, American Airlines, Motorola, 3M, Toyota, a to tylko niektóre z nich. W ostatnich latach firmy technologiczne, takie jak IBM, Apple (San Francisco), Netflix (Netflix Sans) i Google (Product Sans), stworzyły własne, niestandardowe kroje czcionek, aby poradzić sobie z niektórymi dziwactwami.

Na szczęście Helvetica nie pozwala o sobie zapomnieć i do dzisiaj wszystkie 40 000 znaków są najbardziej charakterystycznym i stylowym krojem na świecie. Teraz Monotype wydało odświeżoną wersję o nazwie Helvetica Now.

Helvetica Now dostępna jest dla wszystkich i może być wykorzystywana zgodnie z licencją Monotype, która jest właścicielem praw licencyjnych do czcionki Helvetica.

Przeczytaj także: Czcionka „Brand New Roman” składa się wyłącznie z marek

Niektóre problemy związane z Helveticą koncentrowały się na nierównym kerningu – odstępach między literami i problemach z czytelnością przy małych rozmiarach. Nowa wersja rozwiązuje te problemy i zaspokaja potrzeby technologiczne, takich jak różne przeglądarki czy mniejsze ekrany urządzeń mobilnych. Dlatego też Helvetica Now będzie dostępna w trzech rozmiarach: Micro, Text i Display.

Helvetica Now (od lewej: Micro, Text, Display)
  • Helvetica Now Micro jest przeznaczona dla mniejszych ekranów i niższych rozdzielczości, takich jak na tablety i smartwatche.
  • Helvetica Now Display wyrównuje kerning dla większych rozmiarów, jak billboardy.
  • Helvetica Now Text jest przeznaczona dla „wizualnie zatłoczonych środowisk” – chodzi tutaj o długie i gęste teksty w podręcznikach lub artykułach prasowych.

https://vimeo.com/325917208

Ostatnim razem w 1983 roku, gdy Helvetica została zaktualizowana, nazwano ją Helvetica Neue – jest w zasadzie wersją czcionki, którą prawdopodobnie wszyscy doskonale znają. Jeśli chodzi różnice między ostatnia wersją a najnowszą Helvetica Now, to oprócz rozmiarów, są to głównie drobne poprawki projektowe. Zmiany obejmują między innymi lepsze uwydatnienie różnic między małą literą „L”a dużą literą „I”, a także zaktualizowano symbol „@”. Helvetica Now zawiera również prostą nogę w literze „R”, jednopiętrową „a”, „małą literę „u” bez ciągłego szeryfa, zaokrągloną interpunkcję i zaokrąglone „G”.

Widoczne różnice w kroju Helvetica Now

Obecnie możesz  sprawdzić, jak wygląda Helvetica Now na stronie internetowej Monotype. Trochę to jednak potrwa zanim Helvetica Now całkowicie zastąpi swojego poprzednika. Firmy nadal będą musiały licencjonować czcionkę z Monotype, a to może zająć trochę czasu. Wszyscy mogą pobrać za darmo wersję Helvetica Now Display Black z oficjalnej strony internetowej czcionki.

 

Możliwe, że jeśli nie jesteś ekspertem projektowania lub nie zwracasz większej uwagi na kroje pisma, to możesz nie zauważyć żadnej różnicy.

Więcej o foncie przeczytasz na oficjalnej stronie internetowej projektu.

Może Cię również zainteresować:

Co Twój ulubiony krój czcionki mówi o Tobie?

źródło: Monotype Blog – From Neue to Now: How Helvetica evolved for the 21st century via Gizmodo