10 powodów, dla których warto rozliczyć e-PIT samodzielnie

Ponad 65% podatników rozliczyło się poza Twój e-PIT – program Ministerstwa Finansów nie dla każdego – infografika

Polacy z roku na rok coraz chętniej rozliczają podatki przez internet, jednak rządowy program nie spełnił wszystkich oczekiwań. Usługa Twój e-PIT z założenia miała być masowa i powszechna, jednakże zmiany wprowadzone dla zapewnienia bezpieczeństwa spowodowały, że skorzystanie z niej przysparza użytkownikom pewne problemy. Usługa nie uwzględnia też ponad 20 przypadków rozliczeń innych niż przez PIT-37 czy PIT-38.

Udostępnione przez Ministerstwo Finansów dane informują że do końca zeszłego tygodnia za pomocą aplikacji Twój e-PIT rozliczyło się 4,5 miliona osób. Ogół rozliczonych przez internet, (wysłane e-deklaracje) to tymczasem 13 milionów podatników.

Wynika z tego zatem, że aż 8,5 miliona Polaków nie skorzystało z programu Twój e-PIT i sięgnęło po alternatywne rozwiązania. Należy podkreślić, że to nie tylko kwestia wyboru, ale w wielu przypadkach także konieczność.

Przeczytaj także: „Twój e-PIT” znajdziesz wypełniony już 15 lutego 2019 r.

Wprowadzony w tym roku Twój e-PIT nie jest bowiem:

  • dostępny dla osób, które za rok 2017 nie miały ani nadpłaty, ani niedopłaty podatku, co uniemożliwia logowanie do panelu Twój e-PIT – ze względów bezpieczeństwa należy bowiem w celu weryfikacji podać na starcie jedną z tych kwot, przy czym nie może być ona równa 0 zł (a dotyczy to np. osób rozliczających się po raz pierwszy czy często też emerytów i rencistów). Co prawda rozwiązaniem takiej sytuacji jest zalogowanie przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego, jednak nie wszyscy chcą lub potrafią z tego skorzystać.
  • metodą całkowicie automatyczną – wymaga samodzielnego wprowadzenia wielu ulg, PIT-ów innych niż PIT 37, skontrolowania limitów, zaznaczenia opcji rozliczenia ze współmałżonkiem lub samotnie wychowując dziecko i przede wszystkim zaakceptowania całej deklaracji, jeżeli wprowadzone zmiany mają odnieść skutek i zależy nam na szybkim rozliczeniu,
  • jedyną opuszczoną przez prawo i organy skarbowe  formą rozliczeń PIT za rok 2018 – można zatem samodzielnie złożyć deklarację podatkową nie wchodząc w ogóle w dokument przygotowany przez Ministerstwo Finansów lub odrzucić wstępnie przygotowaną przez fiskusa wersję deklaracji.

W tym roku wokół tematu PIT-ów narosło sporo niedomówień. Wiele osób sądzi, że nie musi już zaprzątać sobie głowy obowiązkiem rozliczeń, tymczasem wciąż niezmiennie należy kontrolować, w jakiej postaci nasze zeznanie podatkowe trafia do Urzędu Skarbowego. Swój PIT szczególnie zweryfikować powinni np. ci, którym w ubiegłym roku urodziło się dziecko, którzy korzystają z ulg, rozliczają się z współmałżonkiem, samotnie wychowują dzieci lub prowadzą własną działalność gospodarczą – przestrzega Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file, dostawcy programu e-pity do rozliczeń PIT-ów online. – Takich przypadków jest dużo więcej i dotyczą one znacznej części społeczeństwa. Osoby te nie muszą jednak rezygnować z  rozliczenia on-line, tracąc tym samym np. możliwość szybszego zwrotu podatku. Mogą skorzystać z innych, sprawdzonych, równie zaufanych aplikacji do rozliczania PIT-ów online. Niektóre z nich działają już od wielu lat, a jednym z najdłużej obecnych na rynku, bo już 9 lat, jest program e-pity, z której skutecznie skorzystało już ponad 20 mln osób – dodaje Kaczmarek.

Kiedy zatem należy zdecydować się na sięgnięcie po samodzielne metody rozliczeń? W jakich sytuacjach trzeba uważnie zweryfikować wygenerowany automatycznie PIT, by nie zapłacić wyższego podatku?

1. Szybszy zwrot podatku – 30 lub 45 dni

Zwrot podatku z PIT-u przesyłanego drogą elektroniczną nastąpi  w ciągu maksymalnie 45, a dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, nawet 30 dni (dla porównania zeznania złożone w formie papierowej US rozlicza do 3 miesięcy). Warto jednak samodzielnie i jak najszybciej  zaakceptować deklarację złożoną w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli pozostawimy dokumenty samym sobie, to odliczanie 45 dni do zwrotu rozpocznie się dopiero z dniem 01.05.2019 r., a na ewentualne pieniądze będziemy musieli poczekać nawet do 15.06.2019.

2. Rozliczenia na innych PIT-ach niż PIT-37

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą lub wynajem i rozliczamy PIT-36 lub PIT-28, rozliczamy podatek liniowy 19% (PIT-36L) albo chcemy rozliczyć sprzedaż nieruchomości na PIT-39, to nie możemy skorzystać z ułatwienia, jakim jest Twój e-PIT. W tym wypadku konieczne jest dopełnienie obowiązku podatkowego samodzielnie – wysyłka e-deklaracji lub złożenie PIT w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia br.

3. Wiele deklaracji PIT-11 i kontrola limitu kosztów uzyskania

Jeżeli otrzymamy więcej niż jeden PIT-11, to należy upewnić się, czy nie przekroczyliśmy łącznego limitu kosztów uzyskania przychodów dla wszystkich zawieranych umów, czyli źródeł przychodów. Może zdarzyć się, że Twój e-PIT nie uwzględni łącznego limitu, więc należy to skontrolować i wprowadzić ewentualne poprawki.

10 powodów, dl których warto rozliczyć e-PIT samodzielnie (1-3)
10 powodów, dl których warto rozliczyć e-PIT samodzielnie (1-3)

4. Rozliczenie się z małżonkiem składającym inną deklarację niż PIT-37

Twój e-PIT zakłada możliwość rozliczenia się razem ze współmałżonkiem, ale tylko w sytuacji, kiedy oboje wypełniają deklarację PIT-37 oraz dokonają wyboru wspólnego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. W sytuacji, gdy którykolwiek z małżonków rozlicza inny PIT, skorzystanie z usługi  staje się niemożliwe. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie samodzielne rozliczenie.

5. Koszty podwyższone z powodu zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy

Jeżeli mieszkamy w innej miejscowości niż znajduje się zakład pracy, to powinniśmy zaznaczyć to w oświadczeniu skierowanym do pracodawcy. Tylko wówczas przysługują nam podwyższone koszty – 139,06 zł miesięcznie (1668,72 zł w roku). Jeśli tego nie zgłosimy, Twój e-PIT nie uwzględni tych kwot automatycznie, a w deklaracji będą widniały niższe. Zmienić to możemy tylko samodzielnie.

6. Rozliczanie przychodów z najmu

Gdy posiadamy mieszkanie lub też inny lokal na wynajem i mamy przychody z najmu na zasadach ogólnych, tracimy możliwość rozliczenia się poprzez Twój e-PIT. Wynika to z potrzeby przygotowania PIT-28 lub PIT-36, a na obecną chwilę system Ministerstwa Finansów obsługuje jedynie PIT-37 i PIT-38. Wszystkie inne PIT-y należy przygotowywać samodzielnie.

7. Korzystanie z ulg

Twój e-PIT automatycznie uwzględnia i wprowadza do rozliczenia takie ulgi, o których prawnie wiadomo, czyli jedynie składki ZUS i składki zdrowotne, a także ulgę prorodzinną do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Oznacza to, że pozostałe ulgi wymagają od nas modyfikacji deklaracji np. w przypadku, gdy chcemy skorzystać z ulgi: prorodzinnej, rehabilitacyjnej, abolicyjnej, internetowej, z tytułu opłacania składek na IKZE, budowlanej i innej, do której posiadamy prawo nabyte w latach wcześniejszych, albo z tytułu darowizn na cele: krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego i charytatywno – opiekuńcze kościołów.

10 powodów, dl których warto rozliczyć e-PIT samodzielnie (4-7)
10 powodów, dl których warto rozliczyć e-PIT samodzielnie (4-7)

8. Uwzględnienie 50% kosztów autorskich

Twój e-PIT nie może też skontrolować czy 50% koszty, które wykazujemy w deklaracji pochodzą z branż uprawnionych do podwyższonych kosztów, czy też nie. Podatnik sam musi ustalić, czy w jego przypadku takie koszty mu przysługują i czy Twój e-PIT nie wprowadził żadnego ograniczenia.

9. Dodatkowe dochody zagraniczne

Jeżeli w trakcie roku 2018 pracowaliśmy za granicą i posiadamy z tego tytułu przychody, to musimy rozliczyć się na własną rękę. Nawet jeżeli tylko część dochodów pochodzi z pracy za granicą, a część z pracy w kraju, to i tak zobowiązani jesteśmy to wypełnienia PIT-36, który to już nie jest obsługiwany przez system Twój e-PIT.

10. Twój pierwszy PIT

W sytuacji, kiedy składamy PIT-37 po raz pierwszy, możemy czuć się zagubieni w świecie podatków. Niestety, w tym wypadku nie jest możliwe skorzystanie z programu Twój e-PIT. Jest on niedostępny dla osób, które nie składały deklaracji podatkowych w zeszłym roku, chyba że zalogują się do systemu Twój e-PIT przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego. Ci, którzy nie skorzystają z tej opcji i zdecydują się ostatecznie na rozliczenie drukiem PIT-37 powinni pamiętać, aby podać w nim nr konta bankowego do zwrotu.

10 powodów, dl których warto rozliczyć e-PIT samodzielnie (8-10)
10 powodów, dl których warto rozliczyć e-PIT samodzielnie (8-10)

Jak widać warto trzymać rękę na pulsie i poświęcić chwilę na przeczytanie przygotowanej wstępnie przez fiskusa deklaracji. Czas na jakiekolwiek zmiany mamy jedynie do 30 kwietnia 2019. Po tym terminie PIT zostanie automatycznie i ostatecznie rozliczony w formie zaproponowanej przez Urząd Skarbowy.

Może Cię zainteresować także:

Co zrobić, jeśli e-Deklaracje 2019 nie działają na komputerze Mac?

źródło: informacja prasowa