Dlaczego Apple zmienia czcionkę na San Francisco

Zobacz projekt czcionki San Francisco z wytłumaczeniem, dlaczego Apple użyje jej jako nowej czcionki systemowej w systemach operacyjnych iOS 9 i OS X 10.11.

Szczegóły czcionki San Francisco

Apple użyło nową, bardziej skondensowaną i wyraźniejszą czcionkę San Francisco w systemie Watch OS stworzonym dla zegarka Apple Watch. Krój nowo zaprojektowanej czcionki łączy ze sobą nowoczesny czysty wygląd z czytelnością na małym wyświetlaczu smartwatcha.

W zeszłym tygodniu pojawiły się pierwsze informacje na temat tego, że Apple zamierza wykorzystać czcionkę San Francisco w systemach operacyjnych na Macach, iPhone’ach i iPadach. Nowy font San Francisco ma zastąpić Helveticę Neue, wraz z premierą systemów iOS 9 i OS X 10.11. Projektant Wenting Zhang zwrócił uwagę na najmniejsze szczegóły nowego kroju, które dla przeciętnego użytkownika są niewidoczne.

Zastosowane drobne zabiegi w projektach pojedynczych liter sprawiają, że San Francisco jest czytelna nawet, gdy użyta jest w bardzo małych rozmiarach.

Dlaczego czcionka San Francisco jest wyraźna nawet na małym wyświetlaczu?

Jednym z kluczowych zabiegów zastosowanych w tym kroju jest duża wysokość małych liter, które satnowią około 75% wysokości kapitalików. Dzięki temu małe litery są większe niż w typowych czcionkach.

Światło wewnątrz liter takich jak „e” i „a” oraz szczelina między ogonkiem a resztą litery, są również większe niż w innych krojach czcionek.

Na stronie Type Details (link poniżej w źródle artykułu) możesz prześledzić, jak czcionka prezentuje się przy zastosowaniu różnych formatowań, wielkości i grubości, oraz porównać nowy krój z takimi popularnymi czcionkami jak Arial i Open Sans.

Arial vs. Open Sans vs San Francisco
Arial vs. Open Sans vs San Francisco
Wielkość, formatowie i grubość czcionki San Francisco
Wielkość, formatowie i grubość czcionki San Francisco

Jeśli nie chcesz czekać na OS X 10.11, możesz pobrać zmodyfikowaną wersję czcionki teraz i zainstalować ją jako czionkę systemową Yosemite (serwis 9TO5Mac tłumaczy jak zainstalować czcionkę San Francisco na Macu).

źródło: Type etail – San Francisco Text via TNW – The anatomy of the Apple Watch font dissected