Śmieciowe jedzenie psuje nam pamięć!

Jedzenie śmieciowego jedzenia w okresie dojrzewania może mieć długoterminowy negatywny wpływ na pamięć.

Chłopiec jedzący hamburgera z zamakniętymi oczami
fot. Depositphotos

Nowe badania wykazały, że spożywanie tłustej i słodkiej zachodniej diety (czytaj: śmieciowego jedzenia) w kluczowych latach rozwoju mózgu upośledza pamięć długoterminową. Spowodowane zmniejszeniem poziomu neuroprzekaźnika związanego z chorobą Alzheimera, upośledzenie pamięci nie można naprawić poprzez przejście na zdrową dietę we wczesnej dorosłości.

Zachodnia dieta, synonim fast foodów, zasłużenie zyskała złą reputację ze względu na jej wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Szeroko definiowana jako dieta bogata w przetworzoną żywność, tłuszcze nasycone i cukry proste, wiąże się z nadmiernym spożyciem kalorii, otyłością i zaburzeniami metabolicznymi. Ale w jaki sposób taka dieta wpływa na funkcjonowanie rosnącego mózgu?

Mózgi nastolatków to „praca w toku”. W wieku od 10 do 24 lat w mózgu zachodzą znaczące zmiany, na które duży wpływ mają takie czynniki, jak genetyka, hormony, sen i dieta. Poprzednie badania powiązały dietę, szczególnie dietę zachodnią, z zaburzeniami funkcji poznawczych. W nowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) zbadano, w jaki sposób wysokotłuszczowa i słodka dieta uszkadza mózg nastolatków, wpływając na ich pamięć. Przeprowadzili badania na młodych i dorastających szczurach.

„To, co widzimy nie tylko w tym artykule, ale także w niektórych innych naszych ostatnich pracach, to fakt, że jeśli te szczury dorastały na diecie śmieciowej, oznacza to, że mają trwałe zaburzenia pamięci, które nie ustępują” – powiedział Scott Kanoski, profesor nauk biologicznych na USC i autor powiazany z badaniem. „Jeśli po prostu zastosujesz zdrową dietę, efekty te i tak niestety utrzymają się aż do dorosłości”.

Szczury karmiono dietą w stylu kafeterii, przypominającą dietę zachodnią, lub standardową karmą. Osobniki na równoważnej diecie zachodniej miały pełny dostęp do wysokotłuszczowej i bogatej w cukier karmy, chipsów ziemniaczanych, kubków z masłem orzechowym w czekoladzie i napojów z syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy. Szczury spożywały odpowiednią dietę od 26. dnia po urodzeniu do 56. dnia po urodzeniu, co odpowiada okresowi rozwoju młodzieńczego u człowieka. Po tym okresie szczury na diecie zachodniej przestawiono na dietę zdrową. Przeprowadzono eksperymenty, aby przetestować pamięć epizodyczną zależną od hipokampu mózgu.

Test pamięci polegał na umożliwieniu szczurom eksploracji nowych obiektów w różnych lokalizacjach. Kilka dni później szczury ponownie wprowadzono do niemal identycznego miejsca, z wyjątkiem dodania jednego nowego obiektu. Stwierdzono, że dieta zachodnia powoduje upośledzenie pamięci epizodycznej, które utrzymuje się po rozpoczęciu zdrowej diety. W porównaniu ze szczurami na diecie kontrolnej, które wykazywały zaznajomienie z tą sceną, szczury na diecie zachodniej wykazywały oznaki, że nie pamiętały, jaki obiekt widziały wcześniej i gdzie go widziały. Zachodnia dieta nie zmieniła znacząco wyników testów pamięci mających na celu ocenę obszarów mózgu innych niż hipokamp.

Hipokamp mózgu jest zaznaczony  na pomarańczowo
Hipokamp mózgu jest zaznaczony na pomarańczowo | fot. Depositphotos

Naukowcy byli najbardziej zainteresowani wpływem zachodniej diety na poziom neuroprzekaźnika acetylocholiny, niezbędnego do zapamiętywania i uczenia się. Prawidłowe funkcjonowanie pamięci hipokampu zależy od acetylocholiny, a poziom acetylocholiny jest również szczególnie niski w mózgach osób chorych na chorobę Alzheimera. W obu grupach szczurów mierzono poziom acetylocholiny podczas wykonywania testów pamięci oraz podczas badań pośmiertnych.

„Sygnalizacja acetylocholiny to mechanizm pomagający im [szczurom] kodować i zapamiętywać te zdarzenia, analogicznie do „pamięci epizodycznej” u ludzi, która pozwala nam zapamiętywać wydarzenia z przeszłości” – powiedziała główna autorka Anna Hayes. „Wydaje się, że ten sygnał nie występuje u zwierząt, które dorastały na diecie tłustej i słodkiej”.

Chociaż przejście z niezdrowej żywności na zdrową dietę nie złagodziło deficytów pamięci związanych ze złą dietą, badacze mogli odwrócić to upośledzenie za pomocą leków naśladujących acetylocholinę. Leki wstrzyknięto bezpośrednio do hipokampu przed testem pamięci, poprawiając wydajność pamięci wywołaną zachodnią dietą.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Zbyt dużo „dobrego” cholesterolu HDL drogą do demencji?

Wyniki badania mają oczywiste implikacje. Młodsi ludzie, szczególnie nastolatki, których mózgi znajdują się w fazie krytycznego rozwoju, są narażeni na ryzyko długotrwałego uszkodzenia funkcjonowania mózgu, jeśli stosują zachodnią dietę.

„Nie wiem, jak to powiedzieć, żeby nie zabrzmiało to jak złe proroctwo oraz zagłada i mrok, ale niestety niektóre rzeczy, które mogą być łatwiej odwracalne w wieku dorosłym, są mniej odwracalne, gdy mają miejsce w dzieciństwie” – powiedział Kanoski.

Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, w jaki sposób można odwrócić problemy z pamięcią wywołane zachodnią dietą, powstałe w okresie dojrzewania.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Brain, Behaviour and Immunity.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: USC | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos