Jakie zmiany w stylu życia mogą wydłużyć życie?

Sprawdź, jakie nawyki w swoim codziennym życiu możesz zmienić, aby poprawić swoje zdrowie i być może wydłużyć życie.

Nasz styl życia i nawyki mogą mieć duży wpływ na nasze zdrowie i wiek, którego dożyjemy. Niedawno opublikowane badanie, które objęło amerykańskich weteranów w wieku od 40 do 99 lat w latach 2011–2019, próbuje pokazać, jak bardzo. Według trendów śmiertelności zebranych wśród 719.147 badanych i czynników stylu życia ocenionych wśród 276.132 badanych, aktywność fizyczna najbardziej obniżyła ryzyko śmierci w badanej populacji – o 46 procent – w porównaniu z osobą pozbawioną zdrowych nawyków i czynników.

W badaniu zastosowano zalecenie Departamentu Zdrowia dotyczące 150 minut umiarkowanych ćwiczeń lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo jako progu, który uczestnicy musieli spełnić, aby zostać sklasyfikowani jako aktywni fizycznie.

Niepalenie papierosów obniżyło ryzyko śmierci o 30 procent, a dieta zawierająca wiele produktów pochodzenia roślinnego obniżyła ryzyko śmierci o 21 procent. Zaleceniem jest trzymanie się zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, a nie jakiejkolwiek innej.

Z badania wynika, że rezygnacja z częstego upijania się i zapewnianie sobie regenerującego snu trwającego od 7 do 9 godzin (poprzez nie skracanie godzin normalnego snu) może prowadzić do zmniejszenia ryzyka śmiertelności odpowiednio o 18 i 19 procent. Posiadanie pozytywnych interakcji społecznych obniżyło ryzyko śmierci zaledwie o 5 procent.

Badanie pokazuje również, jak połączenie różnych czynników stylu życia może się sumować. Przyjęcie tylko jednego skutkowało niższym ryzykiem śmiertelności w badanej grupie średnio o 26%. Przyjęcie sześciu pozytywnych nawyków doprowadziło nawet do spadku o 73 procent.

Jakie zmiany w stylu życia mogą wydłużyć życie? (2024)
Jakie zmiany w stylu życia mogą wydłużyć życie? | źródła: Nguyen i in. Impact of 8 lifestyle factors on mortality and life expectancy. The American Journal of Clinical Nutrition (2024) | Statista

W badaniu uwzględniono także czynniki: depresja/lęk oraz uzależnienie od opioidów. Uwolnienie się od któregokolwiek z nich wiązało się ze spadkiem śmiertelności o 29% i 38%, w związku z czym zaburzenie opioidowe uznawano za zachowanie szkodliwe mniej niż brak aktywności fizycznej. Przyjęcie lub uwolnienie się od wszystkich ośmiu czynników wiązało się z niższym ryzykiem śmierci wynoszącym 87%.

Wpływ 8 czynników stylu życia na śmiertelność i oczekiwaną długość życia

-46% uprawianie spotu
-30% niepalenie tytoniu/papierosów
-21% stosowanie zdrowej diety, spożywanie dużo żywności pochodzenia roślinnego
-19% nie nadużywanie alkoholu
-18% regularny sen (7-9 godzin)
-5% pozytywne relacje społeczne

Szanse na spadek śmiertelności w zależności od liczby zastosowanych powyższych czynników stylu życia:

  • zastosowanie 1 zmiany -26%
  • zastosowanie 3 zmian -50%
  • zastosowanie 6 zmian -73%

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ScienceDirect Nguyen i in. Impact of 8 lifestyle factors on mortality and life expectancy. The American Journal of Clinical Nutrition (2024)| Statista