Które filmy z serii „Gwiezdne Wojny” zarobiły najwięcej pieniędzy?

Koszty produkcji i przychody ze sprzedaży biletów filmów z serii „Gwiezdne Wojny” od momentu przejęcia Lucasfilm przez Disneya (w mln USD).

Zyski i koszty produkcji filmów z serii „Gwiezdne wojny”
Zyski i koszty produkcji filmów z serii „Gwiezdne wojny”

W 2012 roku The Walt Disney Company kupił za 4 miliardy dolarów niezależną wówczas firmę producencką Lucasfilm, założoną przez George’a Lucasa w 1971 roku, nabywając prawa do takich lukratywnych franczyz jak Indiana Jones i Gwiezdne Wojny. Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista i oparty na danych z Box Office Mojo, samo tylko pięć ostatnich tytułów franczyzowych na dużym ekranie było wartych tej ceny wywoławczej.

Przy kosztach produkcji wahających się od 200 do 317 milionów dolarów i światowych przychodach ze sprzedaży biletów wahających się od 392 milionów do 2,1 miliarda dolarów, każdy film Gwiezdne Wojny wydany od 2015 roku był mniej więcej sukcesem. Najdziwniejszym z pięciu filmów jest Solo: A Star Wars Story, który po odjęciu kosztów produkcji zarobił zaledwie około 120 milionów dolarów. Ponieważ Box Office Mojo nie podaje, co obejmuje koszty produkcji, Solo mógłby w ogóle nie osiągnąć żadnego zysku, gdyby nie uwzględniono kosztów marketingu i innych.

Filmy, które przyniosły zysk pomimo dziewięciocyfrowych kosztów produkcji, to Rogue One: A Star Wars Story i wszystkie pozycje z trzeciej trylogii serii. Z całej trójki najlepiej wypadło Przebudzenie Mocy, wydane w 2015 roku. W filmie pojawili się nowi bohaterowie: Rey, Finn i Poe Dameron, grani odpowiednio przez Daisy Ridley, Johna Boyegę i Oscara Isaaca. Zasygnalizowało to quasi-miękkie ponowne uruchomienie długiej serii filmów, przy czym każdy z trzech filmów odzwierciedla pewne aspekty oryginalnej trylogii.

Druga część, Ostatni Jedi, spotkała się z ostrą krytyką ze strony fanów, częściowo ze względu na sposób, w jaki potraktowano bohatera oryginalnej trylogii, Luke’a Skywalkera, co mogło przełożyć się na gorsze wyniki w światowych kasach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista