Nowa platforma muzyczna Winampa pojawi się tego lata

Wygląda na to, że Winamp ma powrócić jako platforma do przesyłania strumieniowego skupiająca się na artystach.

Winamp - Set the tone

Choć najnowszy właściciel marki myśli przede wszystkim o monetyzacji Winampa, fani klasycznego odtwarzacza stacjonarnego mogą spodziewać się kilku intrygujących zmian. Być może Winamp nie jest już tak czołowym odtwarzaczem muzyki jak kiedyś, ale marka wciąż zachowuje pewną żywotność. Llama Group, wcześniej znana jako Radionomy, i obecny właściciel marki, ujawniła niedawno, że oficjalna premiera nowej platformy muzycznej Winampa planowana jest na 1 lipca 2024 roku.

➔ ZOBACZ TEŻ: Koncept fizycznego modułowego odtwarzacza w stylu Winampa

Firma ogłosiła ten „nowy etap” wraz ze słabymi wynikami finansowymi za 2023 rok, twierdząc, że nadchodząca platforma Winamp stanowi „unikalne rozwiązanie” wyzwań związanych z monetyzacją, przed którymi stoi dzisiejszy przemysł muzyczny. Llama Group zamierza dodać na platformę 50.000 artystów tylko w 2024 roku, a długoterminowym celem jest przyciągnięcie 1 miliona twórców muzycznych do tej „innowacyjnej” platformy w ciągu najbliższych pięciu lat.

Według korporacyjnej strony internetowej Llama Group Winamp powinien być obecnie postrzegany jako rosnąca szansa biznesowa „dzięki potędze dźwięku”. Firma nadal uznaje dziedzictwo kultowego odtwarzacza muzyki na komputery PC i docenia jego niesłabnącą popularność, mogąc po dziś dzień szczycić się „żywą” społecznością użytkowników.

Wydaje się jednak, że przyszłość Winampa zmierza w innym kierunku. Platforma Winamp, wprowadzona pierwotnie w 2023 roku, będzie teraz łączyć uznany odtwarzacz oprogramowania z ostateczną publiczną wersją nowej usługi przesyłania strumieniowego. Celem Llama Group jest zapewnianie twórcom muzyki lepszego wsparcia poprzez ekskluzywne oferty, NFT i gadżety – koncepcja przypominająca usługę podobną do Patreona, dostępną w internetowym interfejsie odtwarzacza.

Grupa Llama przedstawiła trzy główne produkty w ramach „linii produktów Winamp”:

  • Winamp for Creators jest dostosowany do zarabiania na muzyce,
  • Winamp Collaborator ułatwia artystom odkrywanie nowych partnerów biznesowych i kreatywnych,
  • Winamp Player jest pozycjonowany jako zintegrowany komponent tej nowej platformy, zapewniając „płynne” wrażenia ze słuchania muzyki.
Zrzut ekranu z serwisu internetowego Winamp
Zrzut ekranu z serwisu internetowego Winamp

Llama Group zobowiązała się również do wprowadzenia nowej wersji klasycznego odtwarzacza stacjonarnego Winampa, po pięcioletniej przerwie od oficjalnego wznowienia prac w 2018 roku w wersji Winamp 5.8. Najnowsza wersja odtwarzacza oprogramowania (Winamp 5.9.2) została wydana w kwietniu 2023 roku i zapewnia niezawodne możliwości słuchania i zarządzania muzyką, szczególnie dla tych, którzy nie chcą jej przesyłać strumieniowo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Winamp Llama Group | TechSpot