Zbyt dużo „dobrego” cholesterolu HDL drogą do demencji?

Z nowego badania wynika, że w przypadku zbyt dużego poziomu cholesterolu HDL może być więcej złego niż pożytku.

Lipoproteina (dobry cholesterol) HDL
fot. Depositphotos

Powszechnie uważa się, że podwyższony poziom cholesterolu HDL, zwanego również „dobrym” cholesterolem, jest korzystny. Jednak nowe badania wskazują, że gdy poziom HDL wzrośnie zbyt wysoko, demencja może być niepożądanym skutkiem ubocznym. Cholesterol to trudna i lepka substancja. Zbyt duża jego ilość w naszym układzie krążenia może prowadzić do powstawania płytek tworzących blokady, które ograniczają przepływ krwi. Kiedy już uformują się płytki, nie da się ich usunąć – chociaż nowe badania sugerują, że pierwiastek mangan może być w tym skuteczny.

Jednak konwencjonalna mądrość głosi, że wyższy poziom jednego rodzaju cholesterolu, znanego jako lipoproteina o dużej gęstości (HDL), w organizmie dobrze zapobiega jego gromadzeniu się. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol HDL wchłania zły cholesterol z krwiobiegu i dostarcza go do wątroby, gdzie może zostać przetworzony i wyeliminowany. Mimo to badanie opublikowane w zeszłym roku poddało w wątpliwość funkcję cholesterolu HDL w zapobieganiu zawałom serca i wykazało, że jego wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych dotyczy tylko populacji rasy białej.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Monash wykazało, że bardzo wysoki poziom HDL może w rzeczywistości być dla nas bardzo szkodliwy. Naukowcy przeanalizowali dane z badania Aspirin in Reducing Events in the Elderly (ASPREE), w ramach którego od 2010 roku monitorowano stan zdrowia ponad 19.000 starszych osób w USA i Australii. Głównym celem badania było sprawdzenie, jak codzienne stosowanie aspiryny wpływa na uczestników, ale badanie dostarczyło również danych medycznych, które mogą być przydatne w innych analizach. Ponadto na początku badania żaden z uczestników nie cierpiał na demencję, niepełnosprawność fizyczną, choroby układu krążenia ani choroby zagrażające życiu, dlatego jest to przydatna grupa do badania w miarę rozwoju zmian zdrowotnych w kohorcie.

Naukowcy odkryli, że w ciągu 6,3 roku ryzyko wystąpienia demencji u osób z poziomem cholesterolu HDL powyżej 80 mg/dl było o 27% większe w porównaniu z osobami ze zdrowym poziomem cholesterolu HDL, który mieści się w przedziale 40–60 mg/dl.

Gdy ten sam poziom HDL zaobserwowano u uczestników w wieku powyżej 75 lat, wskaźnik demencji wzrósł do 42%. Dla porównania, naukowcy odkryli, że na początku badania nieco ponad 2700 osób miało wyjątkowo wysoki poziom HDL. Spośród nich u 38 uczestników w wieku poniżej 75 lat rozwinęła się demencja, podobnie jak u 101 osób w wieku powyżej 75 lat.

Naukowcy twierdzą, że wysokie wartości, które zaobserwowali u osób wybranych do badania, były prawdopodobnie spowodowane zaburzeniami metabolicznymi, a nie czymkolwiek związanym z ich dietą.

Chociaż wiemy, że cholesterol HDL jest ważny dla zdrowia układu krążenia, badanie to sugeruje, że potrzebujemy dalszych badań, aby zrozumieć rolę bardzo wysokiego poziomu cholesterolu HDL w kontekście zdrowia mózgu. Korzystne może być uwzględnienie bardzo wysokiego poziomu cholesterolu HDL w algorytmach przewidywania ryzyka demencji.

– stwierdziła współautorka i pracownik naukowy Szkoły Zdrowia Publicznego i Medycyny Prewencyjnej Uniwersytetu Monash Monira Hussain

Hussain powiedział również, że potrzebne są dalsze badania w celu zbadania związku między wyjątkowo wysokim poziomem HDL a rozwojem demencji.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie The Lancet Regional Health – Western Pacific.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet Monash | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos