Nowości w maju 2024 roku na History i History2

Sprawdź, jakie nowości przygotowano na maj 2024 roku na kanałach History Channel i History 2.

prof. Alice Roberts, Brytyjska monarchia: śmierć władcy (Royal Autopsy)
prof. Alice Roberts, Brytyjska monarchia: śmierć władcy (Royal Autopsy) | fot. History Channel

Maj na HISTORY Channel to spotkanie ze Wszystkimi kobietami Hitlera. To także powrót prof. Alice Roberts, która w programie Brytyjska monarchia: śmierć władcy zbada przyczyny śmierci czterech najsłynniejszych monarchów. Zdobywca nagrody EMMY natomiast przybliży nam Największe pomyłki sądowe.

Brytyjska monarchia: śmierć władcy (Royal Autopsy)
W niedziele o 22:00 od 5 maja na HISTORY, 4×60’ 

Profesor Alice Roberts powraca, aby zbadać przyczyny śmierci czterech najsłynniejszych brytyjskich monarchów, króla Jerzego IV, królowej Marii I, króla Henryka IV i królowej Anny.

Profesor Alice Roberts połączy wiedzę historyczną oraz medyczną i – wykorzystując archiwa – połączy, jak i dlaczego zmarli najznamienitsi monarchowie. Każde śledztwo będzie następstwem autopsji przeprowadzonej przez patologa dr Bretta Lockyera, który użyje unikalnych protez ciał, aby ujawnić przyczyny śmierci.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowości w kwietniu 2024 roku na HISTORY i HISTORY2

Wszystkie kobiety Hitlera (Hitler’s Handmaidens)
We czwartki o 21:00 od 9 maja na HISTORY, 4×60’ 

Program bada rolę kobiet w Trzeciej Rzeszy przez współczesny pryzmat kobiet jako aktywnych uczestniczek wszystkich aspektów niemieckiego społeczeństwa. Rola kobiet w powstaniu i wdrażaniu nazistowskich Niemiec jest rzadko przedstawiana w historii II wojny światowej. Do tego stopnia, że kobiety w Trzeciej Rzeszy są przedstawiane głównie jako bierne gospodynie domowe, którym przypisano określoną i pomocniczą rolę w nazistowskim projekcie. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona i o wiele mroczniejsza.

Wszystkie kobiety Hitlera (Hitler’s Handmaidens)
Wszystkie kobiety Hitlera (Hitler’s Handmaidens) | fot. History Channel

Kobiety odegrały kluczową rolę w umożliwieniu Hitlerowi przeprowadzenia wojny i holokaustu. Nadrzędną tezą jest to, że naziści nie mogliby odnieść sukcesu bez kobiet, a czynniki, które doprowadziły do powstania nazistowskiego / faszystowskiego państwa i ludobójczych praktyk, nie są reliktem historii ani konkretnego czasu i mogą się powtórzyć. Podejście to obejmuje szerokie kategorie zaangażowania kobiet w nazistowskich Niemczech i przyjmuje biograficzne badanie poszczególnych kobiet w celu zilustrowania rodzajów zaangażowania w nazistowski reżim. Szczególny nacisk zostanie położony na kobiety i wschodnie terytoria Wielkiej Rzeszy – krwawe ziemie Holokaustu – gdzie toczyła się większość wojny, a które często są bagatelizowane w zachodniej narracji wojennej.

Największe pomyłki sądowe (The Guilty Innocent with Christopher Eccleston)
W środy o 23:00 od 29 maja na HISTORY, 2×60’ 

To nowy, trzymający w napięciu serial, który bada niektóre z największych pomyłek sądowych w historii. W każdym odcinku nagrodzony EMMY aktor Christopher Eccleston prowadzi dogłębne śledztwo w niektórych z najbardziej niesławnych i niesłusznych wyroków sądowych na świecie. W każdym odcinku zobaczymy archiwalne materiały filmowe, wywiady z ekspertami historycznymi i rekonstrukcje.

HISTORY 2

Wojownicy (Warriors)
W soboty o 22:05 od 4 maja na HISTORY2, 10×60′ 

Wojownicy (Warriors)
Wojownicy (Warriors) | fot. History Channel

Program zagłębia się w mentalność wojowników – rytuały przejścia czy inicjacje, aby dowiedzieć się, co sprawia, że są w stanie przywodzić, walczyć, a w niektórych przypadkach umrzeć. Każdy odcinek koncentruje się wokół działań gospodarza, Terry’ego Schapperta, dynamicznego poszukiwacza przygód, który wyrusza w podróż, aby odkryć, czego potrzeba, aby być wojownikiem. Od Maorysów po średniowiecznych rycerzy, od Williama Wallace’a po Czyngis-chana, od broni po rytuały przed bitwą i inicjacje, gospodarz „Wojowników” zanurzy się w kulturze jednego z najsłynniejszych wojowników w historii świata.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: History Channel