Oprogramowanie Kindle w wersji 5.16.8 z drobnymi zmianami

Amazon udostępnił uaktualnienie oprogramowania systemowego dla czytników Kindle w wersji 5.16.8, które wprowadza nowe ustawienia czasu uśpienia urządzenia i filtry w wyszukiwarce.

Uaktualnienie 5.16.8 dla czytników Kindle (kwiecień 2024)

Nowa wersja Kindle Firmware 5.16.8 jest już dostępna dla czytników e-booków Kindle firmy Amazon. Oprócz poprawek błędów, wydajności i drobnych udoskonaleń nowa wersja softu wprowadza dwie nowe funkcje: Sleep timer – ustawienie czasu uśpienia czytnika oraz Library Search Filter – wybór filtrów podczas wyszukiwania na czytniku.

Pierwsza opcja – Sleep timer, pozwala ustawić, po jakim czasie nieaktywności czytnik ma przejść do trybu uśpienia (wyłączyć ekran). Opcja dostępna jest po przejściu do Settings ➔ Device Options ➔ Sleep timer.

Domyślnie timer ustawiony jest na 10 minut, ale do wyboru mamy w sumie 5 wartości: 5, 10, 15, 30 minut oraz 1 godzina. Amazon zaznacza, że ustawienie dłuższego czasu uśpienia czytnika wpływa na szybsze zużycie baterii.

W wyszukiwarce książek pojawił się także filtra umożliwiający sortowanie wyników wyszukiwania po rodzaju treści (Books – kupione w Amazonie, Documents – wgrane przez użytkownika i inne) – podobnie jak w przypadku biblioteki. Z filtru można skorzystać po wybraniu ikony z suwakami w górnym lewym rogu nad listą wyników.

Kindle Firmware 5.16.8 można zainstalować na wybranych czytnikach 10. i 11. generacji (wydanych po 2018 roku), należą do nich: podstawowa wersja czytnika Kindle 10 i 11, Kindle Paperwhite 4 i Paperwhite 5, Kindle Oasis 3 oraz Kindle Scribe. Poprzednia wersja oprogramowania 5.16.7 została wydana pod koniec lutego 2024 roku.

Wciąż nie dodano polskiego tłumaczenia w interfejsie użytkownika, pomimo, że czytniki są u nas sprzedawane od kilku dobrych lat. Aż dziwi, że taka firma jak Amazon nie potrafi, lub nie chce, tego zrobić, mimo że ma odpowiednie środki i zasoby.

Jak zaktualizować czytnik do Kindle Firmware 5.16.8?

Wraz z uaktualnieniem oprogramowania 5.16.6 wprowadzono nową opcję pozwalająca sprawdzić informacje o aktualnej wersji firmware’u (Device Settings ➔ Software Updates) – w tym miejscu, po pobraniu pliku z aktualizacją przez Wi-Fi pojawi się dopisek Update i po wybraniu opcji można zaktualizować urządzenie bez potrzeby podłacztnia do komputera. Należy pamiętać, że czytniki aktualizują się także automatycznie, gdy połączone są z internetem lub można samemu zainstalować nową wersję ręcznie, według poniższej instrukcji.

Czytniki zaktualizują się automatycznie, gdy będą naładowane powyżej 50% i podłączone do sieci Wi-Fi. Jeśli nie chcesz czekać na automatyczną aktualizację oprogramowania systemowego dla swojego czytnika, to najnowszą wersję oprogramowania można zainstalować ręcznie, wykonując następujące kroki:

  1. Pobierz plik z aktualizacją dla swojego czytnika ze strony Kindle E-Reader Software Updates.
  2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
  3. Wgraj odpowiedni dla czytnika plik do katalogu głównego na czytniku. Nazwa pliku odpowiada nazwie i generacji urządzenia, update_kindle_[nazwa_modelu_XX]_5.16.8.bin, na przykład nazwa pliku dla Kindle Paperwhite 5 wygląda następująco:
    • dla Kindle Paperwhite 5 (11. gen.) wygląda następująco: update_kindle_all_new_paperwhite_11th_5.16.8.bin
    • dla Kindle (11 gen.) wygląda następująco: update_kindle_11th_5.16.8.bin
  4. Odłącz czytnik od komputera.
  5. Wybierz na czytniku Menu ( trzy kropki ⋮ w prawym górnym roku) ➔ Settings ➔ Menu ➔ Update Your Kindle.

Pliki z oprogramowaniem zajmują do ok. 350 MB, w zależności od wersji na konkretny czytnik.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: AMAZON KINDLE SOFTWARE UPDATE