Oprogramowanie 5.16.6 dla czytników Kindle z kilkoma nowościami

Amazon udostępnił uaktualnienie oprogramowania systemowego dla czytkifków Kindle, które dodaje nowy układ ustawień, nowa opcja daty i czasu, zrzuty ekranowe i zaznaczanie.

Kindle firmware update 5.16.6

Posiadacze czytników Kindle firmy Amazon mogą zaktualizować swoje urządzenia do najnowszej wersji firmware’u 5.16.6. Uaktualnienie Kindle Firmware 5.16.6 jest dostępne do pobrania na wybranych czytnikach 10. i 11. generacji, czyli tych wydanych po 2018 roku — są to: podstawowa wersja czytnika Kindle 10 i 11, Kindle Paperwhite 4 i Paperwhite 5, Kindle Oasis 3 oraz Kindle Scribe. Starsze modele czytników, pozostają z zainstalowaną wersją 5.16.2.1.

Poprzednia wersja 5.16.5 oprogramowania dla czytników Kindle została wydana w połowie listopada ubiegłego roku.

Nowa wersja dodaje nowy panel ustawień (Settings). Zmiana jest najbardziej zauważalna na czytnikach Kindle Scribe, bowiem dzięki zmianie układu w menu po lewej stronie na ekranie mamy więcej miejsca. Na pozostałych modelach czytników nie ma już bocznego menu, a zamiast tego pojawiły się nowe ikony i układ. Na czytnikach Kindle Scribe pojawiło się też udogodnienie zaznaczania za pomocą „lassa”, które można wykorzystać także do usuwania swoich notatek.

Dodano tez nowe ustawienia daty i czasu. (Date and time) z nowym przełącznikiem „Set automatically”, który pozwala na pobranie z internetu aktualnej daty i godziny oraz strefy czasowej, aby zmiana z czasu zimowego na letni (i odwrotnie) przebiegała bez problemów. Można też ustawić zegar 24-godzinny, bez konieczności ustawienia języka na angielski brytyjski (English UK).

Informacje o wersji oprogramowania 5.16.6 dla czytnika Kindle Scribe
Informacje o wersji oprogramowania 5.16.6 dla czytnika Kindle Scribe

Amazon zmienił też sposób magazynowania zrzutów ekranów wykonywanych na czytnikach. Do tej pory screeny były przechowywane w katalogu głównym czytnika, co powodowało mały bałagan, jeśli robiliśmy dużo zrzutów ekranowych. Pod wersją firmware’u 5.16.6 dodano osobny katalog screenshots, do którego trafiają teraz wykonywane zrzuty.

Przypomnijmy, że na czytnikach Kindle z dotykowym ekranem można wykonać zrzut wyświetlanego ekranu wykonując gest szczypnięcia z dwóch przeciwległych rogów ekranu (lewy górny i prawy dolny lub prawy górny i lewy dolny).

Jak zaktualizować czytnik do Kindle Firmware 5.16.6?

Czytniki zaktualizują się automatycznie, gdy będą naładowane powyżej 50% i podłączone do sieci Wi-Fi. Jeśli nie chcesz czekać na automatyczną aktualizację oprogramowania systemowego dla swojego czytnika, to najnowszą wersję oprogramowania można zainstalować ręcznie, wykonując następujące kroki:

  1. Pobierz plik z aktualizacją dla swojego czytnika ze strony Kindle E-Reader Software Updates.
  2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
  3. Wgraj odpowiedni dla czytnika plik do katalogu głównego na czytniku. Nazwa pliku odpowiada nazwie i generacji urządzenia, update_kindle_[nazwa_modelu_XX]_5.16.6.bin, na przykład nazwa pliku dla Kindle Paperwhite 5 wygląda następująco:
    • dla Kindle Paperwhite 5 (11. gen.) wygląda następująco: update_kindle_all_new_paperwhite_11th_5.16.6.bin
    • dla Kindle (11 gen.) wygląda następująco: update_kindle_11th_5.16.6.bin
  4. Odłącz czytnik od komputera.
  5. Wybierz na czytniku Menu ( trzy kropki ⋮ w prawym górnym roku) ➔ Settings ➔ Menu ➔ Update Your Kindle.

Pliki z oprogramowaniem zajmują do ok. 350 MB, w zależności od wersji na konkretny czytnik.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon Kindle Sottware Update