Tapestry to projekt nowej aplikacji do czytania prawie wszystkiego z internetu

Po likwidacji zewnętrznego klienta Twitterrific w zeszłym roku Iconfactory chce zbudować nowy czytnik internetowy w ramach Project Tapestry.

Project Tapestry

Po prawie 16 latach działania Twitterrific został nagle dezaktywowany w zeszłym roku podczas bezceremonialnego czyszczenia aplikacji innych firm. Teraz twórca aplikacji Iconfactory zbiera fundusze na Kickstarterze, aby stworzyć Project Tapestry – nowy czytnik internetowy dla publicznie dostępnej sieci.

Zobacz też: Co poszło nie tak z aplikacją „Artifact”?

Aplikacja na iOS-a będzie służyć jako „uniwersalna, chronologiczna oś czasu”, pobierając informacje ze federacyjnych sieci mediów społecznościowych, takich jak Mastodon i Bluesky, a także Tumblr, Micro.blog i dowolnego kanału RSS. Będzie także mieć dostęp do rządowych źródeł danych, takich jak zdjęcia satelitarne Narodowej Agencji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) oraz dane dotyczące trzęsień ziemi z amerykańskiej służby geologicznej (USGS).

Ponieważ Tapestry (tak brzmi oficjalna nazwa aplikacji) pozwoli każdemu stworzyć własną wtyczkę źródła danych, opcje są niemal nieograniczone: „Zaczęliśmy eksperymentować ze sposobami uwzględnienia wszystkich nowych źródeł informacji i wylądowaliśmy na interfejsie API opartym na na JavaScript. Może współpracować ze wszystkim, co ma adres IP i dane dostępne za pośrednictwem protokołu HTTP” – napisał główny programista Craig Hockenberry w e-mailu do The Verge.

W ramach projektu Tapestry stworzono także narzędzia, które umożliwiają programistom tworzenie własnych wtyczek, a Hockenberry twierdzi, że zespół jest przekonany, że aplikacja może służyć do wielu różnych celów.

Zauważył, że nie zawsze może to wyglądać ładnie. „Najtrudniejszą częścią jest umieszczenie tego wszystkiego w produkcie, który jest intuicyjny i piękny,”.

Aplikacja Project Tapestry
Aplikacja Project Tapestry od Iconfactory

Ale jest jedna duża część internetu, do której Tapestry nie będzie miała dostępu, a jest to zamknięty świat scentralizowanych platform, takich jak Meta, Instagram, X, a nawet Threads (który wciąż pracuje nad integracją z ActivityPub). Co więcej, aplikacja tak naprawdę ma pełnić funkcję czytnika internetowego — więc chociaż użytkownicy mogą przeglądać posty, nie będą mogli ich tworzyć ani na nie odpowiadać.

Project Tapestry na Kickstarterze zebrał już ponad 415 tys. zł, czyli osiągnięto swój cel 100 tys. dolarów na rozpoczęcie budowy. Gdy zostanie uzbieranych 150.000 dolarów Iconfactory będzie mogło dodać dodatkowe funkcje, takie jak wyciszanie, dodawanie zakładek, filtrowanie i wyszukiwanie.

Iconfactory zauważa, że ukończenie aplikacji po osiągnięciu celu polegającego na zbieraniu funduszy zajmie od dziewięciu do 12 miesięcy. Ale w swoim opisie na Kickstarterze ostrzega również, że Apple może stanowić dodatkową przeszkodę. „Głównym ryzykiem dla projektu jest proces przeglądu aplikacji Apple’a. Ponieważ jest to aplikacja na iPhone’a (pod system iOS), zostanie ona przejrzana i zatwierdzona przez nich i do nich będzie należała decyzja, czy zezwolić na jej zamieszczenie w App Storze”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Iconfactory | The Verge