Jesteśmy także na Mastodonie!

Nasz serwis także dotarł na Mastodona, bo dlaczego nie? Jeśli masz ochotę, to śledź nas na polskim serwerze!

Profil serwisu mobiRANK.pl na Mastodonie

Coraz więcej osób zakłada sobie konto na Mastodonie, gdzie odnajduje przestrzeń do wyrażania siebie, własnych poglądów oraz obserwowania innych – bez cenzury i w ramach obowiązujących zasad. Niewątpliwie, przejęcie Twittera przez Elona Muska przyczyniło się do wzrostu popularności Mastodona.

Zobacz też: Google ma teraz oficjalne konto na Mastodonie, ale to nie to, co myślisz

Za polską Wikipedią: Mastodon to wolna i otwartoźródłowa sieć społecznościowa. Pozwala ona każdemu na uruchomienie własnych węzłów będących częściami sieci, których użytkownicy są częścią federacji, na którą składa się wiele serwerów. Przez użytkowników Mastodona są one nazywane „instancjami”[2]. Te serwery, tworząc sfederowaną sieć społecznościową, pozwalają użytkownikom różnych serwerów wzajemnie komunikować się z pozostałymi. Mastodon jest częścią większej sieci, zwanej Fediwersum, pozwalając użytkownikom na interakcje z użytkownikami innych platform korzystających z tego samego protokołu, jak PeerTube czy Friendica.

Warto dodać, że tzw. instancje są to osobne serwery – zdecentralizowane media społecznościowe napędzane przez Mastodon. I tak w każdej chwili można przenieść się na inny serwer. Obecnie nasz profil @mobirank@101010.pl znajduje się na jednym z najstarszych i najliczniejszych serwerów w Polsce – 101010.pl, zarządzanego przez Krzysztofa Dmowskiego.

Struktura adresu na Mastodonie składa się nazwy profilu i nazwy serwera (instancji) – nas szukaj obecnie na @mobirank@101010.pl – jeśli nas zaczniesz obserwować, to nawet jeśli zmieni się serwis, będziesz miał wgląd w naszą tablicę.

Mastodon –aplikacja mobilna

Aplikację mobilną Mastodon można pobrać ze sklepu App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opracowanie własne | Mastodon