„Threads” trafia wreszcie do użytkowników w Europie

Po uruchomieniu w ponad 100 krajach – w tym w USA i Wielkiej Brytanii – w połowie 2023 roku, „Threads” dotarł do UE i jej 448 mln obywateli.

Nazwa Threads w pętlach

Zgodnie z zapowiedzią, konkurent serwisu X (Twittera) firmy Meta — Threads, jest już dostępny w Unii Europejskiej. „Dziś otwieramy Threads dla większej liczby krajów w Europie” – napisał Zuckerberg we wpisie na Threadsie. Uruchomienie usługi nastąpiło po debiucie w USA i ponad 100 innych krajach na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, w lipcu 2023 roku. Jednak do tej pory Threads nie było dostępne dla 448 milionów ludzi mieszkających w UE, a firma nawet zablokował użytkownikom z UE dostęp do usługi za pośrednictwem VPN-a.

Zbiegając się z dzisiejszą premierą, Meta zapewnia użytkownikom w regionie możliwość przeglądania wątków bez konieczności posiadania profilu. Jednak w rzeczywistości publikowanie treści lub interakcja z nimi nadal będzie wymagać konta na Instagramie. O tym ruchu poinformował wcześniej Wall Street Journal.

Opóźnienie firmy w uruchomieniu usługi w krajach UE powszechnie obwinia się niedawnym wprowadzeniem ustawy o rynkach cyfrowych DMA – szeroko zakrojonego aktu prawnego, który ma powstrzymać nadużycia ze strony Big Tech i wyrównać szanse. Chociaż Meta nie podała bezpośredniej nazwy rozporządzenia, szef Instagrama Adam Mosseri za opóźnienie obwinił „złożoność w przestrzeganiu niektórych przepisów wchodzących w życie w przyszłym roku”. Firmy takie jak Meta, wyznaczone na mocy DMA jako „strażnicy”, mają czas do marca 2024 roku na spełnienie jej wymogów.

Pojawiły się spekulacje, że ścisła integracja Threads z Instagramem może spowodować problemy z organami regulacyjnymi UE. Kiedy usługa została uruchomiona w lipcu 2023 roku, użytkownicy rejestrowali się za pośrednictwem swoich istniejących kont na Instagramie i mogli szybko łączyć się ze wszystkimi obserwowanymi przez siebie użytkownikami Instagrama. To pomogło Threadsowi szybko zgromadzić 100 milionów użytkowników w ciągu kilku dni, ale wzbudziło obawy, że Meta może naruszyć zasady DMA dotyczące samopreferencji.

Threads (ikona, logo)

Threads (w polskim tłumaczeniu „wątki”) nie są dziś tak ściśle powiązane z Instagramem, jak w momencie premiery. W połowie listopada platforma dodała możliwość usuwania kont w Threads bez konieczności usuwania konta na Instagramie. Jednak powiązania między usługami pozostają; nadal potrzebujesz konta na Instagramie, aby publikować posty w serwisie.

Choć Threads szybko zyskało na popularności, częściowo dzięki wykorzystaniu popularności Instagrama, a częściowo dzięki wykorzystaniu chaosu w serwisie X (dawniej Twitterze) Elona Muska, dane pochodzące z zewnętrznych źródeł sugerują, że platforma Meta po początkowym wzroście miała trudności z utrzymaniem użytkowników.

Uruchomienie usługi w UE prawie na pewno przyniesie gwałtowny wzrost liczby nowych użytkowników; pytanie brzmi, czy Threads ewoluował i dodał wystarczająco dużo nowych funkcji od czasu premiery, aby ich utrzymać.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej „Threads, an Instagram app”
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej „Threads, an Instagram app”

Aplikację mobilną Threads pobierzesz ze sklepu App Store i Google Play:

Jeśli obserwujesz nasze konto na Instagramie, a później korzystasz także z Threads, automatycznie stajesz się obserwatorem naszego profilu na Threads. Możesz skontaktować się z nami w Internecie pod adresem threads.net/@mobirank.pl.

Premiera Threads w UE (mobirank.pl) 14 grudnia 2023 roku o godz. 12:00

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Threads | The Verge