TOP 5 marek z największą sprzedażą smartfonów w 2023

Apple zepchnęło Samsunga z globalnego tronu rankingu sprzedaży smartfonów – sprawdź 5 największych producentów z najlepszą sprzedażą w 2023 roku.

TOP 5 producentów smartfonów w 2023 roku pod względem liczby wysyłek
TOP 5 producentów smartfonów w 2023 roku pod względem liczby wysyłek

Po 12 długich latach na szczycie światowego rynku smartfonów, w 2023 roku Samsung spadł z tronu na rzecz firmy Apple. Według szacunków IDC, koreański gigant elektroniczny odnotował w zeszłym roku spadek dostaw smartfonów o 13,6 procent w związku z szerszym spowolnieniem rynku i ciągłą dywersyfikacją w ramach ekosystemu Androida. Ostatni raz Samsung nie był na szczycie w 2010 roku, kiedy Nokia była jeszcze na tyle duża, aby zostawić konkurencję w tyle.

Dla Apple’a to właściwie pierwszy raz, kiedy udało mu się znaleźć na szczycie rankingów liczby sprzedanych smartfonów na koniec roku. Chociaż producent iPhone’a od dawna jest liderem rynku pod względem zysków, nigdy nie był największym dostawcą pod względem wolumenu – aż do teraz. Pomimo spowolnienia wzrostu liczby smartfonów w przypadku reszty rynku, firmie Apple nadal udało się w 2023 roku zwiększyć dostawy, choć skromnie.

To sprawia, że ta marka premium wyróżnia się wśród czołowych producentów smartfonów, a dostawy Samsunga, Xiaomi i OPPO spadają z roku na rok.

Ogólna liczba dostaw smartfonów spadła w ubiegłym roku o 3,2 procent, do 1,17 miliarda sztuk, co stanowi najniższy wynik od dekady. Chociaż spadek ten był „w dużej mierze spowodowany wyzwaniami makroekonomicznymi i podwyższonymi zapasami na początku roku”, IDC spodziewa się, że rynek smartfonów powróci do wzrostu w 2024 roku, czemu sprzyjać będzie silny wzrost w czwartym kwartale 2023 r.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | IDC