„Bluesky” w wersji na iPhone’a tylko dla zaproszonych!

Zdecentralizowana alternatywa Twittera – platforma Bluesky — pojawiła się jako aplikacja na urządzenia z systemem iOS, ale tylko dla osób z zaproszeniem.

Bluesky Social – private beta app

Sieć społecznościowa Bluesky Social wspierana przez Jacka Dorseya może być coraz bliżej urzeczywistnienia. Bluesky to zdecentralizowany projekt, który teraz dostępny jest przez aplikację mobilną na iOS-a. Sieć społecznościowa dostępna jest obecnie tylko dla zaproszonych osób. Z tego co widać na screenach z aplikacji, bardzo przypomina Twittera począwszy od osi czasu po strony profilowy.

Zobacz też: Jak sobie radzą alternatywy dla Twittera?

Projekt jest wspierany przez Jacka Dorseya, współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego Twittera, który od miesięcy pracuje nad aplikacją opartą na protokole społecznościowym open source, zwanym Authenticated Transfer Protocol lub w skrócie „AT Protocol”. Bluesky opisuje swój projekt jako „federacyjną sieć społecznościową”, w której istnieją oddzielne sieci w ramach jednego centrum.

Według Bluesky, protokół AT jest zbudowany w oparciu o cztery główne ideały: możliwość przenoszenia konta, algorytmiczność, wydajność, i interoperacyjności. Ta struktura ma umożliwiać łatwe przenoszenie danych konta do innego dostawcy Bluesky, a także zapewniać między innymi większą kontrolę nad tym, co widzisz w sieci.

Podczas gdy Bluesky początkowo udostępnił aplikację w prywatnej wersji beta dla programistów w październiku, wydaje się, że firma jest skłonna rozszerzyć testy nieco szerzej. Witryna nie podaje żadnych szczegółów na temat tego, kiedy aplikacja może zostać udostępniona ogółowi społeczeństwa ani ilu testerów może korzystać z aplikacji, ale umożliwia użytkownikom dołączenie do listy oczekujących na dostęp.

Początki projektu na Twitterze wzbudziły obawy co do tego, co stanie się z Bluesky po przejęciu przez Elona Muska, ponieważ finansowanie opierało się na sieci społecznościowej. Jednak w zeszłym roku Bluesky wydzieliło się jako oddzielna firma, zauważając, że „niezależność jest ważna dla sukcesu projektu” i dodała Dorseya do swojego zarządu.

Sądząc po zrzutach ekranu opublikowanych w App Storze i tych zawartych w artykule serwisu TechCrunch, Bluesky wygląda jak dotąd obiecująco – posiada osobne zakładki do strony głównej, wyszukiwania i powiadomień, a także podobne funkcję repostowania (Podaj dalej), którą znamy z Twittera.

Zrzuty ekranów z aplikacji Bluesky Social
Zrzuty ekranów z aplikacji Bluesky Social

Nie wiemy, kiedy (i czy) Bluesky pojawi się na Androidzie, ale mam nadzieję, że tak się stanie. Wraz z coraz większą liczbą alternatyw dla Twittera, takich jak Bluesky, Mastodon i Hive, które zyskują na popularności, wydaje się, że to znowu złoty wiek sieci społecznościowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bluesky Social | TechCrunch | The Verge