Co to jest Bluetooth 5.4? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Dowiedz się, jakie zmiany i nowe funkcje ma nowy standard łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.4 – wszystko co musisz wiedzieć o korzyściach!

Bluetooth 5.4 is the future.

Kable to już przeszłość! Niech żyje komunikacja bezprzewodowa! Obecnie, w stale zmieniającym się świecie technologii, coraz bardziej polegamy na łączności bezprzewodowej. Prawie wszystkie nasze gadżety komunikują się obecnie drogą bezprzewodową, a czasy drobnego kabla już dawno minęły. Istnieje wiele standardów bezprzewodowych, ale prawdopodobnie najpopularniejszym, najbardziej rozpowszechnionym i dobrze znanym jest Bluetooth.

Zobacz też: Bluetooth 5 już dostępny – sprawdź szczegóły

Ten bezprzewodowy standard pozwala na połączenie wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, od słuchawek i głośników po kontrolery gier i akcesoria inteligentnego domu.

W tym artykule skupimy się na najnowszej wersji standardu Bluetooth 5.4, i każdej nowej funkcji, którą wprowadza ta wersja. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, wyjaśnijmy pokrótce naturę tego standardu..

Co to jest Bluetooth?

Bluetooth to standard komunikacji bezprzewodowej, który umożliwia wymianę danych krótkiego zasięgu pomiędzy urządzeniami elektronicznymi. Technologia Bluetooth, opracowana przez firmę Ericsson w 1994 roku, została nazwana na cześć żyjącego w X wieku duńskiego króla Haralda „Bluetootha” Gormssona (Harald Sinozębny, Harald Blåtand syn Gorma Starego i Tyry), który zjednoczył Danię i część Norwegii. Podobnie technologia miała na celu zjednoczenie różnych urządzeń i branż w ramach uniwersalnego standardu bezprzewodowego.

Ciekawostka – symbol Bluetooth składa się z dwóch nordyckich run, przedstawiających pierwsze litery duńskiego imienia króla, H i B. Dlaczego miał przydomek „Bluetooth”? Cóż, król uwielbiał jagody i jego zęby zawsze były niebieskie, a przynajmniej tak głosi legenda. Wikipedia podaje, że przydomek Sinozęby Haralda Blåtanda być może wziął się od sinego (sczerniałego) zęba, który częściowo wybity w potyczce lub w wypadku uległ martwicy, gdyż w staronorweskim blá („siny”) znaczyło także „czarny” lub „ciemny”, dlatego kupców arabskich wikingowie zwali „blámenn” – „ciemnoskórzy”. Duńscy historycy hipotezę „czarnego zęba” uważają jednak za mało prawdopodobną. Za życia Haralda raczej nie nazywano go w ten sposób; przydomek najpewniej nadano później.

symbol Bluetooth składa się z dwóch nordyckich run, przedstawiających pierwsze litery duńskiego imienia króla, H i B
symbol Bluetooth składa się z dwóch nordyckich run, przedstawiających pierwsze litery duńskiego imienia króla, H i B

Jak działa Bluetooth?

Bluetooth działa na falach radiowych w paśmie częstotliwości 2,4 gigaherca (GHz) i wykorzystuje technikę zwaną widmem rozproszonym ze skokami częstotliwości (FHSS, z ang. frequency-hopping spread spectrum). FHSS umożliwia Bluetoothowi szybkie przełączanie częstotliwości w wyznaczonym paśmie, minimalizując zakłócenia pochodzące od innych urządzeń bezprzewodowych działających w tym samym widmie.

Schemat działania łączności Bluetooth
Schemat działania łączności Bluetooth

Niektórzy z Was mogą wiedzieć, że Wi-Fi wykorzystuje również pasmo częstotliwości 2,4 gigaherca (GHz), ale obie technologie współistnieją bez zakłóceń dzięki wyżej wymienionej technice.

Aplikacje i niektóre funkcje Wi-Fi i Bluetooth pokrywają się. Obydwa standardy pozwalają urządzeniom łączyć się bezprzewodowo i przesyłać dane, jednak Bluetooth jest najczęściej używany do prostszych połączeń między dwoma urządzeniami na stosunkowo krótkich dystansach.

Ewolucja Bluetootha

Rozwój technologii rozpoczął się wraz z wypuszczeniem w 1999 roku technologii Bluetooth 1.0, oferującej podstawową łączność z ograniczonymi możliwościami przesyłania danych. Z biegiem lat kolejne wersje eliminowały niedociągnięcia i wprowadzały ulepszenia, czego kulminacją był Bluetooth 5.0, który przyniósł znaczące ulepszenia, takie jak większy zasięg, wyższe prędkości przesyłania danych i poprawiona interoperacyjność urządzeń.

Wersje Bluetooth

  • Bluetooth 1.x: podstawowe możliwości przesyłania danych.
  • Bluetooth 2.x: zwiększona szybkość transmisji danych (EDR) zapewniająca szybszy transfer danych.
  • Bluetooth 3.x: wprowadzono technologię Bluetooth High-Speed zapewniającą szybszy transfer danych przez Wi-Fi.
  • Bluetooth 4.x: wprowadzono Low Energy (LE) w celu zapewnienia energooszczędnej komunikacji.
  • Bluetooth 5.x: zwiększony zasięg, wyższe prędkości przesyłania danych i poprawiona wydajność energetyczna.

Bluetooth 5.4

Najnowsza wersja popularnego standardu bezprzewodowego Bluetooth 5.4 wprowadza ulepszenia, które obiecują lepszą wydajność, prędkości i rozszerzone możliwości. Przejrzyjmy szybko najważniejsze funkcje.

Najważniejsze cechy Bluetooth 5.4

Większość ulepszeń pomiędzy różnymi wersjami Bluetooth 5.0 dotyczy aspektów szyfrowania i bezpieczeństwa połączenia. W poniższej tabeli znajdziesz wszystkie różnice pomiędzy najnowszymi wersjami Bluetooth 5.0 aż do wersji 5.4.

Bluetooth 5.0Bluetooth 5.1Bluetooth 5.2Bluetooth 5.3Bluetooth 5.4
zasięgdo 240 mdo 240 mdo 240 mdo 240 mdo 240 m
prędkość2 Mb/s (LE)
50 Mb/s (EDR)
2 Mb/s (LE)
50 Mb/s (EDR)
2 Mb/s (LE)
50 Mb/s (EDR)
2 Mb/s (LE)
50 Mb/s (EDR)
2 Mb/s (LE)
50 Mb/s (EDR)
efektywność energetycznadobraświetnaświetnadoskonaładoskonała
niezawodnośćdobraświetnaświetnadoskonaładoskonała
bezpieczeństwoświetneświetneświetneświetnedoskonałe

Periodic Advertising with Responses (PAwR)

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, umożliwia to punktowi dostępu Bluetooth łączenie się i komunikację z wieloma węzłami końcowymi dwukierunkowo. W przypadku poprzednich wersji standardu było to po prostu niemożliwe. Ta funkcja nie ma na celu umożliwienia Twojemu telefonowi łączenia się z każdym gadżetem Bluetooth, który masz w domu (niestety), ale jest bardziej przeznaczona dla sektora detalicznego.

Profil Electronic Shelf Label (ESL)

Dzięki technologii PAwR moduł Bluetooth 5.4 umożliwia sklepowi zdalne monitorowanie i zmianę etykiet elektronicznych na różnych produktach. Profil Electronic Shelf Label (ESL) zapewnia wszystkie niezbędne informacje i instrukcje umożliwiające łatwe nawiązywanie i zarządzanie takimi połączeniami.

Zaszyfrowane dane reklamowe (Encrypted Advertising Data)

Ten nowy typ połączenia z wieloma urządzeniami ESL wymaga szyfrowania w celu zachowania poufności, uniknięcia manipulacji i zabezpieczenia sieci. Bluetooth 5.4 zapewnia ustandaryzowany sposób szyfrowania danych w reklamach, aby zapewnić bezpieczeństwo połączenia.

Encrypted Advertising Data (Bluetooth)
Encrypted Advertising Data (Bluetooth)

Podsumowanie

Bluetooth 5.4 wprowadza ciekawe nowe funkcje, głównie z zakresu Internetu Rzeczy, takie jak większe bezpieczeństwo oraz poprawa efektywności energetycznej i stabilności. Te kroki mogą nie wydawać się ogromne, biorąc pod uwagę, że Bluetooth 5.0 zwiększył już do granic możliwości takie parametry, jak zasięg (do 250 metrów), połączenia niskoenergetyczne i szybkość transferu (do 2 Mb/s), ale mimo to są one ważne.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bluetooth | Phone Arena