Bluetooth 5 już dostępny – sprawdź szczegóły

Oficjalnie uruchomiono Bluetooth 5 – oto szczegóły na temat specyfikacji, zakresu i funkcji oraz kompatybilnych urządzeń.

Bluetooth 5

Nowa generacja technologii Bluetooth 5 jest już dostępna dla producentów urządzeń. Oferuje 4x większy zasięg i 2x szybszą prędkość bezprzewodowego przesyłu danych.

Bluetooth być może nie jest najseksowniejszą funkcją lub specyfikacją wymienianą na opakowaniach najnowszych smartfonów lub komputerów, ale bez niego mogłoby być ciężko. Funkcja ta jest używana głównie do łączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak głośniki lub słuchawki z naszymi urządzeniami podłączonymi do internetu. Wbre pozorom bez Bluetootha byłoby nam ciężko poradzić sobie w niektórych sytuacjach.

Nie ulega wątpliwości, że uruchomienie Bluetootha 5 jest dobrą wiadomością. Choć technologia nowej generacji pojawi się w nowych urządzeniach dopiero za kilka miesięcy, to w rzeczywistości jest już gotowa i udostępniona  producentom urządzeń, którzy zastosują ją w nowych smartfonach, tabletach, komputerach i innych akcesoriach.

Organizacja Bluetooth Special Interest Group (SIG Bluetooth) w czerwcu zapowiedziała uruchomienie, a dzisiaj ogłosiła dostępność Bluetooth 5, który Bluetooth 5 jest gotowy dla producentów. Z pewnością poprawi doświadczenia użytkowników, zwłaszcza pod kątem zasięgu i prędkości przesyłu danych. Największe zastosowanie i wykorzystanie upatruje się jednak w połączeniach IoT (internetu rzeczy), na przykład do połączeń radiolatarni zmniejszając barierę związaną łączeniem się przedmiotów podłączonych do internetu.

Bluetooth 5 – specyfikacja i parametry techniczne

Według Bluetooth SIG, wprowadzono trzy duże zmiany, które od razu zauważymy używając Bluetootha 5. Obejmują one:

  • 4 razy większy zasięg,
  • 2 razy większą prędkość,
  • 8 razy większą pojemność połączenia.

Specyfikacja techniczna Bluetooth 5

Tylko te parametry powinny być doskonałą propozycją dla producentów sprzętu, aby wprowadzić nową generację do swoich urządzeń, pozwalając być konkurencyjnym na rynku m.in. Wi-Fi Direct.

Samo przyspieszenie połączenia powinno pozwolić nam odczuć dużą poprawę z korzystania z połączeń Bluetooth 5, który będzie w stanie wyciągnąć do 721,2 kb/s na podstawowym paśmie, 2,1 Mb/s dla danych rozszerzonych oraz najwyższą przepustowość 54 Mb/s dla 802.11 AMP.

Jeśli zastanawiasz się, czy przez zwiększenie zasięgu zwiększą się także zakłócenia, to zapowiedziano, że poprawiono współdziałanie i współistnienie z innymi technologiami. Niezależnie od zapewnień i zapowiedzi ciekawi jesteśmy jak nowy standard sprawdzi się w praktyce? Pierwsze urządzenia z zastosowanym nowym Bluetoothem mogą pojawić się w sprzedaży już pierwszym kwartale 2017 roku. Bardzo prawdopodobne jest także, że iPhone następnej generacji również będzie wyposażony w Bluetootha 5.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: bluetooth.com

źródło: Bluetooth – informacja prasowa