Bluetooth 5 – szczegóły nowego standardu

Organizacja non-profit Bluetooth Special Interest Group (SIG) oficjalnie zapowiedziała nowy standard Bluetooth 5 – zobacz specyfikację.

Bluetooth 5

Nowy standard łączności bezprzewodowej Bluetooth 5, który ma zostać udostępniony pod koniec 2016 lub na początku 2017 roku, jest pierwszą poważną aktualizacją standardu Bluetooth od 2009 r. i ma przynieść ze sobą szereg usprawnień. Nowa wersja bluetootha ma na celu zaspokojenie stale rosnącej popularności Internetu Rzeczy (IoT, z ang. Internet of Things) na świecie i podłączanie ze sobą coraz większej liczby urządzeń.

Jak można się było spodziewać nowy standard technologii bezprzewodowej, będzie skupiał się na dwóch głównych obszarach związanych z zakresem podłączenia urządzeń oraz szybkością przesyłania danych.

Standard Bluetooth 5 ma być dwa razy szybszy pod względem transferu danych, który obecnie oferuje Bluetooth 4.x a także ma być w stanie utrzymać czterokrotnie większy zakres podłączonych urządzeń. To wszystko brzmi jeszcze bardziej imponująco, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że będzie nowe osiągi nie będą potrzebowały więcej energii, czyli nie zmniejszy się zużycie baterii. Wszystko brzmi dobrze na papierze, ale przeciętny użytkownik natychmiast zastanawia się, czy te ulepszenia będą miały rzeczywiście wymierne korzyści podczas normalnego korzystania z urządzeń.

Nowe ulepszenia oznaczają, że wszystkie połączone urządzeń powinny być w stanie działać bardziej skutecznie w większych zakresach. Na przykład głośnik Bluetooth, który może rozłączać się i okresowo tracić połączenie, gdy wyjdziesz z pokoju ze smartfonem, powinien działać bez przerw bez względu na zmianę zakresu i odległości. Podobnie rzecz ma się ze smartwatchami, które łączą się na sekundę lub dwie, aby pobrac i wyświetlić natychmiastowe  powiadomienia.

Uwolnienie standardu Bluetooth 5 powinno mieć także wymierne korzyści dla firm i korporacji, które są potencjalnie zainteresowane technologią do swoich zastosowań biznesowych. Wprowadzenie Bluetootha 5 przyniesie ze sobą możliwość zwiększenia zdolności nadawania, co oznacza, że za pomocą tej technologii będzie obsługiwanych więcej danych (800% więcej), które mogą być wysyłane podczas jednej transmisji.

Teraz, gdy Bluetooth Special Interest Group (SIG) wykonało swoją pracę i ujawniło szczegóły, ruch leży po stronie producentów urządzeń i sprzętu technologicznego, którzy mogą wykazać się kreatywnością.

źródło: Bluetooth® 5 quadruples range, doubles speed, increases data broadcasting capacity by 800%