6 aplikacji, które pomogą zmienić nawyki na lepsze w 2024 roku

Zobacz zestawienie wybranych aplikacji, które pozwolą Ci realizować postanowienia noworoczne i zmienić swoje złe nawyki, aby cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Kalendarz: Czas zmienić złe nawyki
fot. Depositphotos

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś kupić niezdrową żywność albo zapomnieć o umówionej wizycie u lekarza. Często nie pamiętamy również o wypiciu wystarczającej ilości wody w trakcie dnia. Jednak technologia coraz częściej wyciąga do nas pomocną dłoń, a wraz z nią aplikacje, które pomogą nam w codziennych obowiązkach.

Dzięki nim możemy nie tylko śledzić stan naszego zdrowia, ale również dostosować plan działań do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Wybraliśmy kilka aplikacji, które pozwolą w nadchodzącym roku utrzymać wszystko pod kontrolą i zadbać o nasze zdrowie i dobrostan.

Aplikacja do treningów

Podstawą zbilansowanego i zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Z pomocą przychodzi nam tutaj aplikacja Jefit. To bezpłatna aplikacja działająca jak osobisty trener, oferująca ponad 1300 ćwiczeń z dokładnymi opisami oraz animacjami. Dzięki podziałowi na kategorie związane z różnymi partiami ciała, planowanie treningów staje się o wiele łatwiejsze.

Ekrany z aplikacji JEFIT Workout Planner Gym Log
Ekrany z aplikacji JEFIT Workout Planner Gym Log

Atutem tej aplikacji jest także możliwość tworzenia własnych planów treningowych, dostosowanych do naszych potrzeb, monitorowanie postępów oraz budowanie społeczności wzajemnie wspierającej się w treningach. Korzystanie z takiej apki może być prawdziwym motywacyjnym zastrzykiem do ćwiczeń, a jeżeli wolimy tradycyjne formy wysiłku fizycznego – warto zapisać się na siłownię czy na jogę. 

Aplikacja do relaksu

Po dniu pełnym obowiązków warto się w pełni zrelaksować. Nie zawsze jest to jednak proste. Pomocna może okazać się apka Calm, czyli aplikacja do relaksu oraz medytacji, która zdobyła już uznanie ponad 100 milionów użytkowników. Oferuje różnorodne medytacje, treningi oddechowe, lekcje wideo z ćwiczeniami fizycznymi, a także bogatą bibliotekę muzyki relaksacyjnej.

Ekrany z aplikacji „Calm”
Ekrany z aplikacji „Calm”

Calm to nie tylko aplikacja, ale również cała społeczność dbająca wzajemnie o swoje zdrowie psychiczne. Jej członkowie mogą wzajemnie się wspierać oraz wymieniać przepisami na odpowiednie techniki relaks. Doskonałą drogą do jego osiągnięcia jest również w pełni naturalny kontakt z naturą albo sięgnięcie po książkę dotyczącą tzw. treningu uważności, czyli „mindfulness”. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego, a jedyną niezmienną rzeczą, której potrzebujemy wszyscy jest… spokój. 

Aplikacja do rzucenia papierosów

Pelago (dawniej Quit Genius) to aplikacja monitorująca postępy w rzucaniu palenia. Wykorzystuje narzędzia z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT), ułatwiając modyfikację zachowań palaczy kojarzących się u nich z paleniem, aby pomóc im odzyskać kontrolę nad własnymi działaniami w trakcie rzucania palenia. Zamiast zmuszać palacza do natychmiastowego niepalenia, aplikacja pozwala palaczom ustawiać własne cele związane ze stopniową redukcją zachowań związanych z tym nałogiem.

Przykładowo, podpowiada palaczowi, czym zająć ręce, bo podczas rzucania palenia palacze mają tzw. „syndrom pustych rąk” – wtedy warto mieć w pobliżu butelkę wody czy zdrowe przekąski, żeby zły nawyk (sięganie po papierosa) przeszedł w dobry nawyk (sięganie po zdrową rzecz).

Apka pokazuje nam również oszczędności finansowe i korzyści zdrowotne związane z zerwaniem z paleniem, co powinno być skuteczną motywacją do zerwania z nałogiem. Jeżeli taka motywacja okazuje się niewystarczająca lub palacz po prostu nie chce rzucić nikotynowego nałogu, są jeszcze technologiczne produkty dostarczające nikotynę w mniej szkodliwy od papierosa sposób: bez spalania i bez dymu.

Sprawdź też: Najlepsze aplikacje pomagające rzucić palenie w 2022 roku

Zalicza się do nich bezdymne podgrzewacze tytoniu, oparte o najnowszą technologię indukcji, takie jak Iqosa Iluma. Taka technologia pozwala znacząco ograniczyć emisję szkodliwych substancji wdychanych przez palacza w porównaniu z paleniem papierosa, co może przełożyć się na niższe ryzyko choroby u palacza. To o tyle istotne, że główną przyczyną chorób wśród palących papierosy wcale nie jest nikotyna, ale wdychanie dymu papierosowego, w którym jest najwięcej trucizn.

Ekrany aplikacji „Pelago”
Ekrany aplikacji „Pelago” (dawniej „Quit Genius”)

W przypadku najnowszej technologii podgrzewania indukcyjnego powstaje natomiast aerozol nikotynowy,  o znacznie mniejszej ilość substancji negatywnie oddziałujących na organizm. Trzeba jednak pamiętać, że priorytetem palacza powinno być całkowite rzucenie palenia – i właśnie ten cel powinien przyświecać nam w walce z tym bardzo niebezpiecznym nałogiem w 2024 roku!

Aplikacja do organizacji dnia 

Utrzymanie zdrowego trybu życia w połączeniu z wypełnianiem wszystkich obowiązków bywa trudne. Jednak w 2024 roku coraz chętniej będziemy sięgać po technologie, które pomogą nam w codzienności. Timpler: Zadania i Nawyki to prosta aplikacja do zarządzania codziennymi zadaniami oraz nawykami. Pomaga ona w utrzymaniu zdrowych zachowań, takich jak picie odpowiedniej ilości wody w trakcie dnia czy też uprawianie wystarczającej ilości sportu.

Ekrany aplikacji „Timpler”
Ekrany aplikacji „Timpler”

Dzięki statystykom i prostemu śledzeniu postępów, apka ta może stać się niezastąpionym narzędziem w drodze do zbilansowanego życia. Jeżeli natomiast to nie wystarczy, masz jeszcze mnóstwo innych możliwości. W internecie znajdziemy wielu innych elektronicznych asystentów, którzy mogą nas wesprzeć wzakresie odpowiedniego planowania zarówno dnia, jak i życia. Jeśli mamy problemy z realizacją celów, warto skorzystać z tych rozwiązań.

Aplikacja pomagająca w zdrowych zakupach

Skład rzeczy, które kupujemy w sklepach, dla wielu z nas pozostaje tajemnicą. Nie każdy z nas jest specjalistą od odpowiedniego żywienia oraz często brakuje nam czasu na sprawdzanie informacji o produktach. Zdrowe Zakupy to aplikacja, która pomaga kupować produkty niezawierające szkodliwych dla nas składników.

Po zeskanowaniu kodu kreskowego z opakowania możemy przejrzeć skład, zapoznać się z opisami wymienionych substancji i ich ewentualną szkodliwością.

Ekrany z aplikacji „Zdrowe Zakupy”
Ekrany z aplikacji „Zdrowe Zakupy”

W bazie aplikacji znajdziemy ponad 80 tysięcy różnych produktów spożywczych. Wiele z nich jest powiązanych z innymi, dzięki czemu można dobrać zdrowsze zamienniki. Jeżeli natomiast to nie pomaga, możemy również udać się do profesjonalnego dietetyka, który pomoże nam zrobić odpowiednie badania i wybierać produkty w odpowiednich ilościach, które zarazem będą dla nas zdrowe. 

Aplikacja do monitorowania nastroju psychicznego 

Daylio Dziennik to aplikacja do monitorowania nastroju, pozwalająca zrozumieć, jak różne sytuacje wpływają na naszą psychikę. Dzięki prostemu systemowi dodawania ikonek nawet w chwilach braku czasu możemy śledzić i analizować swoje emocje. Badania naukowe sugerują, że regularne prowadzenie pamiętnika i praktykowanie technik wdzięczności wzmacniają samoświadomość i mogą podnieść poziom zadowolenia z życia.

Apka codziennie pyta nas o samopoczucie – aby odpowiedzieć wystarczy kliknąć ikonę obrazującą jeden z pięciu stanów. Do wybranego nastroju można również przyporządkować wydarzenia, które na niego wpłynęły.

Ekrany z aplikacji „Daylio”
Ekrany z aplikacji „Daylio”

Jeżeli natomiast to nie pomaga, możemy również skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa online lub udać się na spotkanie na żywo. Również w 2024 roku powinniśmy starać się dbać o nasz odpowiedni nastrój.

Zdrowie to inwestycja

W dzisiejszym, cyfrowym świecie, zdrowie staje się inwestycją w naszą przyszłość. Technologia może być kluczowym partnerem w kształtowaniu dobrych nawyków, takich jak picie odpowiedniej ilości wody czy utrzymanie motywacji do ćwiczeń.

Aplikacje mogą również pomagać w zdrowym odżywianiu, rzuceniu nałogów, a technologie proponują alternatywy, która budują zmieniać nasze nawyki na lepsze. Jednak aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty w kwestii zdrowia oraz dbania o siebie – co zwykło się określać mianem dbania o nasz dobrostan – warto w nadchodzącym roku łączyć korzystanie z najnowszych, cyfrowych technologii z zupełnie analogowymi metodami. Żadna aplikacja nie zastąpi nam przecież wysiłku fizycznego, rzucenia nałogów czy zdrowego odżywiania się. Wiele jednak może nam w tym „tylko lub aż” – pomóc. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opracowanie własne
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos