Czy nowe technologie mogą pomóc rzucić palenie?

W czwartek 17 listopada obchodzimy światowy dzień rzucania palenia – czy nowe technologie mogą pomóc w rzuceniu tego nałogu?

Rzuć palenie - światowy dzień rzucania palenia
fot. Depositphothos

W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzimy w czwartek 17 listopada – w Polsce to 31. raz odkąd jest on obchodzony od 1991 roku. Akcja została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety Monticello Times, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie 150 tys. podjęło wyzwanie, z czego 9 proc. zerwało z nałogiem. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem (ang. American Cancer Society) podchwyciło pomysł i uznało 3. czwartek listopada uznało za Dzień Rzucania Palenia.

Ten dzień to dobra okazja, aby przypomnieć o tej inicjatywie i zastanowić się nad rzuceniem palenia papierosów, które co roku zabijają 7 mln osób na całym świecie. Jednak, gdyby rzucenie palenia było takie proste, to nie byłoby tego problemu. Jak zatem pomóc sobie w walce z nałogiem? Jakie nowinki technologiczne i narzędzia mogą nam w tym pomóc?

Po pierwsze ważne jest, aby chcieć walczyć z nałogiem – to pierwszy krok do rzucenia palenia. Najlepiej byłoby to zrobić od razu, bez dodatkowego wspomagania. Nie będę tu wspominał o środkach farmakologicznych, ponieważ z tym najlepiej udać się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli natomiast potrzebujesz wsparcia z zakresu technologii, warto przyjrzeć dostępnym urządzeniom i rozwiązaniom, które pomogą Ci w przejściu przez trudny okres rzucania palenia.

Główna choroba Polaków? 

Papierosy w Polsce pali prawie 7,6 mln osób powyżej 15 roku życia, z kolei palacze bierni stanowią dwa razy więcej, czyli 14 mln. Jak na dłoni widać, że niestety palimy jak smoki, trujemy siebie, najbliższych i otoczenie. Ponadto koszty związane ze skutkami palenia w Polsce są nie tylko obciążające bezpośrednio dla kieszeni Polaków, ale i pośrednio przez wydatki budżetu państwa. I tak palacze rocznie wydają prawie 5 tys. złotych na fajki. Z kolei 33 miliardy pokrywa budżet naszego kraju.

Wisienką na torcie jest fakt, że w kwestii epidemii palenia w Polsce nie robi się prawie nic, bo od dekady profilaktyka antypapierosowa jest marna. Jedyną słuszną drogą jest rzucić nałóg palenia papierosów na zawsze, a w tym przypadku przydałaby się usystematyzowana pomoc, której zdecydowanie brakuje. 

Najważniejsze korzyści związane z rzuceniem palenia

Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym, a nawet estetycznym. Co zyskujesz, jeśli rzucisz palenie? (według oficjalnych danych GIS)

 • po 20 minutach do normy wraca ciśnienie krwi i tętno
 • po 24 godzinach ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejsza
 • po 38 godzinach zmysły smaku i węchu zaczynają działać normalnie
 • po okresie 2-12 tygodni wzmacnia się układ krążenia i poprawia kondycja fizyczna
 • po roku ryzyko zawału serca spada o połowę
 • po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejsza się o połowę, obniża się ryzyko wystąpienia udaru mózgu
 • po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobe niedokriwenną serca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
 • po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak uu osoby nigdy niepalącej
Zdrowotne korzyści rzucenia palenia (infografika)

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:

 • układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc)
 • układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty)
 • nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby)
 • przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy)
 • inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Rzucaj z aplikacja mobilną

Każdy palacz obawia się pierwszych dni po odstawieniu papierosów. Eksperci zalecają, aby poznać swoje nawyki i przyzwyczajenia związane z paleniem. Przez tydzień warto obserwować swoje palenie i prowadzić zapiski, budując swoją niechęć do palenia i docenienia korzyści związanych z odstawieniem papierosów. Mogą w tym pomóc aplikacje mobilne lub proste prowadzenie dziennika palacza w papierowym notesie. Jednak dzięki aplikacjom łatwiej będziesz się pilnować i od razu zobaczysz kolejne efekty związane z rzuceniem lub ograniczeniem palenia.

Z okazji tegorocznego Światowego dnia Bez Papierosa przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych według nas aplikacji mobilnych, które mogą pomóc Ci rzucić palenie papierosów. Wśród 10 najlepiej ocenianych przez użytkowników aplikacji mobilnych z pewnością znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twojego sposobu rzucania palenia.

Bez względu na to jaka metodę rzucania palenia wybierzesz, największym sukcesem będzie całkowite uwolnienie się od nałogu, czego życzę wszystkim palaczom – nie tylko tym rzucającym.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
zdjęcie wykorzystane we wpisie od Depositphotos