„Quit Genius” stworzyli lekarze, którzy wyciągną Cię z nałogu

Aplikacja mobilna „Quit Genius” została stworzona przez trzech lekarzy, którzy chcą pomóc milionom ludzi w rzuceniu palenia i uratować im życie.

Aplikacja mobilne Quit Genius pomagająca rzucić palenie

Co jest najbardziej stresujące w tworzeniu aplikacji, która potencjalnie może uratować miliony ludzi? Według współzałożyciela Quit Genius, Maroofa Ahmeda, sprawić, aby rodzice byli zadowoleni.

Jest to dość niespodziewana odpowiedź, ale Ahmed i reszta współzałożycieli — Yusuf Sherwani i Sarim Siddiqui, nie są typowymi deweloperami. To studenci medycyny, którzy wymyślili aplikację mającą pomóc palaczom w wyjściu z nałogu. Aby dążyć do realizacji pomysłu, po skończeniu studiów w 2017 roku odłożyli obiecujące kariery zawodowe.

Ich rodzice początkowo nie byli zwolennikami tego pomysłu, jednak mężczyźni zyskali poparcie publicznej służby zdrowia i środowiska naukowego, i wierzą, że ich projekt może mieć realny wpływ na społeczeństwo.

Zespół planuje w przyszłości zająć się innymi uzależnieniami: — Spędziliśmy cztery miesiące w szpitalnym oddziale chorób układu oddechowego. Widzieliśmy tam pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i rakiem płuc. W wielu przypadkach choroby te były spowodowane paleniem — o początkach przedsięwzięcia opowiada dr Sherwani, współzałożyciel i dyrektor generalny.

Widzieliśmy lekarzy radzących pacjentom rzucenie palenia. Nie oferowali oni jednak żadnej rzeczywistej pomocy w walce z nałogiem. Nie było żadnego leku, który jako lekarze chcielibyśmy w takich przypadkach przepisywać pacjentom. Zauważyliśmy więc możliwość stworzenia czegoś wartościowego dla społeczeństwa.

Rezultatem jest Quit Genius — aplikacja, która zamiast przeprowadzać Cię przez z góry ustalony program opierający się na sile woli, bierze pod uwagę indywidualne bodźce nakłaniające do palenia, określane za pomocą technik terapii poznawczo-behawioralnej. Biorą one pod uwagę powody rozpoczęcia palenia oraz przyczyny jego kontynuowania.
Od życia bez papierosów dzielą Cię cztery etapy.

Terapia poznawczo-behawioralna jest naprawdę dobrym standardem leczenia wszelkich chorób psychicznych i uzależnień, ale do tej pory była trudna do rozpowszechnienia i bardzo droga — wyjaśnia dr Sherwani. — Jesteśmy przekonani o skuteczności terapii, dlatego staramy się odtworzyć odpowiednie wzory ludzkiej interakcji. Współpracujemy z terapeutami, żeby dokładnie poznać ich metody i wymyślić, w jaki sposób osiągnąć ten sam efekt za pomocą aplikacji.

Quit Genius realizuje swój zamysł, wyznacza dla Ciebie datę rzucenia palenia na podstawie odpowiedzi na serię pytań, które analizują podstawy Twojego psychologicznego przywiązania do palenia. Poświęć pięć minut w ciągu dnia na wykonanie testów uwagi i rozważenie pytań skłaniających do autorefleksji. Dowiesz się wtedy, jak dokładnie nikotyna wpływa na Twoje ciało i umysł. Zamiast podawać przerażające statystyki, Quit Genius skupia się na wzorcach myślowych związanych z paleniem oraz na tym, jak zaprogramować je na nowo.

Co najważniejsze — to działa! ?

W aplikacji Quit Genius możesz ustawić własną datę rzucenia palenia. — Często obserwujemy sytuacje, w których użytkownicy rzucają palenie jeszcze przed wyznaczoną dla siebie datą. Przezwyciężają oni swoje bodźce — wyjaśnia dr Siddiqui.

Dostajemy mnóstwo informacji zwrotnych od użytkowników, którym udało się rzucić palenie. Najbardziej jednak cieszą nas sytuacje, w których uwolnienie z nałogu wpłynęło na całą rodzinę. Szczególnie wyróżnia się historia pewnej kobiety. Ma rodzinę, dzieci i paliła 20 papierosów dziennie przez prawie 25 lat. Aplikacja Quit Genius okazała się kluczem do wyjścia z nałogu. Nie pali już od trzech miesięcy i zaczęła udzielać pomocy innym w naszej grupie na Facebooku. Mianowaliśmy ją nawet pionierką aplikacji Quit Genius za jej aktywne porady dotyczące ulepszeń programu.

Założyciele Quit Genius (od lewej): dr Yusuf Sherwani, dr Maroof Ahmed i dr Sarim Siddiqui.
Założyciele Quit Genius (od lewej): dr Yusuf Sherwani, dr Maroof Ahmed i dr Sarim Siddiqui.

Właśnie takie ulepszenia są wyznacznikiem tego, w jakim kierunku ma zmierzać Quit Genius. Od uruchomienia aplikacji w czerwcu napisanych zostało sporo artykułów naukowych dotyczących jej działania. Jednak doktorzy Sherwani, Ahmed i Siddiqui, nie są jeszcze usatysfakcjonowani.

W dłuższej perspektywie aplikacja ma jak najdokładniej przewidywać czas powrotu do palenia, zanim to się stanie — wyjaśnia dr Sherwani. — Jeżeli zadziała to w przypadku papierosów, może też zadziałać przy innych uzależnieniach. Mechanizm uzależnień jest zasadniczo taki sam, czy to w przypadku alkoholu, czy opioidów.

Założyciele mają nadzieję, że Quit Genius wprowadzi nową erę w opiece medycznej. Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne, w ramach których aplikacja zostanie poddana tym samym testom, co tradycyjne leki. Jej twórcy chcą, żeby mogła przybrać formę lekarstwa przepisywanego na uzależnienie.

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej „Quit Genius”
Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej „Quit Genius”

Pisanie cyfrowego dziennika monitorującego samopoczucie pomoże Ci zrozumieć związek między Twoją psychiką a chęcią palenia.

Przeprowadziliśmy już udane próby we współpracy z publiczną służbą zdrowia i ubezpieczycielami. Wyznacza to ścieżkę, którą od początku chcieliśmy iść. Nie chcieliśmy ograniczać dostępu wyłącznie do grupy ludzi, których stać na subskrypcję. Pragniemy, aby aplikacja była refundowana przez służbę zdrowia i żeby lekarze wypisywali na nią receptę — wyznaje dr Sherwani. — Istnieją już aplikacje przepisywane jak cyfrowe lekarstwa. To przyszłość leczenia. Wiadomo, że nie ma tabletki, która zmieni czyjeś zachowanie. Trzeba samodzielnie zmierzyć się z własnymi nawykami, ale smartfony mogą to w dużym stopniu ułatwić.

Aplikację Quit Genius (obecnie Pelago) pobierzesz za darmo ze sklepów App Store i Google Play:

źródło: App Store Polska