Najlepsze aplikacje pomagające rzucić palenie w 2022 roku

Sprawdź najlepsze aplikacje mobilne na Androida i iOS-a, które pomogą Ci w walce z nałogiem palenia papierosów.

Najlepiej oceniane aplikacje mobilne, które pomogą Ci rzucić palenie

Z okazji Światowego dnia Bez Papierosa sprawdziliśmy dla Was aplikacje, które mogą pomóc Wam rzucić palenie papierosów. Zanim to zrobimy, przyjrzymy się, w czym tkwi problem, dlaczego palenie fajek jest plagą zdrowia publicznego numer jeden w Polsce. Palenie tytoniu, a dokładnie dym papierosowy z rakotwórczymi substancjami smolistymi pozostaje główną przyczyną chorób i zgonów, którym można na szczęście zapobiegać.

Niestety ze względu na uzależniająca naturę nikotyny zerwanie z nałogiem może być bardzo trudne, a czasem prawie niemożliwe. Ponadto profilaktyka antypapierosowa w Polsce kuleje, a tę lukę wypełniają technologie. Są to opcje, które mogą pomóc, a aplikacje mobilne na smartfona są jedną z nich.

Zebrałem najlepsze aplikacje na iPhone’a i urządzenia z systemem Android, które mogą pomóc Ci rzucić palenie. Dzięki ich jakości, niezawodności i świetnym recenzjom, te aplikacje pomogą Ci rzucić nałóg krok po kroku. Spośród 10 propozycji możesz wybrać tę, która najlepiej pasuje dla Ciebie.

 Na świecie walczy się z problemem palenia papierosów na dwa sposoby

„End Game” („koniec gry”) – opiera się na wymuszaniu całkowitej abstynencji od produktów nikotynowych poprzez system zakazów i utrudnień dla palaczy.

Strategia „Harm Reduction” („redukcja szkód”) – opiera się na mininmalizowaniu szkodliwych efektów palenia papierosów, wśród tych palaczy, którzy pomimo podejmowanych prób rzucenia palenia nie są w stanie rozstać się z nałogiem W takich przypadkach u osób, które nie mogą sobie poradzić z nałogiem palenia, wykorzystywana jest tzw. substytucyjna terapia nikotynowa, w której pacjent – zamiast palić papierosy – konsumuje nikotynę, ale przy pomocy produktów mniej toksycznych. Najczęściej są to tzw. bezdymne inhalatory nikotyny, w których nie ma ciał smolistych, a liczba i stężenia trujących toksyn i związków rakotwórczych są kilkudziesięciokrotnie niższe niż w dymie z papierosa. Jest to rozwiązanie przejściowe, które ma zmniejszyć szkodliwe dla zdrowia efekty palenia papierosów. Ostatnim elementem również  tym wypadku pozostaje również pełna rezygnacja z nikotyny.

To, którą strategię wybierzesz, zależy od Twojej silnej woli i determinacji w walce z nałogiem. W przypadku drugiej strategii, najdokładniej przebadanymi medycznie produktami nikotynowymi z obszaru redukcji szkód spowodowanych paleniem papierosów są obecnie systemy podgrzewania tytoniu popularnie zwane IQOSami.  Ilość związków chemicznych występujących w aerozolu z takiego podgrzewacza – w tym stężenia  związków rakotwórczych – są średnio o 95 proc. mniejsze w porównaniu z dymem z papierosa, a stężenia powstającego w wyniku spalania tlenku węgla, nazywanego „cichym zabójcą płuc”, są o 99 proc. niższe.

W walce z nałogiem można również wesprzeć się innymi dostępnymi środkami, w tym aplikacjami mobilnymi. Aplikacje również wykorzystują dwie opisane powyżej strategie, czyli end game lub harm reduction. Najważniejsze, że każdy sposób, by przestać palić jest dobry, zwłaszcza, że nasz kraj dzierży palmę pierwszeństwa w UE, jeśli chodzi o zachorowalność na raka płuca. Jest to choroba typowa dla palaczy, której w 9 na 10 przypadków udałoby się uniknąć, eliminując dym papierosowy z naszego życia. 

TOP 10 najlepiej ocenianych aplikacji pomagających rzucić palenie

Smoke Free – Stop Smoking Now 

Ocena iOS: ​​4,8
Ocena Android: 4,6
Cena: za darmo (zakupy w aplikacji)

Ta aplikacja opiera się na podejściu popartym naukowo i zawiera ponad 20 technik opartych na dowodach, które pomogą Ci rzucić palenie na dobre. Rejestruj chęć zapalenia i otrzymuj wskazówki jak sobie z nią poradzić. Masz także wgląd w schematy i wykresy, aby monitorować swoje postępy. Masz również możliwość wzięcia udziału w rygorystycznym eksperymencie naukowym, który pomoże większej liczbie osób skutecznie rzucić palenie.

Smoke Free (ikona aplikacji)

Kwit – Rzucenie palenia

Ocena iOS: ​​4,5
Ocena Android: 4,5
Cena: za darmo (zakupy w aplikacji)

Chcesz rzucić palenie lub rozważasz to? Aplikacja Kwit – Rzucenie palenia pomnaża Twoje szanse na sukces przez 5, oferując Ci sposób na rzucenie palenia i przejęcie kontroli nad wapowaniem! Zainspirowany terapią poznawczo-behawioralną (CBT), Kwit pomaga powrócić do życia wolnego od dymu tytoniowego. Oferuje rozwiązania radzenia sobie z głodem palenia i wapowania. Śledź swoje postępy dzień po dniu i zobacz, jak daleko zaszedłeś dzięki licznikom rzucania palenia. Aplikacja liczy dni bez papierosów, zaoszczędzone pieniądze, niewypalone papierosy i wiele innych.

Kwit - Rzucenie palenia (ikona aplikacji)

QuitNow: Rzuć palenie

Ocena iOS: ​​4,7
Ocena Android: 4,7
Cena: za darmo (zakupy w aplikacji)

QuitNow! ułatwia rzucenie palenia, pomagając Ci skoncentrować swoją energię na czterech sekcjach — nowy status byłego palacza, 70 osiągnięć byłego palacza, które motywują Cię do działania, silna społeczność byłych palaczy i nowo odkryta poprawa zdrowia. Przeglądaj często zadawane pytania lub zapytaj bota QuitNow!

QuitNow: Rzuć palenie (ikona aplikacji)

My QuitBuddy

Ocena iOS: ​​4,4
Ocena Android: 3,6
Cena: za darmo (zakupy w aplikacji)

My QuitBuddy stworzona została przez Australian Department of Health i jest dosłownie „towarzyszącą” aplikacją, która pomaga śledzić różnice w zdrowiu i stylu życia po rzuceniu palenia. Korzystając z mapy swojego ciała, pokazującej, o ile zdrowsze są twoje płuca i inne części ciała, wraz z sumą zaoszczędzonych pieniędzy i ilością dymu, którego uniknąłeś. Aplikacja oferuje nawet małe gry do grania, takie jak rysowanie, aby pomóc Ci oderwać się od głodu nikotynowego.

My QuitBuddy (ikona aplikacji)

Rzuć Palenie!

Ocena Android: 4,7
Cena: za darmo (zakupy w aplikacji)

Ta aplikacja jest narzędziem motywacyjnym, które śledzi korzyści zdrowotne i finansowe, które będziesz czerpać każdego dnia, w którym opierasz się papierosowi. Użyj aplikacji, aby śledzić, jak blisko jesteś życia wolnego od dymu tytoniowego, ile pieniędzy oszczędzasz i ile życia odzyskałeś. Istnieje również oś czasu, która pokazuje, jak szybko zaczniesz cieszyć się korzyściami zdrowotnymi.

Rzuć Palenie! (ikona aplikacji)

SmokeFree – quit smoking slowly

Ocena Android: 4,3
Cena: za darmo

Ze SmokeFree można zrezygnować z palenia na dwa sposoby. Wybierz tryb zakończenia, jeśli jesteś bardzo zmotywowany, lub użyj trybu redukcji, jeśli potrzebujesz więcej czasu. Ta aplikacja działa jako Twój towarzysz podczas procesu rzucania palenia, pomagając Ci powoli ograniczać palenie papierosów, dzięki czemu Twoje ciało się dostosowuje do nowego trybu życia. Funkcje obejmują bogate wskazówki motywacyjne, statystyki osobiste oraz osiągnięcia finansowe i zdrowotne.

SmokeFree - quit smoking slowly (ikona aplikacji)

Flamy – quit smoking

Ocena Android: 4,7
Cena: za darmo (zakupy w aplikacji)

Flamy nie marnuje Twojego czasu. Od samego początku aplikacja oferuje 14-dniowe wyzwanie rzucenia palenia – w ciągu dwóch tygodni lub opcję „jeden mniej każdego dnia”, która pozwala stopniowo odejmować papierosy z Twojego stylu życia. Aplikacja oferuje również gry, które odwracają uwagę od chęci zapalenia, a także wyzwania dla Ciebie i Twoich znajomych, dzięki którym możecie się wzajemnie motywować do rzucenia palenia. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale Flamy sprawia, że ​​wydaje się to prawdziwym osiągnięciem.

Flamy - quit smoking (ikona aplikacji)

Quit Genius

Ocena iOS: ​​4,5
Cena: za darmo

Ta aplikacja wykorzystuje narzędzia do modyfikacji behawioralnej oparte na ideach terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), aby pomóc Ci uzyskać kontrolę nad własnymi działaniami podczas próby rzucenia palenia. Zamiast zmuszać Cię do natychmiastowego rzucenia palenia, aplikacja pozwala ustawić własne cele rzucenia palenia. Aplikacja Quit Genius następnie nagradza Cię, mówiąc, ile zaoszczędziłeś pieniędzy, ile odzyskałeś lat życia i oferuje narzędzia, które mogą pomóc Ci powoli, ale pewnie dotrzeć do mety rzucania palenia.

Quit Genius  (ikona aplikacji)

Przestań Palić – EasyQuit

Ocena Android: 4,6
Cena: za darmo

Dzięki tej aplikacji możesz obserwować poprawę wszystkich aspektów swojego zdrowia, od krążenia krwi i poziomu tlenu po zmysły smaku i węchu. Korzystaj z trybu wolnego, aby powoli rzucić palenie, korzystając z planu dostosowanego specjalnie dla Ciebie. Zdobywaj odznaki jako nagrody i wypróbuj grę pamięciową, gdy pojawią się zachcianki na dymka.

Przestań Palić - EasyQuit (ikona aplikacji)

Smoking Log – Stop Smoking

Ocena Android: 4,4
Cena: za darmo

Ta aplikacja skupia się na celach: wpisujesz każdego wypalonego papierosa, a następnie ustalasz własne cele dotyczące rzucenia palenia. Następnie aplikacja udostępnia narzędzia i informacje, które pokazują, jak radzisz sobie każdego dnia w odniesieniu do tych celów i jak możesz zachować motywację do rzucenia palenia. Zobaczysz pulpit nawigacyjny i wykresy, które pokazują Twoje postępy w czasie, statystyki śledzące Twoje nawyki palenia w czasie oraz powiadomienia, które mierzą Twoje postępy w osiąganiu celów.

Smoking Log - Stop Smoking (ikona aplikacji)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opracowanie własne | Healthline