Co można podłączyć do iPhone’a 15 za pomocą USB-C?

Do portu USB-C w nowym iPhonie 15 można podłączyć wiele akcesoriów — sprawdź, do czego można go wykorzystać , oprócz ładowania?

USB-C w iPhonie 15
USB-C w iPhonie 15

W iPhone’ach 15 i 15 Plus (a także iPhone’ach 15 Pro) firma Apple w końcu pozbył się portu Lightning i zastąpiła go bardziej uniwersalnym złączem USB-C. Otwiera to zupełnie nowy świat dla podłączania akcesoriów i urządzeń peryferyjnych. iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max idą o krok dalej, ponieważ port USB-C w modelach Pro obsługuje prędkości USB-3, umożliwiając przesyłanie danych z szybkością do 10 Gb/s.

USB-C ułatwia podłączanie wyświetlaczy, pamięci zewnętrznej, kamer i ładowanie za pomocą tego samego kabla, co wszystkie inne urządzenia. W tym artykule dowiesz się, do czego jeszcze możesz jeszcze wykorzystać swojego nowego iPhone’a i jego nowy, port USB-C…

Apple w pełni zainwestowało w ekosystem portu Lightning w iPhonie. Jednak od 2015 roku firma zaczęła wdrażać USB-C w modelach komputerów Mac i iPadach, aby unowocześnić łączność z komputerem. USB-C jest wszechstronny, przenosi moc i dane za pomocą tego samego złącza. A USB-4/Thunderbolt oferuje jeszcze wyższe prędkości przesyłania danych.

Przeczytaj także: Akcesoria „Magic” Apple’a z USB-C dopiero wiosną 2024 roku?

W tym samym czasie USB-C stawało się coraz bardziej popularne w ekosystemie Androida na rynku smartfonów. Jednak Apple pozostało przy Lightning na iPhonie, częściowo dlatego, że nadal odczuwało skutki ostrego sprzeciwu wobec przejścia ze złącza 30-pinowego na Lightning, które miało miejsce ponad dziesięć lat temu.

Czynnikiem wymuszającym na Apple’u była Komisja Europejska, która przyjęła przepisy mające na celu ograniczenie ilości elektroodpadów, wymuszając stosowanie USB-C jako uniwersalnego złącza w telefonach. Oznaczałoby to, że Apple musiałby przynajmniej wyprodukować specjalny model iPhone’a na rynek europejski. To powodowałoby dodatkowe komplikacje. Zamiast tego Apple zdecydowało się po prostu zastosować USB-C we wszystkich urządzeniach… i poza frustracją związaną z koniecznością wymiany wszystkich istniejących, już nieistniejących kabli Lightning, przynosi to wiele korzyści…

Uniwersalne ładowanie przez USB-C

Teraz, gdy masz iPhone’a 15, prawdopodobnie jesteś już blisko możliwości używania tego samego pojedynczego kabla do ładowania wszystkich swoich urządzeń. Prawie wszystkie iPady mają port USB-C, a wszystkie komputery Mac mają port USB-C już od dekady. Najnowsze komputery Mac są wyposażone w ładowarkę MagSafe firmy Apple, ale można je również ładować, podłączając do jednego z portów USB-C. Apple TV najnowszej generacji jest wyposażone w pilota z USB-C, a Apple właśnie wypuścił nowe słuchawki AirPods Pro z etui ładującym USB-C. Teraz możesz także kupić samą obudowę USB-C oddzielnie w sklepie Apple Store.

Apple sprzedaje własne kable do ładowania USB-C, a iPhone jest dostarczany z dobrej jakości plecionym kablem w pudełku. W przeciwieństwie do Lightning, USB-C nie jest zastrzeżony. Do ładowania sprzętu Apple’a możesz użyć dowolnego kabla lub akcesorium do ładowania USB-C dostępnego na rynku.

Obejmuje to tańsze kable USB-C oraz kable USB-C o różnych stylach i długościach. Aby naładować iPhone’a z pełną prędkością, użyj zasilacza o mocy 20 lub 30 W. Możesz bezpiecznie używać zasilacza o większej mocy, takiego jak ten dostarczany z MacBookiem — telefon będzie automatycznie zarządzał mocą zasilania.

Ładuj inne urządzenia za pomocą baterii iPhone’a 15

Kolejnym ciekawym aspektem historii ładowania przez USB-C jest to, że możesz teraz używać iPhone’a do ładowania innych akcesoriów. IPhone 15 może przyjąć do 27 Watów przez port USB-C, ale sam może również wygenerować około 4,5 Wata. (Lightning mogło zużywać jedynie marne 0,3 Wata.)

Oznacza to, że możesz faktycznie używać zapasowej baterii iPhone’a do zasilania i ładowania podłączonych akcesoriów. Jeśli w słuchawkach AirPods kończy się energia, możesz w mgnieniu oka podłączyć je do telefonu, a telefon uzupełni energię w etui AirPodsów. Możesz nawet doładować baterię iPhone’a innej osoby — ale pamiętaj, że zajmie to trochę czasu.

Łatwe podłączanie do zewnętrznych wyświetlaczy

Dzięki Lightning można było łączyć się z zewnętrznymi wyświetlaczami tylko za pomocą nieporęcznej przejściówki. Dzięki USB-C w iPhonie 15 możesz przesyłać sygnał bezpośrednio na ekran. Użyj kabla USB-C na HDMI i wyświetl ekran iPhone’a na telewizorze lub monitorze 4K z funkcją dublowania ekranu.

Jeśli oglądasz film w aplikacji obsługującej strumieniowe przesyłanie wideo, film automatycznie wypełni wymiary telewizora i umożliwi sterowanie odtwarzaniem na ekranie dotykowym. Z łatwością pochwal się swoją biblioteką zdjęć lub przeprowadź prezentację za pomocą Keynote, podłączając telefon bezpośrednio do projektora.

Jednym z przypadków użycia, które Apple promuje, jest pozycjonowanie iPhone’a jako przenośnej konsoli do gier. Wykorzystując moc wewnętrznego czipa A17 Pro, iPhone 15 Pro może uruchamiać niektóre najwyższej klasy gry z wysoką jakością graficzną.

Sparuj kontroler gier Xbox lub PlayStation, podłącz telefon do telewizora i rozpocznij grę. Adapter Apple USB-C Digital AV jest dobrym wyborem w tym przypadku, ponieważ umożliwia podłączenie HDMI, wyjście zasilania do ciągłego ładowania i przekazywanie USB-C w jednej wygodnej przejściówce.

Rozszerz swoją lokalną pamięć za pomocą przenośnych dysków twardych USB-C i kart SD

Podłącz dysk twardy USB-C lub czytnik kart SD i przeglądaj pliki bezpośrednio w aplikacji Pliki na iPhonie. Jeśli wybierasz się na wakacje i zabierasz ze sobą oddzielny aparat, możesz zaimportować zdjęcia bezpośrednio z karty SD do biblioteki zdjęć w swoim iPhonie. Następnie opróżnij kartę SD i kontynuuj fotografowanie, edytując i przesyłając zdjęcia zrobione na dużym ekranie dotykowym telefonu.

Aplikacja Aparat na iPhone’a 15 Pro umożliwia nagrywanie wideo ProRes 4K przy 60 kl./s bezpośrednio na pamięć USB-3. ProRes jest nieskompresowany, a rozmiary plików są ogromne i pochłaniają gigabajty na minutę nagrania. Jednak parując iPhone’a z przenośnym dyskiem SSD o pojemności 1 TB, możesz nagrywać przez pewien czas, zanim skończy się miejsce. Wymaga to kabla USB-3 (a nie zwykłego kabla do ładowania), aby móc korzystać z dużych prędkości transferu 10 Gb/s dostępnych przez port iPhone’a 15 Pro.

Podłącz zewnętrze klawiatury i przewodowy dostęp do internetu

Czasami łączność bezprzewodowa nie wystarczy. Złącze USB-C w iPhonie obsługuje niemal wszystkie podstawowe akcesoria, jakie tylko przyjdą Ci do głowy, bez konieczności stosowania specjalnych sterowników czy dodatkowej konfiguracji. Wszystko jest typu plug and play. Oznacza to, że możesz podłączyć klawiaturę sprzętową, która po prostu będzie działać.

Lub jeśli nagrywasz podcast w drodze, możesz nagrywać za pomocą mikrofonu mini USB-C. Inną możliwością jest przewodowy dostęp do internetu za pomocą adaptera USB-C na Ethernet. A jeśli masz klawiaturę MIDI, możesz tworzyć utwory w podróży, korzystając z aplikacji takiej jak GarageBand.

Słuchawki przewodowe współpracujące z telefonem i komputerem

Odkąd Apple zrezygnowało z gniazda słuchawkowego, większość świata zaczęła korzystać z bezprzewodowych słuchawek Bluetooth, takich jak AirPods. Jeśli jednak nadal wolisz podłączyć się przewodowo, używanie przewodowych słuchawek z iPhonem jest niewygodne. Słuchawki Lightning współpracowały z Twoim telefonem i nic poza tym.

Teraz wszystko jest znacznie prostsze. iPhone 15 współpracuje ze wszystkimi słuchawkami ze złączem USB-C, w tym nowymi słuchawkami Apple EarPods USB-C. Te słuchawki będą działać z każdym komputerem wyposażonym w port USB-C, dzięki czemu możesz wreszcie używać tych samych przewodowych słuchawek na telefonie, iPadzie i komputerze Mac. Coraz większa liczba wysokiej klasy słuchawek i głośników również opiera się obecnie na łączności USB-C.

Podłącz koncentratory wieloportowe

USB-C jest bardzo elastyczny i umożliwia przesyłanie danych i zasilanie przez ten sam port. Oznacza to, że możesz nosić jeden kabel, który jest wieloportowym koncentratorem obejmującym wszystkie rodzaje IO. Są niezwykle wygodne jako akcesoria do iPada i komputera Mac, a teraz współpracują także z iPhone’em.

iPhone 15 z kablem USB-C

Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że iPhone może wysyłać moc wyjściową do koncentratora przy 4,5 Wata. iPad i Mac mogą oferować znacznie wyższą moc przy zasilaniu z magistrali, więc jeśli używasz ich z iPhone’em, może być konieczne podłączenie zewnętrznego źródła zasilania.

Niektóre z powyższych funkcji były wcześniej możliwe w przypadku złącza Lightning, ale wymagały dużych, nieporęcznych adapterów specjalnego przeznaczenia dla każdego przypadku użycia. USB-C jest oparte na standardach, co oznacza, że wszystko, co kupisz, będzie działać również z innymi urządzeniami.

Nie musisz już nosić ze sobą specjalnego czytnika kart Lightning SD — to samo urządzenie peryferyjne USB-C będzie działać równie dobrze z Twoim iPhone’em, iPadem, komputerem Mac i dowolnym komputerem PC z systemem Windows lub urządzeniami z systemem Android. To są niewątpliwe plusy jednego, uniwersalnego złącza.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | 9TO5Mac