Który Apple Pencil kupić do iPada?

Firma z Cupertino ma obecnie w sprzedaży trzy modele rysików Apple Pencil. Sprawdź, który model jest najlepszy do twoich potrzeb i urządzenia?

3 modele rysika Apple Pencil

Jeśli planujesz kupić lub posiadasz iPada, to rysik Apple Pencil może okazać się przydatnym akcesorium. Te doskonałe rysiki firmy Apple oferują użytkownikom iPadów zaawansowane funkcje, w tym precyzyjne wprowadzanie danych, wymienne końcówki, czułość pochylenia i wiele więcej. Chociaż obecnie firma z Cupertino sprzedaje trzy różne modele Apple Pencil, każdy przeznaczony dla określonej kategorii klientów. W rezultacie znalezienie odpowiedniego wyboru może być dla wielu osób mylące.

Sprawdź też: Kiedy Apple wprowadzi nowe modele iPada Pro 5. i 7. generacji?

Jednak nie martw się, ponieważ omówimy wszystkie trzy warianty Apple Pencil, aby pomóc Ci dowiedzieć się, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego tabletu.

Z Apple Pencil rysowanie, zapisywanie notatek czy dodawanie adnotacji jest dokładnie takie, jakie powinno być. Intuicyjne i precyzyjne. Z dokładnością co do piksela, niedostrzegalnym opóźnieniem między ruchem a efektem, niezwykłą czułością na kąt pochylenia i siłę nacisku oraz technologią ignorującą dotyk dłoni. Apple Pencil jest zdumiewająco łatwy w obsłudze i gotowy do działania, kiedy tylko poczujesz natchnienie.

Apple Pencil (1. generacji)

Apple Pencil 1. generacji został wprowadzony na rynek jako pierwszy i kosztuje 79 zł. Współpracuje także ze starszymi i tańszymi iPadami. Lista kompatybilności obejmuje:

 • iPad Pro 12,9 cala 1. i 2. generacji
 • iPad Pro 10,5 cala
 • iPad Pro 9,7 cala
 • iPad Air 3. generacji
 • iPad mini 5. generacji
 • iPad6., 7., 8., 9. i 10. generacji

Ten Apple Pencil ma zdejmowaną nasadkę, która odsłania złącze Lightning. Dzięki niemu możesz go naładować lub sparować z obsługiwanym iPadem. Biorąc jednak pod uwagę, że iPad 10 ma port USB typu C, będziesz potrzebowaćprzejściówki, aby używać Apple Pencil z tym konkretnym iPadem.

Apple Pencil (1. generacji) - podstawowe informacje
Apple Pencil (1. generacji) – podstawowe informacje

Jeśli chodzi o funkcje, Apple Pencil 1. generacji oferuje doskonałą precyzję, niskie opóźnienia, czułość na przechylenie i czułość na nacisk. Nie ma on możliwości podłączania magnetycznego, bezprzewodowego parowania i ładowania, obsługi najechania kursorem na iPadzie Pro, gestów dwukrotnego dotknięcia i możliwości grawerowania.

Apple Pencil 1 to oczywisty wybór dla iPada, iPada Air 3, iPada Mini 5 i starszych modeli iPada Pro. Jest precyzyjny, responsywny, wrażliwy na nacisk i obsługuje funkcję pochylania.

Apple Pencil (2. generacji)

Kolejny model Apple Pencil 2. generacji kosztuje 699 zł i obsługuje nowsze i wyższej klasy iPady. Działa z następującymi modelami iPadów:

 • iPad Pro 12,9 cala 3., 4., 5. i 6. generacji
 • iPad Pro 11 cali 1., 2., 3. i 4. generacji
 • iPad Air 4. i 5. generacji
 • iPad mini 6. generacji

W tym wariancie Apple Pencil nie posiada zdejmowanej nakładki i złącza ładowania — zamiast tego obsługuje bezprzewodowy mechanizm parowania i ładowania. Jeśli zdecydujesz się na Apple Pencil 2. generacji, będziesz mógł korzystać z takich funkcji jak doskonała precyzja w pikselach, małych opóźnień, czułości na przechylenie, wrażliwości na nacisk, podłączania magnetycznego, bezprzewodowego parowania i ładowania, obsługi najechania kursorem na iPadzie Pro, gestów dwukrotnego dotknięcia i grawerowania dostępność.

Apple Pencil (2. generacji) - podstawowe informacje
Apple Pencil (2. generacji) – podstawowe informacje

W rezultacie Apple Pencil 2 to najwyższej klasy, najbardziej funkcjonalny rysik firmy z Cupertino, oferujący najbardziej zaawansowane funkcje dostępne w całej linii.

Idealny do rysowania, pisania i notowania Apple Pencil 2 to eleganckie i stylowe akcesorium, które można magnetycznie podłączyć do boku iPada w celu bezpiecznego przechowywania i bezprzewodowego ładowania. Apple Pencil 2 ma ograniczoną kompatybilność, dlatego zanim sięgniesz po niego, sprawdź, czy twój iPad jest kompatybilny z tym rysikiem.

Apple Pencil (USB-C)

Wreszcie, Apple Pencil (USB-C) został wprowadzony na rynek w tym roku jako niedrogi model za 429 zł. Pamiętaj jednak, że będzie można go kupić dopiero na początku listopada br. Model ten obsługuje iPady z portami USB-C, w tym:

 • iPad Pro 12,9 cala 3., 4., 5. i 6. generacji
 • iPad Pro 11 cali 1., 2., 3. i 4. generacji
 • iPad Air 4. i 5. generacji
 • iPad mini 6. generacji
 • iPad 10. generacji

Chociaż Apple Pencil (USB-C) to najnowszy dostępny model, daleko mu do najwyższej klasy rysików. Na początek: zatyczka powraca, ale tym razem po prostu się przesuwa, odsłaniając port USB-C do parowania i ładowania.

Apple Pencil (USB-C) - podstawowe informacje
Apple Pencil (USB-C) – podstawowe informacje

Pełna lista funkcji obejmuje precyzję idealną co do piksela, niskie opóźnienia, czułość na przechylenie, mocowanie magnetyczne i obsługę najechania kursorem na iPadzie Pro. Tracisz w ten sposób czułość na nacisk, bezprzewodowe parowanie i ładowanie, gesty dwukrotnego dotknięcia i możliwość grawerowania.

Który rysik Apple Pencil powinieneś kupić?

Jak widać, każdy z tych modeli Apple Pencil ma pewien zestaw funkcji i zgodność z modelami iPadów. Jeśli szukasz najlepszego i najbardziej wyposażonego w funkcje wariantu, Apple Pencil 2. generacji będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jeśli szukasz najtańszego modelu na rynku, Apple Pencil (USB-C) powinien Ci dobrze służyć. W przeciwnym razie, jeśli zależy Ci na wrażliwości na nacisk i nie chcesz wydawać fortuny, to Apple Pencil 1. generacji wciąż sprawdzi się jako opcja ze średniej półki.

Cechy modeli Apple Pencil (1. i 2. generacji oraz USB-C) - porównanie i dostępność
Cechy modeli Apple Pencil (1. i 2. generacji oraz USB-C) – porównanie i dostępność

Jednak przed zakupem któregokolwiek z tych rysików upewnij się, że Twój model iPada jest z nim kompatybilny.

Obsługiwane iPady przez modele Apple Pencil
Obsługiwane iPady przez modele Apple Pencil

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | XDA Developers