Apple zablokowało Beepera Mini, no to musi być śledztwo…

Zablokowanie przez firmę Apple dostępu Beeper Mini do iMessage, to przygotowanie gruntu pod dochodzenie w sprawie interoperacyjności iMessage.

Pismo w sprawie Apple'a do zastępcy prokuratora generalnego wezwano Wydział Antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości podpisane przez Amy Klobuchar i Mike'a Lee, Jerrolda Nadlera i Kena Bucka
Pismo w sprawie Apple’a do zastępcy prokuratora generalnego wezwano Wydział Antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości podpisane przez Amy Klobuchar i Mike’a Lee, Jerrolda Nadlera i Kena Bucka

Beeper Mini dokonał niemożliwego, dostarczając działającą aplikację iMessage na Androida, ale Apple zamknął ją w ciągu kilku dni. Teraz członkowie rządu USA wzywają do wszczęcia dochodzenia w sprawie zablokowania Beeper Mini przez Apple’a, co przygotowuje grunt pod znacznie szersze rozmowy. Nieco ponad tydzień po tym, jak Apple potwierdziło, że zablokował Beepera Mini (w większości), czterech przedstawicieli USA wzywa Departament Sprawiedliwości USA do zbadania tej sprawy.

W piśmie skierowanym do zastępcy prokuratora generalnego wezwano Wydział Antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości do zbadania, czy zamknięcie usługi Beeper przez Apple’a „naruszyło przepisy antymonopolowe”.

List podpisali senatorowie Amy Klobuchar i Mike Lee, a także przedstawiciele USA Jerrold Nadler i Ken Buck. Warto zauważyć, że list ma poparcie obu stron.

W swoim piśmie członkowie Kongresu zacytowali raport Departamentu Handlu, w którym firmę Apple opisano jako „strażnika”, a także wspomnieli, że „kierownictwo Apple’a przyznało wcześniej, że firma wykorzystuje iMessage do blokowania użytkowników w ekosystemie urządzeń i usług Apple”.

Prawdopodobnie odnosi się to do e-maili, w których Craig Federighi stwierdził, że udostępnienie iMessage na Androidzie „po prostu posłużyłoby do usunięcia przeszkody” utrudniającej rodzicom kupowanie swoim dzieciom telefonów z Androidem.

W liście, udostępnionym przez Jo Ling Kent z CBS News, czytamy:

Dlatego obawiamy się, że niedawne działania Apple’a mające na celu wyłączenie Beepera Mini zaszkodzą konkurencji, wyeliminują wybór dla konsumentów i zniechęcą do przyszłych innowacji i inwestycji w interoperacyjne usługi przesyłania wiadomości. Obawiamy się również, że tego typu taktyki mogą w szerszym zakresie zahamować przyszłe inwestycje i innowacje dla tych, którzy chcą konkurować z istniejącymi cyfrowymi strażnikami. Dlatego przekazujemy tę sprawę do Wydziału Antymonopolowego w celu zbadania, czy to potencjalnie antykonkurencyjne zachowanie Apple’a naruszyło przepisy antymonopolowe.

Chociaż nie jest jasne, jak cała ta sytuacja może się zakończyć, odpowiednie zbadanie całej sytuacji prawdopodobnie tak naprawdę nie doprowadzi do tego, że Apple zostanie zmuszone do zezwolenia na dostęp do usługi iMessage przez Beepera Mini. Chociaż metoda inżynierii wstecznej zastosowana przez firmę Beeper do wykorzystania produktu jest prawnie chroniona, Apple nie ma obowiązku pozwalać na jej kontynuację.

Otwiera to jednak drzwi do kolejnych pytań. W całym piśmie wspomniano o interoperacyjności i konkurencji w kilku obszarach, co najwyraźniej przygotowuje grunt pod dochodzenie mające na celu sprawdzenie, w jaki sposób Apple obsługuje tę usługę, co może być dość poważną sprawą. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć jak to się potoczy.

CBS News przeprowadziło wywiad z Erikiem Migicovskym na temat Beepera Mini, a także omówiono ten list w wątku udostępnionym na Twitterze/X.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Google | CBS
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos