Apple zablokowało iMessage na Androidzie w Beeper Mini?

Użytkownicy aplikacji Beeper Mini mieli w piątek problemy z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości w niebieskich bąbelkach — Apple dość szybko zablokowało aplikację.

Blokada iMessage w Beeper Mini
Blokada iMessage w Beeper Mini

Aktualizacja z 10 grudnia 2023 roku: Apple potwierdza, że zablokowało iMessage w Beeper Mini dla Androida

Wygląda na to, że Beeper Mini, proste rozwiązanie iMessage dla Androida, było po prostu zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe — a przynajmniej było to krótkotrwałe marzenie. W piątek, niecały tydzień po uruchomieniu, w aplikacji zaczęły pojawiać się problemy techniczne, gdy użytkownicy nagle nie mogli wysyłać i odbierać wiadomości z niebieskimi dymkami. Problemy nasilały się w ciągu dnia, a na subreddicie Beepera piętrzyły się raporty. Wygląda na to, że Apple załatał wszystkie dziury, dzięki którym aplikacja mogła działać.

Beeper Mini był wynikiem kompleksowej próby inżynierii wstecznej protokołu przesyłania wiadomości Apple’a. Udało się to 16-letniemu licealiście i przez jakiś czas wszystko działało bez żadnych problemów. Wysiłek ten stał się podstawą nowej aplikacji, która wymaga subskrypcji za 2 USD miesięcznie.

Twórcy Beepera wymyślili, jak zarejestrować numer telefonu w iMessage, wysyłać wiadomości bezpośrednio na serwery Apple’a i wysyłać wiadomości z powrotem na telefon natywnie w aplikacji. Był to skomplikowany proces, który obejmował od początku do końca dekonstrukcję potoku przesyłania iMessage. Zespół Beepera musiał dowiedzieć się, gdzie wysyłać wiadomości, jak powinny one wyglądać i jak je wyciągnąć z chmury. Migicovsky powiedział, że najtrudniejszą częścią było złamanie zabezpieczenia sprawdzajacego, czy podłączone urządzenie to oryginalny produkt Apple’a.

Quinn Nelson ze Snazzy Labs również nakręcił doskonały film przedstawiający szczegóły techniczne. Wśród twórców i użytkowników Beepera panowało przekonanie — a raczej nadzieja — że zablokowanie aplikacji na Androida byłoby dla Apple’a tak ciężką próbą, że nie byłoby to warte zachodu. Najwyraźniej było to łatwiejsze, niż ktokolwiek się spodziewał.

To poważnie pokrzyżuje plany Beepera. Firma miała nadzieję przekształcić Beeper Mini w uniwersalną aplikację do przesyłania wiadomości, która ostatecznie będzie obsługiwała RCS i SMS-y.

Poproszony o komentarz dyrektor generalny Beepera, Eric Migicovsky, nie zaprzeczył, że Apple skutecznie zablokowało Beeper Mini. „Jeśli jest to Apple, to myślę, że najważniejsze pytanie brzmi… jeśli Apple naprawdę dba o prywatność i bezpieczeństwo swoich użytkowników iPhone’a, dlaczego mieliby wstrzymać usługę, która umożliwia teraz ich użytkownikom wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości do użytkowników Androida, zamiast korzystać z niezabezpieczonych SMS-ów? Wraz z ogłoszeniem obsługi RCS stało się jasne, że Apple zdaje sobie sprawę, że ma tu ogromną lukę. Po co zmuszać użytkowników iPhone’a do ponownego wysyłania niezaszyfrowanych SMS-ów podczas czatowania ze znajomymi na Androidzie?”

Poprzednie próby uruchomienia iMessage na Androidzie – podobnie jak oryginalna aplikacja Beepera – obejmowały złożone systemy ze zdalnymi komputerami Mac zalogowanymi do Apple ID użytkownika. Nothing, startup współzałożyciela OnePlus Carla Pei, próbował niedawno wprowadzić iMessage do swojego najnowszego telefonu, ale plan ten szybko został pokrzyżowany ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności aplikacji Nothing Chats.

Podejście Beepera Mini, które faktycznie komunikowało się z własnymi serwerami Apple’a, było najbardziej imponującą próbą, jak dotąd. Jeśli jednak firmie nie uda się w jakiś sposób obejść blokady Apple’a, zostanie ona uznana za historyczny epizod.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge