Wiadomo już jakiego koloru będą dymki z wiadomościami RCS

Apple potwierdziło, jakiego koloru będą bąbelki wiadomości RCS pod systemem iOS, wiemy tez jakiego koloru będą pod Androidem!

Kolory dymków wiadomości iMessage i RCS/SMS pod systemem iOS
Kolory dymków wiadomości iMessage i RCS/SMS pod systemem iOS

Wczoraj Apple ogłosiło plany wprowadzenia obsługi wiadomości RCS na iPhonie w 2024 roku. Jednak to co jest istotne — wszyscy chcą wiedzieć jedną rzecz: czy debata o niebieskich i zielonych bąbelkach dobiega końca? Z radością możemy powiedzieć, że znamy już oficjalną odpowiedź: NIE. Wiadomości RCS będzie używać zielonych dymków, podobnie jak w przypadku dotychczasowych wiadomości SMS i MMS.

RCS (Rich Communication Services) wprowadzi szereg funkcji, którymi od lat można cieszyć się w iMessage, z tą różnicą, że te funkcje trafią tera do przesyłanych wiadomości tekstowych między użytkownikami Androida i iPhone’a. Obejmuje to między innymi potwierdzenia przeczytania, wskaźniki pisania w czasie rzeczywistym oraz obrazy i filmy o wyższej jakości.

Jedyne, co się nie zmieni, to kolor dymków z wiadomościami. Firma Apple potwierdziła, że niebieskie bąbelki będą nadal używane do reprezentowania wiadomości iMessages, a zielone bąbelki będą reprezentować wiadomości RCS. Firma używa niebieskich dymków do oznaczenia najlepszego i najbezpieczniejszego sposobu komunikacji użytkowników iPhone’a, czyli iMessage.

Debata na temat zielonych i niebieskich bąbelków stała się przez lata stałym elementem w tej materii. Zarówno Google, jak i Samsung wykorzystywały kolor bąbelków w kampaniach reklamowych, krytykując Apple’a za brak wsparcia RCS.

Jednak wiadomość o kolorze bąbelków z wiadomościami nie powinna być zaskoczeniem. iMessage nie znika — Apple dodaje RCS jako aktualizację do SMS-ów i MMS-ów, podczas gdy iMessage będzie istniał osobno. Nie oznacza to więc, że Apple otwiera iMessage na inne platformy.

Na Androidzie SMS-y są oznaczone kolorem jasnoniebieskim (lub seledynowym), a wiadomości RCS – kolorem ciemnoniebieskim (wpadającym w ciemny zielony). Z tego, co wiemy teraz, wdrożenie Apple’a będzie niebieskie dymki dla iMessage i dotychczasowe zielone dla RCS oraz SMS.

Ciekawie będzie zobaczyć, co się stanie, gdy RCS faktycznie będzie wspierać E2EE. Obecna wersja RCS zdecydowanie należy do zielonej bańki, ponieważ jej szyfrowanie nie zapobiega podsłuchiwaniu. Niemniej debata pomiędzy zielonymi i niebieskimi bąbelkami nie ulegnie zmianie. Czy to właściwa decyzja ze strony Apple’a?

Czym różnią się wiadomości iMessage i SMS/MMS?

Dowiedz się, dlaczego niektóre dymki wiadomości są niebieskie lub zielone. Możesz wysyłać wiadomości za pomocą aplikacji Wiadomości na telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch. Te wiadomości są wysyłane jako wiadomości iMessage lub SMS/MMS. Dowiedz się więcej o różnicach pomiędzy typami wiadomości.

Różnica między wiadomościami iMessage a SMS/MMS
Różnica między wiadomościami iMessage a SMS/MMS
  • Wiadomości iMessage mogą mieć formę tekstu, zdjęć lub nagrań wideo. Wysyła się je na telefon iPhone, iPada, iPoda touch lub komputer Mac za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub sieci komórkowej. Wiadomości te są zawsze szyfrowane, a ich treść jest wyświetlana w niebieskich dymkach. Aby włączyć lub wyłączyć wiadomości iMessage, wybierz kolejno opcje UstawieniaWiadomości.
  • Jeśli nie korzystasz z wiadomości iMessage, możesz używać wiadomości SMS/MMS. Są to wiadomości w formie tekstu i zdjęć. Można je wysyłać na inne telefony komórkowe lub telefon iPhone, iPada lub iPoda touch. Wiadomości SMS/MMS nie są szyfrowane, a ich treść jest wyświetlana w zielonych dymkach.

Aby używać wiadomości SMS/MMS na telefonie iPhone, musisz wykupić pakiet na takie wiadomości u operatora komórkowego. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoim operatorem sieci komórkowej. Możesz również skonfigurować inne urządzenia firmy Apple, aby móc wysyłać i odbierać wiadomości z dowolnego urządzenia firmy Apple.

Jeśli sieć Wi-Fi jest niedostępna, wiadomości iMessage są wysyłane z wykorzystaniem danych komórkowych. Mogą być pobierane opłaty za przesyłanie danych w sieci komórkowej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9To5Mac | Apple | Google