Apple wprowadzi RCS — Google dopięło swego!

Apple przyjmie standard przesyłania wiadomości RCS w celu zapewnienia zgodności z urządzeniami działającymi pod systemem Android.

Apple przyjmie standard RCS i użytkownicy iPhone'ów i smartfonów z Androidem będą mogli łatwiej się komunikować
Apple przyjmie standard RCS i użytkownicy iPhone’ów i smartfonów z Androidem będą mogli łatwiej się komunikować

Po latach namów ze strony Google’a Apple planuje przyjęcie standardu Rich Communication Services (RCS). Rzecznik Apple’a powiedział w rozmowie z serwisami TechRadar i 9to5Mac, że wsparcie dla RCS na iPhone’ach z systemem iOS pojawi się już w 2024 roku. Według Apple’a RCS będzie „współpracować z iMessage” i usprawni komunikację między użytkownikami iPhone’a (iOS) i Androida. iMessage nadal będzie domyślnym sposobem komunikacji pomiędzy iPhone’ami, a RCS będzie zastępować istniejące standardy SMS i MMS. W razie potrzeby wysłania wiadomości SMS lub MMS pozostaną one wciąż dostępne.

Ogólne wiadomości dotyczące RCS na iPhonie: Jeszcze w przyszłym roku dodamy obsługę profilu uniwersalnego RCS, standardu obecnie opublikowanego przez stowarzyszenie GSM. Wierzymy, że profil uniwersalny RCS zapewni lepszą interoperacyjność w porównaniu z SMS-ami i MMS-ami. Będzie to działać równolegle z iMessage, który nadal będzie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników urządzeń Apple’a.

Rich Communication Services (RCS) to protokół komunikacyjny zaprojektowany i przyjęty przez firmę Google. Producenci i operatorzy smartfonów na całym świecie przyjęli RCS, ale do tej pory Apple opierało się z jego przyjęciem. Google namawiało Apple’a do zaakceptowania RCS poprzez długotrwałą kampanię reklamową obejmującą billboardy, stronę internetową, presję w mediach społecznościowych i nie tylko.

Od sierpnia 2022 roku Google utrzymuje witrynę Get the Message (Odbierz wiadomość), która wzywa Apple’a do „naprawienia tego, co jest zepsute” w SMS-ach przesyłanych między użytkownikami iPhone’a i Androida. Na początku tego roku nawet Samsung włączył się w kampanię PR, publikując dziwaczną reklamę, w której „Romeo” ze swoimi zielonymi bąbelkami i „Julia” z niebieskimi bąbelkami nie mogli być razem ze względu na wahanie Apple’a przed przyjęciem RCS.

„Zielone i niebieskie bańki chcą być razem” – można przeczytać w reklamie Samsunga, która zawierała także hashtag #GetTheMessage, którego Google używał w swoich kampaniach w mediach społecznościowych.

W porównaniu do MMS-ów i SMS-ów, czyli standardów używanych przez Apple’a w przypadku wiadomości tekstowych, RCS obsługuje zdjęcia i filmy w wyższej rozdzielczości, wiadomości audio oraz większe rozmiary plików. Dodaje także ulepszone szyfrowanie czatów między użytkownikami iPhone’a i Androida, reakcje emoji na różnych platformach i większą niezawodność czatów grupowych na różnych urządzeniach.

Dzięki RCS wskaźniki pisania w czasie rzeczywistym, potwierdzenia przeczytania, lepsze zdjęcia i filmy oraz znacznie ulepszone czaty grupowe będą standardem na iPhone’ach i telefonach z Androidem, kładąc kres frustracji, jakiej doświadczają niektórzy użytkownicy iPhone’a podczas prób komunikacji z właścicielami smartfonów z Androidem, i odwrotnie. Apple twierdzi, że chociaż RCS poprawia bezpieczeństwo przesyłania wiadomości na różnych urządzeniach, nie jest tak bezpieczny jak iMessage.

Według Apple’a RCS zapewni użytkownikom możliwość udostępniania swojej lokalizacji innym osobom w wątkach tekstowych za pośrednictwem wiadomości tekstowych i podobnie jak iMessage, RCS będzie działać nie tylko przez sieć komórkową, ale także przez Wi-Fi.

Komunikacja RCS w aplikacjach Wiadomości na iOS-a i Androida
Komunikacja RCS w aplikacjach Wiadomości na iOS-a i Androida

We wrześniu 2022 roku dyrektor generalny Apple Tim Cook powiedział, że przyjęcie RCS nie jest dla Apple’a priorytetem. „Nie słyszę, jak nasi użytkownicy proszą, abyśmy w tym momencie włożyli w to dużo energii” – powiedział. Nie jest jasne, dlaczego Apple zmienił swoje stanowisko, ale firma stoi przed kontrolą regulacyjną dotyczącą sklepu z aplikacjami App Store, iMessage i innych zastrzeżonych technologii w wielu krajach, więc przyjęcie RCS można postrzegać jako chęć współpracy z innymi firmami w celu ulepszenia interoperacyjności urządzeń.

Na przykład Unia Europejska pracuje nad przepisami, które wymagałyby od Apple’a wprowadzenia zmian w iMessage, aby udostępnić go na innych platformach. Dzięki RCS iMessage nie będzie już zapewniał tylu korzyści, które są niedostępne na wielu platformach.

W przyszłości Apple planuje współpracować z Google’em i innymi członkami Global System for Mobile Communications Association (GSMA) nad dalszym ulepszaniem RCS. Obsługa RCS zostanie wprowadzona w aktualizacji oprogramowania w przyszłym roku (zapewne iOS 18), a operatorzy będą musieli wdrożyć obsługę, aby zapewnić pełną funkcjonalność. W Stanach Zjednoczonych Verizon, T-Mobile i AT&T obsługują już RCS.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple| Techradar | 9TO5Mac| MacRumors
zdjęcie strzałek wykorzystane we wpisie z Depositphotos