Google osadza niesłyszalne znaki wodne w muzyce generowanej przez AI

SynthID zostanie użyty do znakowania wodnego dźwięku z modelu Lyria firmy DeepMind, dzięki czemu będzie można ustalić, czy przy tworzeniu utworu wykorzystano technologię sztucznej inteligencji Google’a.

Google DeepMind Experiment audio

Dźwięki utworzone przy użyciu modelu AI Lyria Google DeepMind, na przykład utwory utworzone przy użyciu nowych funkcji generowania dźwięku na YouTubie, zostaną oznaczone znakiem wodnym za pomocą SynthID, aby umożliwić ludziom identyfikację utworu pochodzenia wygenerowanego przez sztuczną inteligencję. W wpisie na blogu firma DeepMind stwierdziła, że znak wodny nie powinien być wykrywalny przez ludzkie ucho i „nie pogarsza wrażeń słuchowych” oraz dodano, że powinien być nadal wykrywalny, nawet jeśli ścieżka audio jest skompresowana, przyspieszona lub zmniejszona, lub ma dodany dodatkowy hałas.

Zobacz także: Bard firmy Google dostępny teraz także dla nastolatków

Narzędzia do znakowania wodnego, takie jak SynthID, są postrzegane jako ważne zabezpieczenie przed niektórymi szkodami wynikającymi z generatywnej sztucznej inteligencji. Na przykład zarządzenie wykonawcze prezydenta Joe Bidena w sprawie sztucznej inteligencji wzywa do opracowania nowego zestawu rządowych standardów dotyczących znakowania wodnego treści generowanych przez sztuczną inteligencję. To obiecujący obszar, ale obecne technologie są dalekie od złotego środka chroniącego przed podróbkami.

Według DeepMind implementacja dźwięku SynthID polega na „przekształcaniu fali dźwiękowej w dwuwymiarową wizualizację, która pokazuje, jak widmo częstotliwości w dźwięku ewoluuje w czasie”. Twierdzi, że to podejście „nie przypomina niczego, co istnieje dzisiaj”.

Wiadomość o tym, że Google osadza funkcję znaku wodnego w dźwięku generowanym przez sztuczną inteligencję, pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po udostępnieniu przez firmę SynthID w wersji beta dla obrazów tworzonych przez Imagen na platformie Vertex AI w Google Cloud.

Znak wodny jest odporny na edycję, taką jak kadrowanie lub zmiana rozmiaru, chociaż DeepMind przestrzegł, że nie jest niezawodny w przypadku „ekstremalnych manipulacji obrazem”.

Obejrzyj także wideo:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google DeepMind | The Verge