Google chce przekonać Apple do RCS – no to powodzenia…

Google na nowej stronie przedstawia niektóre z wyzwań związanych z interoperacyjnością między systemami Android i iOS – i wzywa Apple do przyjęcia RCS, aby temu zaradzić.

RCS vs iMessage

Nowa strona internetowa firmy Google — It’s time for Apple to fix texting. — porusza szeregiem powszechnych skarg użytkowników systemów Androida i iOS dotyczących komunikacji i współpracy między tymi dwoma platformami oprogramowania. Niektóre problemy obejmują niekompatybilne czaty grupowe, brak kompleksowego szyfrowania i wskaźników pisania, niską jakość multimediów i wiele innych. Android wierzy, że Apple może rozwiązać te problemy, stosując standard SMS-ów generacji sieci Rich Communications Services (RCS).

RCS to protokół nowej generacji, który ma zastąpić starzejący się standard SMS. System wprowadzi do Androida wiele funkcji podobnych do iMessage, w tym naklejki międzyplatformowe, potwierdzenia odczytu, szyfrowanie, SMS-y przez Wi-Fi i inne.

Jednak RCS w swojej obecnej formie jest niechlujnym standardem, ponieważ nie wszyscy operatorzy, producenci urządzeń i systemy operacyjne go obsługują. Innymi słowy, jest to obecnie opcja, ale nie standard.

To nie pierwszy raz, kiedy Google próbowało rozwiązać problem z kompatybilnością wiadomości tekstowych i zielonego oraz niebieskiego dymku.

Google twierdziło w przeszłości, że Apple używa kolorów tekstu w Wiadomościach, aby „zastraszać” użytkowników Androida. Raporty innych firm również twierdziły, że system kodowania kolorów tekstu wywiera presję na użytkowników – takich jak nastolatki – aby przeszli na iPhone’a.

Android i Google również poczyniły kroki, aby spróbować nakłonić Apple do przyjęcia RCS. W 2021 roku dyrektor Google’a wystosował „otwarte zaproszenie”, aby pomóc firmie Apple we wspieraniu tego protokołu.

Apple nie ma obecnie zbyt wielu powodów, aby przyjąć RCS, ponieważ protokół nie dodaje niczego nowego, czego brakuje w iMessage. Jednak gigant technologiczny z Cupertino może zostać zmuszony do zaoferowania tego systemu jako alternatywy dla iMessage, jeśli faktycznie stanie się standardem.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | AppleInsider