Komputery Mac nie odgrywają już wiodącej roli w przychodach Apple’a

Sprzedaż komputerów Mac stanowi około 10 procent przychodów firmy Apple w porównaniu z 86% dwie dekady temu — w 2020 roku.

Procentowy udział sprzedaży komputerów Mac w rocznych przychodach firmy Apple od 2000 do 2022 roku
Procentowy udział sprzedaży komputerów Mac w rocznych przychodach firmy Apple od 2000 do 2022 roku

Wydarzenie zatytułowane „Scary Fast” skupiało się na najnowszych komputerach Mac firmy – MacBookach Pro i iMacu — z najnowszymi czipami M3, dzięki czemu można je spokojnie wykorzystywać do gier wideo. W ostatnim pełnym roku finansowym (kończącym się we wrześniu 2022 roku) firma znana wcześniej jako Apple Computer wygenerowała 40,2 miliarda dolarów przychodów ze sprzedaży tego, od czego pierwotnie wzięła swoją pierwotną nazwę: komputerów.

I chociaż oznacza to, że działalność Apple’a w zakresie komputerów Mac w 2022 roku była prawie sześciokrotnie większa niż na przełomie wieków, sprzedaż laptopów i komputerów stacjonarnych nie jest już tak kluczowa dla ogólnego sukcesu firmy jak kiedyś. Sprzedaż komputerów Mac mogła wzrosnąć sześciokrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale całkowita sprzedaż Apple’a (wliczając inne produkty) wzrosła w tym samym okresie prawie 50-krotnie.

Chociaż wypuszczenie pierwszego komputera iMac w 1998 roku zapoczątkowało drugą karierę Steve’a Jobsa w Apple i powrót firmy do formy, linia komputerów Mac zrobiła niewiele więcej niż położyła podwaliny pod to, co dwie dekady później czyni Apple najcenniejszą firmą na całym świecie.

Jak pokazuje powyższy wykres, przygotowany przez serwis Statista, komputery Mac stopniowo traciły na znaczeniu w procentowym udziale przychodów firmy Apple, w miarę jak firma wprowadzała na rynek jeden hitowy produkt za drugim (np. iPod, iPhone i iPad) w pierwszej dekadzie XXI wieku.

W 2020 roku sprzedaż komputerów Mac stanowiła zaledwie 10,2 procent całkowitych przychodów Apple’a, w porównaniu z 86 procent w 2000 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Apple