Steve Jobs uratował Apple dzięki iMacowi 25 lat temu

iMac kończy dziś 25 lat – a kiedy można spodziewać się premiery następnego modelu tego lubianego komputera?

iMac firmy Apple z 1998 roku
iMac firmy Apple z 1998 roku

Dokładnie 6 maja 1998 roku Steve Jobs zaprezentował pierwszego iMaca i nie mielibyśmy iPhone’a, Apple Store ani nawet samego Apple, gdyby ten sprzęt nie odniósł takiego sukcesu. Jeśli kiedykolwiek pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, że iMac odniósł fenomenalny sukces, wystarczy pomyśleć o jakimkolwiek innym komputerze — jakimkolwiek innym urządzeniu — które nadal jest sprzedawane ćwierć wieku po premierze. iMac z 2023 roku może znacznie różnić się od oryginalnego, który został ogłoszony w 1998 roku, ale nie chodzi tylko o to, że zachował nazwę.

Może Ci się spodobać także: Koncepcja MacBooka Air oparta na kolorowych iMacach z M1

Dzisiejszy iMac ma smukłą, elegancką konstrukcję, a iMac z 1998 roku był gruby i bulwiasty, ale jest od razu rozpoznawalny. iMac zawsze był komputerem typu „wszystko w jednym” – jedna jednostka mieści wyświetlacz i właściwą część komputera. Komputer trafił do sprzedaży w sierpniu 1998 roku w cenie od 1299 USD.

Ten komputer pomógł 25 lat temu firmie Apple powrócić do rentowności po tym, jak pod koniec lat 90. była bliska bankructwa. Pierwszy iMac miał kolorową, półprzezroczystą obudowę – w czasach, gdy większość komputerów była pudełkowata i beżowa, a iMac udowodnił, że komputery nie muszą wyglądać nudno.

„To jest iMac” — powiedział Jobs w Flint Center w Cupertino. „Cały jest półprzezroczysty. Można do niego zajrzeć. Jest taki fajny. Z przodu mamy głośniki stereo. Tu mamy podczerwień. Na środku mamy napęd CD-ROM. Mamy podwójne stereofoniczne gniazda słuchawkowe. Mamy tu najfajniejszą mysz na świecie”.

Pierwszy iMac był pionierem w wielu nowinkach branżowych, takich jak USB i FireWire, rezygnując jednocześnie z napędu dyskietek i innych starszych portów. Komputer był wyposażony w 15-calowy wyświetlacz, procesor PowerPC G3, dysk twardy 4 GB, 32 MB pamięci RAM, napęd CD, dwa porty USB i port Ethernet do łączenia się z wciąż rodzącym się Internetem.

iMac i iBook G3
iMac i iBook G3

W ciągu ostatnich dwóch i pół dekady iMac przeszedł wiele zmian konstrukcyjnych, przechodząc na płaski ekran i aluminiową obudowę. Obecny 24-calowy iMac ma kolorowy design, tak jak oryginalny model wiele lat temu.

Projekt iMaca rozpoczął się niemal natychmiast po powrocie Jobsa do Apple’a w 1997 roku, ale zadaniem Jobsa nie było stworzenie nowego produktu. Ostatecznie chodziło o uratowanie firmy, którą, jak ujawnił później Jobs, dzieliło zaledwie 90 dni od bankructwa.

Kiedy możemy spodziewać się nowego iMaca

Apple wypuściło 24-calowego iMaca w kwietniu 2021 roku z chipem M1 i ultracienką konstrukcją dostępną w siedmiu kolorach, w tym zielonym, żółtym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, niebieskim i srebrnym. Jest to obecnie jedyny nowy iMac w ofercie Apple, ponieważ 27-calowe modele iMac i iMac Pro z procesorami Intel zostały wycofane w ciągu ostatnich kilku lat.

Według Marka Gurmana z Bloomberga nowy iMac zostanie wprowadzony na rynek najwcześniej pod koniec 2023 roku. W lutym powiedział, że Apple nie planuje aktualizacji iMaca z chipem M2 i czeka na chip M3, który nie został jeszcze ogłoszony. Oczekuje się, że układ M3 będzie wykorzystywał proces 3 nm firmy TSMC w celu znacznej poprawy wydajności i efektywności energetycznej.

Podobno TSMC napotkało problemy z wydajnością przy produkcji chipów 3 nm, a Gurman powiedział, że istnieje możliwość, że nowy iMac zostanie wprowadzony na rynek dopiero w 2024 roku. W każdym razie wydaje się, że do premiery następnego iMaca pozostało kilka miesięcy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Macrumors