Pierwszy iMac został wydany 25 lat temu

Dziś mija 25. rocznica iMaca, wszechstronnego komputera stacjonarnego firmy Apple, wprowadzonego na rynek 15 sierpnia 1998 roku.

iMac z 15 sierpnia 1998 roku

Charakteryzujący się efektowną półprzezroczystą obudową i 15-calowym wyświetlaczem CRT iMac był odejściem od konwencjonalnej konstrukcji komputera tamtych czasów. Maszyna była liderem dzięki kilku innowacjom branżowym, w tym wprowadzeniu USB i FireWire, przy jednoczesnym wycofaniu napędu dyskietek i innych przestarzałych portów. Komputer był wyposażony w procesor PowerPC G3, dysk twardy 4 GB, 32 MB pamięci RAM, napęd CD, dwa porty USB i port Ethernet, co odzwierciedla rosnące znaczenie łączności internetowej w tamtym czasie.

Zobacz też: Steve Jobs uratował Apple dzięki iMacowi 25 lat temu

Konstrukcja iMaca znacznie ewoluowała na przestrzeni lat. W 2002 roku wprowadzono iMaca G4 z unikalną kopułkową podstawą i płaskim wyświetlaczem. W 2004 roku wprowadzono na rynek iMaca G5 — projekt, który integrował wszystkie komponenty za wyświetlaczem, wyznaczając standardy dla przyszłych projektów all-in-one.

Firma Apple zaprezentowała aluminiowo-szklaną obudowę iMaca w 2007 roku i dodała wyświetlacz Retina do urządzenia w 2014 roku. Firma z Cupertino wprowadziła model iMac‌ Pro w 2017 roku, a w 2021 roku iMac został ponownie całkowicie przeprojektowany wraz z przejściem na chip firmy Apple.

Ponieważ iMac osiąga ten znaczący kamień milowy, nadal jest wiodącym komputerem typu „wszystko w jednym” i wyróżniającym się produktem w ofercie Apple. Chociaż „iMac” nie otrzymał aktualizacji do układu M2, odświeżony model z układem M3 ma zostać wprowadzony na rynek pod koniec tego roku. W dalszej przyszłości oczekuje się, że Apple wprowadzi na rynek jeszcze większy i potężniejszy model „iMaca”, który może być ponownym wprowadzeniem iMaca Pro.

iMac firmy Apple z 1998 roku
iMac firmy Apple z 1998 roku

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Macrumors