4 najważniejsze nowości Apple’a z wydarzenia „Scary fast”

We wtorek 31 października, podczas konferencji „Scary fast”, Apple zaprezentowało nowe komputery iMac, Macbooki Pro oraz nową linię czipów M3.

Komputery Mac z chipami M3, zaprezentowane przez Apple'a podczas wydarzenia Scary fast (31 listopada 2023 roku)

Wydarzenie „Scary fast”, firmy Apple, które odbyło się w nocy 31 października 2023 roku, dotyczyło premiery produktów związanych z komputerami Mac. Zaprezentowano nowe modele iMaca i MacBooka Pro wyposażone w chipy M3. Jeśli interesują Cię wszystkie nowości produktowe, oto podsumowanie najważniejszych informacji z tego wydarzenia w skrócie.

Mocniejsza linia chipów M3

Zgodnie z oczekiwaniami, czipy M3 firmy Aplle znalazły się w centrum uwagi tego jesiennego wydarzenia. Nowa linia obejmuje czipy M3, M3 Pro i M3 Max, które według Apple’a są „pierwszymi chipami do komputerów osobistych” wyprodukowanymi w bardziej wydajnym 3-nanometrowym procesie.

Oprócz „szybszego i bardziej wydajnego procesora” te trzy chipy są wyposażone w zaktualizowany procesor graficzny obsługujący śledzenie promieni, cieniowanie siatki i dynamiczne buforowanie – funkcję optymalizującą ilość pamięci używanej przez urządzenie podczas zadań.

Chipy M3 Apple’a oferują do 128 GB zunifikowanej pamięci, przy czym najpotężniejszy chip M3 Max jest wyposażony w aż 92 miliardy tranzystorów, 40-rdzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy procesor.

Specyfikacje nowych chipów M3. firmy Apple
Specyfikacje nowych chipów M3. firmy Apple

Odświeżony 24-calowy iMac z chipem M3

Nowy 24-calowy iMac otrzymał aktualizację o chip M3, który według Apple’a zapewnia dwukrotnie większą wydajność niż jego poprzednik M1 w iMacu z 2021 roku. Oprócz nowego chipa, odświeżony iMac posiada wyświetlacz Retina 4,5K wyświetlający ponad 1 miliard kolorów, obsługę Wi-Fi 6E i kamerę internetową 1080p.

iMac oferuje także do 24 GB zunifikowanej pamięci i jest dostępny w siedmiu kolorach: zielonym, żółtym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, niebieskim i srebrnym. Do iMaca dołączone są także dopasowane kolorystycznie akcesoria, ale nadal są one wyposażone w złącza Lightning.

iMac z chipem M3 firmy Apple (2023 rok) - specyfikacje

Ceny iMaca z 8‑rdzeniowym GPU zaczynają się od 7499 zł i 7199 zł dla sektora edukacji, a ceny iMaca z 10‑rdzeniowym GPU zaczynają się od 8699 zł i 8099 zł dla sektora edukacji. Można go zamawiać w przedsprzedaży już dziś, a wysyłki rozpoczną się 7 listopada 2023 roku

14- i 16-calowe MacBooki Pro otrzymują duże wzmocnienie dzięki chipowi M3

iMac nie jest jedynym urządzeniem, które otrzyma aktualizację z obsługą M3. Apple ogłosiło także nową parę 14- i 16-calowych modeli MacBooka Pro z procesorem M3 Pro lub wyższej klasy M3 Max.

Obydwa laptopy są wyposażone w wyświetlacz Mini LED, kamerę 1080p, sześciogłośnikowy system dźwiękowy, baterię wystarczającą na 22 godziny i aż do 128 GB pamięci RAM. Są również dostępne w kolorze kosmicznej czerni z nową powłoką, która ma pomóc w ograniczeniu odcisków palców, a także w wersji srebrnej.

Ceny 14‑calowego MacBook Pro z czipem M3 Pro zaczynają się od 11499 zł i 10599 zł dla sektora edukacji, a 16‑calowy MacBook Pro jest dostępny od 13999 zł i 12899 zł dla sektora edukacji.

Te modele MacBooka Pro można zamawiać w przedsprzedaży już dziś, a wysyłki rozpoczną się także 7 listopada 2023 roku

MacBook Pro z chipem M3 firmy Apple (2023 rok) - specyfikacje

Podstawowy MacBook Pro, w którym zrezygnowano z paska Touch Bar

Oprócz modeli MacBooka Pro wyposażonych w M3 Pro i M3 Max, Apple wypuszcza tańszego 14-calowego MacBooka Pro z podstawowym chipem M3 w cenie zaczynającej się od 8999 zł i 8399 zł dla sektora edukacji. Urządzenie zastępuje 13-calowego MacBooka Pro chipem M2, który Apple wypuścił na rynek w zeszłym roku i oferuje lepszą wydajność nawet o 60 procent.

Model z paskiem dotykowym Touch Bar jest wycofywany, co oznacza, że nowe MacBooki posiadają wszystkie klawisze fizyczne. Ten podstawowy model ma jednak pewne wady: ma skromne 8 GB pamięci RAM i jest dostępny tylko w wersjach srebrnej i gwiezdnej szarości – czarny kolor jest dostępny wyłącznie w MacBookach Pro z wyższej półki. Urządzenie można zamawiać w przedsprzedaży już dziś, a oficjalna premiera odbędzie się 7 listopada br.

Nowa linia MacBooków z 2023 roku
Nowa linia MacBooków z 2023 roku

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | The Verge