Czym różni się iMac M3 od iMaca M1?

Sprawdź, jakie zmiany w specyfikacji wprowadziła firma Apple w nowym modelu komputera iMac M3 z 2023 roku w porównaniu z iMaciem M1 z 2021 roku.

Kolorowe komputery iMac z chipem M3 z 2023 roku

Podczas wydarzenia „Scary fast”, wraz z wprowadzeniem na rynek MacBooka Pro nowej generacji z chipami M3, Apple ogłosiło także nowy (odświeżony) model komputera stacjonarnego iMac. Jednak pomimo nowego chipa M3 w nowym iMacu, wszechstronny 24-calowy komputer stacjonarny Apple’a wygląda prawie tak samo jak jego poprzednik z 2021 roku. Poznaj szczegółowe zmiany i różnice w komputerze iMac z chipem M3 w porównaniu z poprzednia generacją.

Apple po raz ostatni zaktualizowało iMaca w 2021 roku, kiedy to otrzymał zupełnie nowy wygląd i chip M1. Procesor Apple Silicon umożliwił firmie stworzenie niezwykle cienkiego iMaca. W tym czasie Apple wprowadził także opcje kolorów iMaca, zwiększył rozmiar wyświetlacza z 21,5 cala do 24 cali i dodał głośniki z obsługą Spatial Audio i Dolby Atmos.

A co nowego w iMacu z 2023 roku? Cóż, ten model ma chip M3. Nowy SoC (system-on-a-chip) dla komputerów Mac opiera się na procesorze A17 Pro zastosowanym w iPhonie 15 Pro. Oznacza to, że został zbudowany w technologii 3 nanometrów, która jest bardziej energooszczędna. Oczywiście M3 jest też szybszy od swoich poprzedników, co jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników pracujących z bardziej wymagającymi aplikacjami — na przykład programami graficznymi.

Według Apple’a, M3 jest do 2x szybszy niż M1 (z jakiegoś powodu nigdy nie było iMaca z M2)

Podstawowa wersja iMaca z chipem M3 ma 8-rdzeniowy procesor i 8-rdzeniowy procesor graficzny z 8 GB pamięci RAM. Użytkownicy mogą dokonać aktualizacji do wersji z 10-rdzeniowym procesorem graficznym, aby uzyskać lepszą wydajność graficzną. M1 był dostępny tylko z opcjami GPU 7- i 8-rdzeniowymi.

Ale iMac z M3 zawiera kilka innych ulepszeń, takich jak sprzętowe przyspieszenie śledzenia promieni w celu lepszego oświetlenia, odbić i cieni na obiektach 3D. Dodatkowo nowy procesor graficzny zapewnia przyspieszane sprzętowo cieniowanie siatki na komputerze Mac. Nowy układ można także połączyć z maksymalnie 24 GB pamięci RAM w porównaniu do 16 GB w M1.

iMac z czipem M3 - nasycony mocą

Czip M3 to kolejne ogromne osiągnięcie w zakresie wydajności iMaca. Ma 8‑rdzeniowe CPU, maksymalnie 10‑rdzeniowe GPU i obsługę do 24 GB zunifikowanej pamięci RAM. Działa nawet 2x szybciej niż model poprzedniej generacji z czipem M1. Użytkownicy odczują szybkość i moc M3 we wszystkim, co robią – od codziennego wykonywania wielu zadań w aplikacjach do produktywnej pracy po rozwijanie kreatywnych zainteresowań, takich jak edycja zdjęć (również tych w wysokiej rozdzielczości) czy montaż kilku strumieni wideo w jakości 4K. iMac, z GPU nowej generacji w czipie M3, obsługuje technikę mesh shadingu z przyspieszeniem sprzętowym i sprzętowe przyspieszenie ray tracingu.

Dzięki temu oświetlenie, refleksy i cienie w grach wyglądają oszałamiająco realistycznie, a projektowanie i budowanie trójwymiarowych światów pochłania znacznie mniej czasu. Za sprawą 16‑rdzeniowego systemu Neural Engine i najnowszego silnika multimedialnego iMac zapewnia też znakomitą wydajność w zadaniach opartych na uczeniu maszynowym i podczas odtwarzania wideo.

W rękach drobnych przedsiębiorców, uczniów, graczy i typowych użytkowników iMac będzie odznaczać się fenomenalną szybkością działania. W porównaniu do 24‑calowego iMaca poprzedniej generacji:

 • Safari, najszybsza na świecie przeglądarka, działa do 30 procent szybciej.
 • Aplikacje do produktywnej pracy, takie jak Microsoft Excel, działają do 30 procent szybciej.
 • Gry wczytują się jeszcze szybciej, a użytkownicy mogą cieszyć się nawet o 50 procent większą częstością klatek.

iMac to idealny sprzęt dla ambitnych twórców – świetnie nadaje się do tworzenia treści, montażu wideo i obróbki fotografii. W porównaniu do 24‑calowego iMaca poprzedniej generacji kreatywni twórcy mogą:

 • Montować i odtwarzać nawet 12 strumieni wideo w jakości 4K, a więc 3x więcej niż wcześniej.
 • Realizować projekty wideo w aplikacjach Final Cut Pro i Adobe Premiere Pro nawet 2x szybciej.
 • Retuszować zdjęcia w aplikacjach takich jak Adobe Photoshop nawet 2x szybciej.

Lepsza łączność

Poprawiła się także łączność na nowym iMacu. Firma Apple zaktualizowała Wi-Fi 6 do Wi-Fi 6E, która działa w silniejszym paśmie 6 GHz (w porównaniu z 2,4 GHz i 5 GHz w poprzednich standardach Wi-Fi), dzięki czemu jest mniej podatna na zakłócenia sygnału.

Bluetooth został również zaktualizowany ze standardu 5.0 do 5.3, który zapewnia większe bezpieczeństwo dzięki nowej technologii szyfrowania w połączeniu z lepszą stabilnością sygnału. Obsługuje także Bluetooth LE Audio z kodekami zoptymalizowanymi pod kątem bezprzewodowych słuchawek i głośników, a także rozpoznawanie lokalizacji na podstawie innych urządzeń Bluetooth w tym samym środowisku.

Niestety dla tych, którzy spodziewali się bardziej znaczących zmian, wszystko inne pozostało w zasadzie takie samo jak wcześniej. Nie ma nowego projektu, wyświetlacz jest dokładnie taki sam jak w poprzedniej generacji, a Apple nie wprowadził nawet żadnych nowych kolorów w iMacu z chipem M3.

Zatem jedyne zmiany to:

 • Chip M3.
 • Nowy procesor graficzny obsługujący ray tracing z maksymalnie 10 rdzeniami (w porównaniu z 8 rdzeniami w M1).
 • Do 24 GB pamięci RAM (w porównaniu z 16 GB w M1).
 • Do 2 TB dysku SSD (w porównaniu do 1 TB w modelu M1).
 • Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3 (w porównaniu z Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.0).
iMac z chipem M3 firmy Apple (2023 rok) - specyfikacje

A oto, co pozostało nietknięte:

 • Projekt i kolory.
 • 24‑calowy wyświetlacz Retina 4,5K (LCD) z 11,3 miliona pikseli, szeroką gamą kolorów P3, ponad miliardem barw i jasnością wynoszącą 500 nitów
 • Kamera internetowa 1080p.
 • System sześciu głośników.
 • Układ trzech mikrofonów.
 • Dwa porty Thunderbolt 4 (plus dwa porty USB-C w droższych modelach).
 • Podstawowy model z 8 GB RAM-u i dyskiem SSD 256 GB.
 • Magic Mouse i Magic Keyboard z portem Lightning w kolorystycznym dopasowaniu.

Dostępność i ceny

 • Nowego 24‑calowego iMaca z czipem M3 można zamawiać od 31 października 2023 roku, na stronie apple.com/pl/store oraz w aplikacji Apple Store w 27 krajach i regionach, w tym w Polsce. Pierwsze urządzenia będą dostarczane klientom i zostaną udostępnione w sklepach Apple Store oraz u autoryzowanych sprzedawców Apple od wtorku 7 listopada 2023 roku.
 • Ceny iMaca z 8‑rdzeniowym GPU zaczynają się od 7499 zł i 7199 zł dla sektora edukacji. Komputer jest dostępny w kolorze zielonym, różowym, niebieskim i srebrnym. Ma 8‑rdzeniowe CPU, 8 GB zunifikowanej pamięci RAM, 256 GB pamięci masowej SSD, dwa porty Thunderbolt, klawiaturę Magic Keyboard i mysz Magic Mouse.
 • Ceny iMaca z 10‑rdzeniowym GPU zaczynają się od 8699 zł i 8099 zł dla sektora edukacji. Komputer jest dostępny w kolorze zielonym, żółtym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, niebieskim i srebrnym. Ma 8‑rdzeniowe CPU, 8 GB zunifikowanej pamięci RAM, 256 GB pamięci masowej SSD, dwa porty Thunderbolt, dwa dodatkowe porty USB 3, klawiaturę Magic Keyboard z Touch ID, mysz Magic Mouse i złącze Gigabit Ethernet.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple