5 mitów dotyczących ładowania iPhone’a i iPada

Czy dobrze ładujecie swojego iPhone’a? Czy nie raz słyszeliście o „dwóch pełnych ładowaniach”, wyłączaniu ładowarki na noc i wiele innych? Zobaczcie 5 mitów dotyczących ładowania urządzeń mobilnych Apple’a.

5 mitów dotyczących ładowania iPhone'a i iPada

„Nie należy korzystać z telefonu podczas jego ładowania”, „nie należy pozostawiać podłączonego telefonu na noc” i „niech zawsze wyładuje się do końca” – to tylko kilka popularnych mitów na temat ładowania baterii w smartfonach i tabletach.

Jeśli chodzi o żywotność baterii, istnieje wiele obiegowych zasad, które mówią co można i czego nie można zrobić ze swoim smartfonem. Podczas gdy wiele z nich jest prawdziwych, istnieje kilka, które można po prostu zignorować. Baterie telefonów ewoluowały na przestrzeni lat – teraz są coraz inteligentniejsze i łatwiejsze w zarządzaniu. Większość akumulatorów litowo-jonowych, stosowanych przez największych detalistów, takich jak Samsung i Apple, powinny wytrzymać od trzech do pięciu lat, jeśli właściwie o nie zadbacie.

Zobacz: 10 sposobów jak wydłużyć czas pracy baterii pod iOS 7

Oto pięć największych mitów dotyczących ładowania telefonu.

Mit 1. Korzystanie z ładowarek innych niż Apple’a jest niebezpieczne

Prawda: Ładowarki znanych marek są w porządku. Należy unikać podróbek.

Jeśli ładowarka jest od znanej, certyfikowanej firmy, i ma etykietę iPhone’a lub iPada, to używanie jej do ładowania telefonu iPhone jest bezpieczne. Należy jednak być bardzo ostrożnym i unikać tanich podróbek ładowarek. Tanie podróbki, aby zredukować koszty produkcji, nie posiadają wszystkich mechanizmów bezpieczeństwa w wewnętrznych obwodach. Większość incydentów związanych z wybuchającą baterią iPhone’a miały miejsce, gdy używano niecertyfikowanych, tanich ładowarek, kabli lub baterii.

Mit 2. Nie należy korzystać z telefonu podczas ładowania

Prawda: Używaj telefonu kiedy chcesz, tak długo, dopóki nie używasz podejrzanych ładowarek innej firmy.

Ludzie wierzą, że rozmawiając przez telefon podczas ładowania może on eksplodować, lub porazić nas prądem. Mit ten pochodzi od incydentu z lipca 2013 roku, kiedy to faktycznie prąd poraził chińską stewardesę o imieniu Ma Ailun, kiedy używała iPhone’a 4 podczas gdy był ładowany.

Jednak prawdziwą przyczyną było to, że Ailun korzystała z podróbki ładowarki, a nie oryginalnej ładowarki Apple’a.

Jeśli używasz zatwierdzonych przez producenta ładowarek i baterii, wszystko powinno być w porządku.

Mit 3. Nie należy ładować telefonu przez całą noc

Prawda: Telefon jest mądrzejszy niż myślisz. Niektórzy ludzie twierdzą, że ładowanie telefonu przez długi czas może doprowadzić do uszkodzenia baterii telefonu. iPhone jednak wie, że ma nie ładować telefonu, po jego pełnym naładowaniu. Możecie to sprawdzić dotykając rano ładowarki – jest zimna. Oznacza to, że ładowarka już nie ładuje waszego smarfona.

Większość z nas, zanim pójdzie spać, na ogół kończy dzień podłączeniem telefonu do ładowarki, aby następnego dnia rano, telefon był w pełni naładowany. Niektórzy ludzie twierdzą, że może to doprowadzić do uszkodzenia baterii telefonu. Nie do końca jest to prawda. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy zawsze ładować telefon przez całą noc. Czas pracy baterii będzie dłuższy, jeśli będziemy trzymać telefon naładowany od 40% do 80%.

Ładowanie baterii w smartfonie
obrazek: SPORCLE

Mit 4. Nie ma potrzeby wyłączać iPhone’a

Prawda: Telefon jak każdy inny sprzęt komputerowy także potrzebuje kilku przerw w działaniu. Genius Apple twierdzi, że w celu zwiększenia żywotności baterii, należy od czasu do czasu wyłączyć telefon zwłaszcza na noc, gdy idziemy spać.

Eksperci Apple’a polecają wyłączanie telefonu raz w tygodniu w celu zachowania lepszej żywotności baterii. Wyłączanie telefonu jest wskazane także dla urządzeń z systemem Android. Nawet prosty restart raz w tygodniu pomaga przywrócić żywotność baterii.

Mit 5. Ładuj telefon tylko wtedy, gdy się całkowicie rozładuje

Prawda: Lepiej ładować telefon częściej, niż rozładowywać telefon do zera. Nie należy formatować baterii litowo-jonowych!

Kolejny mit, który kultywowany jest przez wiele osób, że należy ładować iPhone’a tylko gdy bateria zejdzie do zera procent – czyli tzw. formatowanie baterii. Prawda jest taka, że baterie litowo-jonowe, stosowane w iPhone’ach i Samsungach, uszkadzają się i stają się niestabilne, gdy ich poziom naładowania dojdzie do 0%. Bateria ma skończoną liczbę cykli ładowania, i za każdym razem traci swoją żywotność. Zapomnijcie więc o tzw. efekcie pamięci baterii litowo-jonowej w smartfonach i potrzebie jej formatowania.

BONUS:  Fakt! Ciepło niszczy baterię! 

Prawda: Ten fakt jest absolutnie prawdziwy. Ciepło i technika zazwyczaj nie idą ze sobą w parze, i nie inaczej jest w przypadku baterii telefonów i tabletów.

Optymalne warunki pracy iPhone'a
Optymalne warunki pracy iPhone’a

Akumulatory litowo-jonowe stają się cieplejsze w trakcie ładowania. Zimna pogoda może mieć również negatywny wpływ na żywotność baterii, w niskich temperaturach bateria smartfona trzyma zwykle krócej.

Twój telefon będzie bezpieczny, jeśli będziesz go trzymać w zalecanych temperaturach.

Optymalne warunki pracy iPhone’a. iPhone działa najlepiej w zakresie temperatur od 0° do 35°C. Przechowywać należy go w miejscach, gdzie temperatura mieści się w zakresie od –20° do 45° C. Idealna temperatura pracy i przechowywania iPhone’a to temperatura pokojowa (22°C). (źródło: Apple)

Samsung gwarantuje prawidłowe działanie baterii w dowolnym miejscu w temperaturze od –20° do 50° C.

Techquickie opublikował całkiem przydatny film, który wyjaśnia szczegółowo niektóre ze wspomnianych powyżej mitów. Zobaczcie i nie utrwalajcie mitów, które nie dotyczą stosowanych w dzisiejszych czasach baterii.

Rechargeable Battery Care as Fast As Possible

Więcej informacji o polimerowych bateriach litowo-jonowych

Litowo-jonowe baterie polimerowe charakteryzują się wysoką gęstością energii, dzięki czemu niewielka bateria może mieć bardzo dużą wydajność. Ponadto litowo-jonowe baterie polimerowe można doładowywać w dowolnym momencie, niekoniecznie po pełnym cyklu ładowania i rozładowania.

Etapy ładowania polimerowej baterii litowo-jonowej
Etapy ładowania polimerowej baterii litowo-jonowej

Standardowe ładowanie

Większość litowo-jonowych baterii polimerowych można szybko naładować do 80% pojemności, a następnie kontynuować ładowanie słabym prądem. Oznacza to w sumie około dwie godziny ładowania baterii iPoda do 80% pojemności, a następnie kolejne dwie godziny do pełnego naładowania (o ile w tej fazie iPod nie będzie używany). Każdą baterię litowo-jonową można ładować wiele, ale nie nieskończoną ilość razy.

Cykl ładowania baterii litowo-jonowej
Cykl ładowania baterii litowo-jonowej

Cykl ładowania oznacza wykorzystanie całej energii zgromadzonej w baterii. Ale wcale nie oznacza to pojedynczego ładowania. Dla przykładu — przez kilka godzin w ciągu dnia możesz słuchać muzyki z iPoda i zużyć w ten sposób połowę zgromadzonej energii, a następnie całkowicie naładować baterię. Jeśli tak samo postąpisz kolejnego dnia, będzie to jeden cykl ładowania, a nie dwa. Pełny cykl ładowania może więc trwać kilka dni. Każdy cykl ładowania powoduje nieznaczne zmniejszenie pojemności baterii, ale zanim bateria notebooka, iPoda lub iPhone’a utraci aż 20% pojemności, upłynie wiele cykli ładowania.

źródło: 5 Phone Charging Myths, Debunked – Mashable, Baterie litowo-jonowe – Apple