Kindle Firmware 5.16.3 już jest, ale nie dla wszystkich!

Amazon udostępnił nową aktualizację oprogramowania systemowego dla czytników Kindle 10. i 11. generacji w wersji 5.16.3 — wciąż nie ma języka polskiego a starsze czytniki już nie są wspierane.

Kindle Firmware 5.16.3

Wygląda na to, że firma Amazon przestaje wspierać czytniki e-booków Kindle starsze niż 5 lat, bowiem najnowsze uaktualnienie Kindle Firmware 5.16.3 przeznaczone jest dla nowszych modeli, począwszy od 10. generacji. Oznacza to, że starsze modele już nie załapią się na nowe oprogramowanie — oczywiście wciąż będą działały i z powodzeniem będzie z nich można korzystać przez długi czas, pomimo braku aktualizacji do nowych wersji. W przypadku, gdy Amazon znajdzie jakieś krytyczne błędy, lub będzie zmuszone do wydania poprawek umożliwiających poprawne działanie starszych czytników, to zapewne wyda mniejsze uaktualnienie także dla nich.

Firmware Kindle 5.16.3 można zainstalować na czytnikach 10. i 11. generacji, czyli tych wydanych po 2018 roku: podstawowa wersja czytnika Kindle 10 i 11, Kindle Paperwhite 4 i Paperwhite 5, Kindle Oasis 3 oraz Kindle Scribe.

Starsze czytniki, od 7. do 9. generacji (Kindle 8, Kindle Paperwhite 3 oraz Kindle Oasis 1 i 2), które do tej pory otrzymywały uaktualnienia, póki co pozostają z wersją oprogramowania wydaną na początku sierpnia tego roku, czyli 5.16.2.1.1.

Jeśli chodzi o zmiany w Kindle Firmware 5.16.3, to nie ma zbyt wielu istotnych zmian dla użytkowników. W opisie czytamy tylko o ulepszeniach wydajności, poprawkach błędów i innych ogólnych ulepszeniach, bez podawania szczegółów.

Kindle Firmware update w wersji 5.16.3 - lista zmian na screenie z czytnika Kindle

Amazon oznaczył tę wersje jako lipcową, chociaż mamy prawie wrzesień, ale poprzednia wersja wydana w sierpniu była oznaczona jako wydanie czerwcowe.

Jak zaktualizować czytnik do Kindle Firmware 5.16.3?

Najnowszą wersję oprogramowania można zainstalować ręcznie, wykonując następujące kroki:

  1. Pobierz plik z aktualizacją dla swojego czytnika ze strony Kindle E-Reader Software Updates.
  2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
  3. Wgraj odpowiedni dla czytnika plik do katalogu głównego na czytniku. Nazwa pliku odpowiada nazwie i generacji urządzenia, update_kindle_[nazwa_modelu_XX]_5.16.3.bin, na przykład nazwa pliku dla Kindle Paperwhite 5 wygląda następująco:
    • dla Kindle Paperwhite 5 (11. gen.) wygląda następująco: update_kindle_all_new_paperwhite_11th_5.16.3.bin
    • dla Kindle (11 gen.) wygląda następująco: update_kindle_11th_5.16.3.bin
  4. Odłącz czytnik od komputera.
  5. Wybierz na czytniku Menu ( trzy kropki ⋮ w prawym górnym roku) ➔ Settings ➔ Menu ➔ Update Your Kindle.

Pliki z oprogramowaniem zajmują do ok. 290 MB, w zależności od wersji na konkretny czytnik.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Kindle E-Reader Software Update