Tę rzadką rybę zauważono po raz pierwszy od 25 lat!

Handfish narrowbody został po raz pierwszy odkryty przez CSIRO w 1986 roku, teraz zauważono go po raz kolejny.

Pezichthys compressus - handfish narrowbody
Pezichthys compressus – handfish narrowbody | fot. Australian National Fish Collection, CSIRO

Ryby o angielskiej nazwie Handfish pochodzą z niewielkiej rodziny morskich ryb żabnicokształtnych Brachionichthyidae – mają wysokie ciało i bezłuską skórę pokrytą wyrostkami. Są one niezwykle trudne do znalezienia. Te nieśmiałe stworzenia to przybrzeżne żabnice występujące w wąskiej populacji w południowo-wschodniej Australii. Istnieje 14 gatunków, z czego siedem ma charakter endemiczny dla Tasmanii i Cieśniny Bassa. Naukowcy zauważyli jednego osobnika podczas niedawnej podróży statkiem badawczym (RV) Investigator.

Według oficjalnych źródeł, ten gatunek był ostatnio widziany ponad 25 lat temu i nazwano go: Handfish narrowbody (Pezichthys compressus). Nie znalazłem oficjalnej polskiej nazwy dla tego osobnika, stąd pozostało posługiwać się jego angielską nazwą, ale w wolnym tłumaczeniu można powiedzieć rękoryba wąskokadłubowa.

Rybę znaleziono na głębokości 292 metrów, na północny wschód od Wyspy Flindersa na Tasmanii, przy wykorzystaniu systemu kamer głębinowo-holowniczych RV Investigator. Handfish wąskoskórny to gatunek denny, występujący w południowo-wschodniej Australii. Po raz pierwszy odkryto go w 1986 roku, a ostatni raz widziano go w 1996 roku. Znany jest tylko z dwóch okazów Australijskiej Narodowej Kolekcji Ryb.

Ta ryba jest niczym iIgła w stogu siana

Handfish narrowbody znaleziony został podczas lipcowego rejsu RV Investigator prowadzonego przez CSIRO w ramach badania ekosystemu morskiego Australii Południowo-Wschodniej (SEA-MES). Ekolog morski, dr Candice Untiedt, była na pokładzie i zidentyfikowała maleńkie stworzenie na obrazach zarejestrowanych przez kamerę głębinowo-holowniczą.

Byłam bardzo podekscytowana znalezieniem handfisha. Wiem, że jest to rzadka i wyjątkowa ryba. A szanse na zobaczenie takiej ryby w tym środowisku i uchwycenie jej kamerą głębinową są bardzo rzadkie. To ważne odkrycie. Ta ryba ma bardzo charakterystyczny kształt i cechy, więc byłam prawie pewna, że to handfish. Miałam jednak szczęście, że na pokładzie była moja koleżanka Carlie, która jest ekspertem od handfishów, która potwierdziła moje podejrzenia.

– powiedziała dr Candice Untiedt

Podczas miesięcznego rejsu SEA-MES powtórzono badania wód morskich południowo-wschodniej Australii podjęte 25 lat temu. Rejs wyruszył z Hobart i udał się na południowe wybrzeże Nowej Południowej Walii. Główny naukowiec zajmujący się podróżami, dr Rich Little, powiedział, że próbują ustalić, jak klimat wpływa na parki morskie i łowiska.

Handfish w środowisku naturalnym zauważony za pomocą kamery głębinowej RV Investigator
Handfish w środowisku naturalnym zauważony za pomocą kamery głębinowej RV Investigator | fot. CSIRO

Rich powiedział, że niepotwierdzone dowody z połowów komercyjnych wskazują, że ekosystem się zmienił” „Pomimo zmniejszonej presji połowowej rybacy nie łowią tego, co zwykle, a liczebność stad wydaje się spadać. A przełowione gatunki objęte planami odbudowy nie odbudowują się zgodnie z oczekiwaniami. To badanie pomoże nam określić, co zmieniło się w ekosystemie morskim od czasu ostatniego badania w latach 90. XX wieku. Możemy zmierzyć właściwości regionalnego ekosystemu, aby ustalić, dlaczego nastąpiły jakiekolwiek zmiany w ekosystemie”.

Jest to kluczowy element zwiększania naszej wiedzy i zrozumienia siedlisk, fauny bentosowej i ryb występujących na tych obszarach, których nie można pobrać w żaden inny sposób.

Podczas podróży zespół dokonał kilku ekscytujących odkryć

Naukowcy znaleźli dodatkowe dziesięć gatunków, których nie zaobserwowano w poprzednim badaniu. I dokonano kilku ciekawych znalezisk, takich jak Chaunax fimbriatus, gatunek ropuchy morskiej.

W porównaniu z poprzednim badaniem złowili także więcej małych gatunków pelagicznych (z otwartego oceanu), takich jak ostrobok, makrela błękitna i czerwona przynęta. Naukowcy byli podekscytowani znalezieniem nienaruszonego pirosomu w Freycinet Marine Park.

Naukowcy znaleźli Chaunax fimbriatus na głębokości 500 m
Naukowcy znaleźli Chaunax fimbriatus na głębokości 500 m | fot. Rich Little, CSIRO

„Pyrosomy to kolonia zwierząt o cylindrycznym lub stożkowym kształcie. W Australii znane są dwa gatunki i oba spotkaliśmy podczas podróży” – powiedział Rich. „Zwykle widzimy je w kawałkach w naszych sieciach”.

Naukowcy odkryli również, że u wschodniej Tasmanii, w pobliżu Flinders Marine Park i Freycinet Marine Park, wystąpiła umiarkowana fala upałów morskich, co wskazuje na stosunkowo ciepłe wody w trakcie rejsu. Kolejnym krokiem jest analiza zebranych danych. Następnie badacze przygotują się do powtórzenia badania w latach 2024 i 2025.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Phys.org | CSIRO