Jak wyglądały pierwsze strony internetowe gigantów technologicznych?

Jeśli ciekawi Cię, jak wyglądały strony internetowe Apple’a, Google’a czy Amazonu na początkach Internetu, to wybierz się w przejażdżkę internetową maszyna czasu!

Strony WWW z lat 90. XX wieku
Przykładowe strony WWW z lat 90. XX wieku

Był rok 1999: „Believe” Cher leciało w popowych stacjach radiowych, Bill Clinton został postawiony w stan oskarżenia, Jar Jar Binks trafił na duży ekran, a pikający modem i statyczny internet dial-up odbijał się echem w pokojach rodzinnych na całym świecie. Sieć WWW była wtedy jeszcze młoda — niezgrabna, niezręczna i boleśnie powolna. Bańka internetowa wciąż rosła i groziła pęknięciem. Społeczeństwo korzystało z internetu od mniej niż dekady, a ci, którzy tworzyli treści online (zanim jeszcze nazwaliśmy to treściami) dopiero rozpoczynali nowa dziedzinę projektowania stron internetowych.

Lata 90. upłynęły pod znakiem eksperymentowania i odkrywania możliwości projektowania graficznego w sieci oraz poszukiwania sposobów podejścia do projektowania stron internetowych, ponieważ w tamtym czasie zdecydowana większość projektantów stron internetowych miała doświadczenie tylko z projektowaniem materiałów drukowanych.

— powiedział dla Mashable Petr Kovar, założyciel Web Design Museum, który jest kuratorem internetowych wystaw poświęconych witrynom z lat 90.

Wiele witryn internetowych wygląda dziś podobnie, ponieważ większy nacisk kładzie się na dostępność, użyteczność i UX kosztem wizualnej oryginalności. To nie jest złe, ale sprawia, że projektanci stron internetowych z lat 90., tęsknią za kolorowymi tłami i czcionką Comic Sans (sic!).

Chociaż ta estetyka nie została przyjęta przez marki korporacyjne, a wiele z nich, takich jak Amazon, AOL i AltaVista, zdecydowało się na siatkowy układ i odrobinę koloru tuż przed nowym tysiącleciem. AOL był wówczas najbardziej dynamicznym serwisem z całej grupy.

Podczas gdy wiele usług archiwizuje sieć, na przykład Internet Archive ze swoją wpływową maszyną Wayback Machine, Kovar organizuje historyczne migawki, aby zapewnić lepszy kontekst przeszłości internetu.

Sprawdź też: 20 gigantów internetowych, którzy rządzą w Internecie (1998-2018)

Chcesz zobaczyć, jak strony z pornografią, muzyką, filmami i piłką nożną wyglądały dekady temu? Muzeum Kovara oferuję podgląd wybranych witryn. W muzeum znajduje się również kolekcja wyszukiwarek z lat 90., z których o wielu prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. W końcu Rough Guides, marka przewodników turystycznych, nie umieściła Google w indeksie swojego przewodnika internetowego w 1999 roku. Tak, ludzie pisali wtedy książki dla „turystów” internetowych.

„Pokolenie internautów urodzonych po 2000 roku ma bardzo mgliste pojęcie o tym, jak strony internetowe wyglądały w latach 90. i około roku 2000” – powiedział Kovar.

Strony WWW firmy Apple od 1996 do 1999 roku
Strony WWW firmy Apple od 1996 do 1999 roku | fot. Web Design Museum

Przeczytaj również: Internet Archive dodaje weryfikację faktów, aby wyjaśnić usuwanie stron internetowych

Naprawmy to. Aby odświeżyć nasze wspomnienia i dać pokoleniu TikToka lekcję historii internetu. Obejrzyj wybór stron internetowych z 1999 roku. Niektóre z nich znajdują się w kolekcji Kovara, inne znajdziesz za pomocą Wayback Machine.

Strony WWW firmy Google od 1998 do 2001 roku
Strony WWW firmy Google od 1998 do 2001 roku | fot. Web Design Museum

Aby uzyskać jeszcze więcej informacji, odwiedź bezpośrednio Web Design Museum – na przykad w dziale Web Design in the 90s. Możesz zobaczyć wersje stron wyszukiwarki Google z jej 30-letniej historii, albo jak Apple stawiało swoje pierwsze kroki w internecie? Jest też strona główna Białego Domu i kilku pierwszych polskich serwisów!

Strony WWW firmy Amazon od 1995 do 2001 roku
Strony WWW firmy Amazon od 1995 do 2001 roku | fot. Web Design Museum
Strony WWW firmy Microsoft od 1994 do 2000 roku
Strony WWW firmy Microsoft od 1994 do 2000 roku | fot. Web Design Museum

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mashable
zdjęcie z szablonem okien komputerowych i ikon wykorzystane w nagłówku wpisu z Depositphotos